Do Drawska Pomorskiego wybrałam się specjalnie. Rano wyjazd, wieczorem powrót, po drodze Bytów, Podgaje, Borne Sulinowo  i – absolutna niespodzianka – Siemczyno z pałacem barona von Bredow. Wybrałam się specjalnie, bowiem w Drawsku wylądowali  kosmici i musiałam to sprawdzić.

Kosmici, smoki, bestie, syreny i azteckie bożki. Marzyłam, by całe to towarzystwo spotkać.

Towarzystwo zalęgło się na dwóch portalach kościoła pw. Zmartwychwstania Pańskiego (dawniej kościół Świętej Marii).

Świątynia góruje nad miastem. Została wzniesiona na przełomie XIV/XV w.  Czterokrotnie odbudowywała się po pożarach (w  1534, 1620, 1664 i 1666 roku), odnowiono ją w latach 1710-1712 (wieża) i 1722 (mury). A później jeszcze restaurowano  w 1854 i 1913 roku.  Jej późnogotycka forma została zachowana. Niestety, nijak się nie chciała zmieścić w obiektywie, w związku  z tym zdjęłam ją od tyłu.

kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego

Tu w latach 30. minionego wieku.

lata 30

Dzisiejsze wyposażenie kościoła pochodzi z XVIII i XIX wieku – ołtarz barokowy z balustradą z 1706 roku, neobarokowe empory organowe, prospekt organowy, ambona, ławy kolatorskie i zespół witraży. Tego wszystkiego nie widziałam, bo kościół był zamknięty.   Tylko przez szybę.

wnętrze kościoła

Najpiękniejsze więc są portale – główny i dwa boczne. Portal główny zbudowano z  czerwonej i czarnej cegły i swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie w XIX wieku.

Oba boczne portale Świętej Marii przyozdobione są właśnie bestiariuszami. Są one wręcz fantastyczne. To płaskorzeźby, wypalone w cegle, przedstawiające realne i mityczne zwierzęta oraz postacie pół-ludzkie (rycerze, syreny, smoki, centaury, jednorożce). Kosmici jak nic.

Na te stwory należy spojrzeć oczami ludzi tamtej epoki. Wszystkie rodzą się z Biblii. Ciasna jest brama i wąska jest droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują.  (Ewangelia według św. Mateusza 7, 14).   To przypomnienie, że poza Kościołem nie ma zbawienia. Mityczne stwory stoją na granicy sacrum i profanum. Otaczają portal – drogę do zbawienia, wejście do świętości i opuszczenie  świata zła.  To także przedstawienie grzechów głównych, przeszkód na drodze do Boskiego Jeruzalem.

Bestie na kościele w Drawsku Pomorskim są unikatowe w skali Polski. Jednak nie wiadomo do końca, czym ich kształty były inspirowane.

Anna Pisarska-Umańska

przeczytaj również -> Duch zamieszkuje rzeźbę

 

Dodaj opinię lub komentarz.