Dwie wystawy na XX-lecie Domu Uphagena

Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich w środę, 6 czerwca 2018 r., będzie świętował XX-lecie swojej działalności. Do końca 2018 r. w oddziale Muzeum Gdańska zostaną zaprezentowane dwie wystawy czasowe. Najbliższą z nich będzie można zobaczyć już od 28 czerwca 2018 r.

Dom Uphagena – oddział Muzeum Gdańska – to jedna z niewielu XVIII-wiecznych kamienic mieszczańskich w Polsce i Europie Północnej, która jest otwarta dla zwiedzających. Dom przy ulicy Długiej 12 do 1802 r. zamieszkiwał ławnik i rajca miejski Johann Uphagen. Kamienica przechodziła w ręce kolejnych spadkobierców, pozostając – co było rzadkością w owych czasach – przez cały wiek XIX w rękach jednego rodu. W 1911 r. w uphagenowskiej kamienicy utworzono muzeum. Można tu było podziwiać urządzone ze smakiem patrycjuszowskie salony, sypialnię, a także kuchnię i sień. Zachwyt budziła stara ceramika, stylowe meble, wspaniałe świeczniki i boazerie. W 1944 r. niemieccy konserwatorzy wywieźli wystrój i wyposażenie kamienicy. Sam budynek został zniszczony w marcu 1945 r., ocalała jedynie kamienica do wysokości pierwszego piętra.

Muzeum zrealizowało pierwotną wolę Fundatora.

Dom przy ulicy Długiej 12 odbudowano w niespełna dziesięć lat po wojnie, jednak wnętrza pozostawiono w stanie niemal surowym. Na początku kamienica służyła różnym instytucjom, szczególnie zapamiętano goszczącą tu Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną. Prace nad przywróceniem kamienicy Uphagena funkcji muzeum wnętrz mieszczańskich, realizowane przez ówczesne Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, trwały w latach 1993-1998. Do wnętrza Domu Uphagena gości można było ponownie zaprosić 6 czerwca 1998 r.

– Rodzina Uphagenów po długich negocjacjach użyczyła w 1910 r. kamienicę miastu z intencją utworzenia w jej wnętrzach muzeum, które otwarto rok później. Cieszyło się ono zasłużonym uznaniem gdańszczan aż do 1944 r. W powojennym Gdańsku, w obliczu innych pilnych zadań, o Domu Uphagena nieco zapomniano. Chociaż od początku planowano przywrócenie we wnętrzach funkcji muzealnej, wielkim orędownikiem tego zadania był prof. arch. Marian Osiński, jeden z pionierów Politechniki Gdańskiej. W 1985 r. odbudową oficyn zajął się Miejski Konserwator Zabytków, ale permanentny brak funduszy nie ułatwiał zadania. Zmiany ustrojowe otworzyły nowe szanse. Rewaloryzację można było sfinansować ze środków miasta Gdańska i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Dziś w Domu Uphagena można zwiedzać m.in. skrupulatnie odtworzone herbaciarnię, salon, dwie jadalnie, a także kuchnię i spiżarnię. Mimo tego nadal rekonstruujemy kolejne elementy wystroju, prezentującego materialną kulturę mieszczaństwa z przełomu rokoka i wczesnego klasycyzmu. Latem na zwiedzających czeka podwórze ze studzienką i lipą – mówi Ewa Szymańska, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska ds. merytorycznych.

W Domu Uphagena pokazujemy nie tylko piękne wnętrza, zrealizowaliśmy w ciągu ostatnich 20 lat kilkadziesiąt wystaw czasowych, kilka konferencji, wydaliśmy kilkanaście publikacji i zaprosiliśmy słuchaczy na ponad sto wykładów o historii i kulturze dawnego Gdańska – mówi Wojciech Szymański, kierownik oddziału Dom Uphagena.

W dniu 6 czerwca 2018 r., w jubileuszową rocznicę święta Domu Uphagena, muzeum będzie można zwiedzić bez opłat.

Dwie wystawy na XX-lecie Domu Uphagena

W Domu Uphagena można zobaczyć zabytkowe wnętrza i przedmioty użytkowe, ale pokazywane są także wystawy czasowe, które dotyczącą życia codziennego dawnych gdańszczan, gdańskiej architektury oraz, przy współpracy z Gdańskim Towarzystwem Fotograficznym, wystawy prezentujące historię powojennego Gdańska.

28 czerwca 2018 r. zostanie udostępniona ekspozycja zatytułowana „Ogrody gdańskie”, jej kuratorkami są dr hab. Katarzyna Rozmarynowska i dr Zofia Maciakowska. Organizacyjnie całość koordynuje Wojciech Szymański – kierownik Domu Uphagena.

– Ekspozycja składa się z czterech części. W pierwszej zaprezentowane zostaną wybrane ogrody gdańskie i założenia zielone  leżące w obrębie obwarowań oraz poza nimi między innymi we Wrzeszczu, Oliwie, Młyniskach, Pieckach i Migowie. Część druga poświęcona zostanie odwiedzającym ogrody i uczuciom i nastrojom jakie im towarzyszyły. W kolejnej zapoznamy się z budową ogrodów i założeń zielonych. Część czwarta przybliży zwiedzającemu obiekty wzbogacające kompozycje ogrodowe, będą to między innymi: altany ogrodowe, oranżerie, wieże, belwedery i kopce widokowe – mówią kuratorki wystawy.

Wystawa, której będzie towarzyszył program zajęć edukacyjnych oraz publikacja, współfinansowane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, potrwa do 30 września 2018 r.

Z kolei w połowie grudnia 2018 r. zostanie udostępniona wystawa „Historia gdańskiej codzienności. Wyniki badań archeologicznych przy ulicy Świętojańskiej”. Pokaże ona losy kilku parcel i zamieszkujących je ludzi na przestrzeni wieków poprzez zwyczajne przedmioty i sprzęty domowe odnalezionych w trakcie prac archeologicznych Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Wystawa przygotowana zostanie we współpracy z dr Joanną Dąbal.

Harmonogram

XX-lecie Domu Uphagena

 • Kiedy?: 6 czerwca 2018 r, godz. 10:00-18:00
 • Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12
 • Zwiedzanie: bezpłatne

Wernisaż wystawy „Gdańskie ogrody”

 • Kiedy?: 28 czerwca 2018 r., godz. 17:00-18:00
 • Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12
 • Wstęp: bezpłatny

Zwiedzanie wystawy

 • Kiedy?: 29 czerwca – 30 września 2018 r. (z wyjątkiem 15 sierpnia 2018 r.)
 • pn 10:00-13:00 (dzień wolnego wstępu), wt-so 10:00-18:00, nd 11:00-18:00
 • Ceny wstępu: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy, 20 zł rodzinny

Wydarzenia towarzyszące

Oprowadzanie kuratorskie w języku niemieckim

 • Kiedy?: 7 VII 2018 r., godz. 16:00-17:30
 • Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12
 • Wstęp: bezpłatny

Oprowadzanie kuratorskie w języku polskim

 • Kiedy?: 26 VII 2018 r., godz. 17:00-18:00
 • Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12
 • Wstęp: bezpłatny

Spacer edukacyjny po wybranym założeniu parkowym (Muzeum Gdańska dla Seniora!)

 • Kiedy?: 6 IX 2018 r. (czwartek), godz. 11:00-13:00
 • Gdzie?: wyrób parku nastąpi do końca VI 2018 r.
 • Wstęp: bezpłatny, wymagana rejestracja miejsc

Oprowadzanie kuratorskie

 • Kiedy?: 20 IX 2018 r.(czwartek), godz. 17:00-18:00
 • Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12
 • Wstęp: bezpłatny

Spacer edukacyjny po wybranym założeniu parkowym (dla rodzin)

 • Kiedy?: 22 IX 2018 r. (sobota), godz. 11:00-13:00
 • Gdzie?: wyrób parku nastąpi do końca VI 2018 r.
 • Wstęp: bezpłatny, wymagana rejestracja miejsc

Muzeum Gdańska, materiały prasowe

zdjęcia są własnością Muzeum

Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Znajdź drogę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *