Wzniesiony w drugiej połowie XVI w. przez Jana Kramera nowożytny (w typie pośrednim między włoskim a holenderskim) Bastion Karowy zajął miejsce średniowiecznej Bramy Karowej, czyli inaczej Bramy Taczkarzy, wzniesionej w 1462 r. sto kilkadziesiąt metrów na południe od przedbramia ul. Długiej.

Rozbiórka Bastionu Karowego

Brama Karowa była budowlą ceglaną, posiadającą formę dwóch zaokrąglonych wież, połączonych substancją murową bramy właściwej. Najwyższa kondygnacja obronna miała prawdopodobnie konstrukcję szkieletową. Całość pokrywał stromy dach.

Brama Karowa
W roku 1563 Brama Karowa została zasypana, po uprzednim zasypaniu okien. Posunięcie to wiązało się z włączeniem średniowiecznej budowli w ciąg nowo sypanych wałów, mianowicie Brama Karowa miała odtąd stanowić wejście – przez podziemne chodniki – do kazamatów Bastionu Karowego.

Kamień węgielny pod budowę Bastionu Karowego położono w roku 1571, a rok później rozpoczęto sypanie wału. W związku z budową bastionu, jego projektant i budowniczy Jan Kramer przeprowadził także prace inżynierskie mające na celu przesunięcie Kanału Raduni.

Bastion Karowy stanowił regularną budowlę o mocno wydłużonym i spłaszczonym kształcie. Skarpowany był niskim murem ceglanym, który w swej górnej części osłaniał tzw. chodnik strzelniczy (fausse braie), zaopatrzony w otwory strzelnicze. Główny wał ziemny bastionu wznosił się w pewnej odległości za chodnikiem strzelniczym.

Rozbiórka Bastionu Karowego
W 1895 r. Bastion Karowy uległ rozbiórce, a wówczas odsłonięte zostały mury Bramy Karowej, którą także rozebrano. Na jej miejscu wzniesiono gmach Prezydium Policji – dzisiejszej siedziby Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Wirtualna podróż po przedwojennym Gdańsku – opracował Andrzej Ługin

 

One thought on “Bastion Karowy

  • Myślę, że Bastion Karowy znajdował się nieco dalej w kierunku Oruni i nieco bliżej Biskupiej Góry czyli bliżej i na linii Bastionu Kot, proszę popatrzeć na zdjęcie Bastionu Karowego zrobione od strony południowej, widać budynki na Biskupiej m.in budynek na samej Górze, stojący obok Schroniska młodzieżowego, wygląda, ze stoi na wprost Bastionu Karowego, ale może się mylę…

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.