Aż 34 zewnętrzne automatyczne defibrylatory AED do ratowania życia już niedługo mogą zostać zamontowane w przestrzeni miejskiej w Gdańsku. Czy tak jednak się stanie zdecydują gdańszczanie, którzy do PONIEDZIAŁKU (02.09) do 24.00 mogą zagłosować na projekty zgłoszone do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

budżet Obywatelski

Spośród wszystkich projektów, które zostały zgłoszone do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, uwagę gdańszczan i mediów zwróciły projekty poświęcone zdrowiu.  Zarówno na liście projektów ogólnomiejskich, jak i projektów dzielnicowych, znalazły się projekty, które zakładają zamontowanie 34 automatycznych defibrylatorów AED do ratowania życia w całym Gdańsku.  Projekt Nr 2 na liście projektów ogólnomiejskich zakłada montaż 26 sztuk oraz dwa projekty dzielnicowe: nr 8 w dzielnicy Zaspa-Rozstaje (3 szt.) oraz nr 12 w dzielnicy Przymorze Wielkie (5 szt) –  pełna lista lokalizacji na zdjęciach na dole.

Głosować można do 2 października 2017 r. do godz. 24.00

Projekty, oprócz montażu 34 defibrylatorów AED, przewidują przeprowadzenie szkoleń z zakresu obsługi tych urządzenia oraz udzielania pierwszej pomocy, a  także szeroką kampanię informacyjną wśród mieszkańców Gdańska.

Czym są defibrylatory?  

defibrylator-aed-zdjecieDefibrylatory AED to urządzenia służące do udzielania pierwszej pomocy osobom, u których nastąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca. Użycie defibrylatora AED w przeciągu pierwszych 3 minut od zatrzymania akcji serca zwiększa szanse na przeżycie takiej osoby nawet do 70%. Defibrylatory są bardzo proste i bezpieczne w obsłudze. Są tak skonstruowane, żeby mogła je obsłużyć osoba bez wykształcenia medycznego, a nawet nastolatek.

Jeżeli mieszkańcy wybiorą projekty na defibrylatory, 34 AED mają szanse znaleźć się m.in. na terenie ZOO w Oliwie, na pętlach autobusowo-tramwajowych, przystankach SKM, w szkołach, na obiektach sportowych czy chociażby w bardzo zatłoczonym w godzinach szczytu i dobrze znanym wszystkim gdańszczanom przejściu przy Dworcu Głównym. Warto wskazać, że wszystkie lokalizacje zostały skonsultowane z dr Tomaszem Łopacińskim z GUMedu, autorem mapy miejsc, gdzie odnotowano przypadki nagłego zatrzymania akcji serca w Trójmieście tudzież gdzie ryzyko ich wystąpienia jest największe.

Każdego roku w warunkach pozaszpitalnych, w województwie pomorskim umiera śmiercią nagłą około 1500 osób.

Jak wiele osób może zostać uratowanych dzięki takim urządzeniom jak defibrylatory AED?

To zależy od świadomości i wyszkolenia  społeczeństwa, od dostępności  AED w terenie, od organizacji pogotowia ratunkowego i  średniego  czasu dotarcia karetki do chorego. Potrzebny jest  system. Ktoś pada na ulicy, ktoś inny sprawdza, co się dzieje, wzywa karetkę i rozpoczyna masaż serca. Ktoś jeszcze inny kierowany oznakowaniami albo informacją od dyspozytora pogotowia ustala, gdzie jest najbliższy defibrylator AED, następnie przynosi to urządzenie, otwiera je i uruchamia. Chwilę później przyjeżdża karetka. Cała akcja trwa kilka minut. Często te minuty decydują o czyimś życiu. Połączenie tych wszystkich elementów pozwoli uratować w naszym województwie setki ludzi rocznie.

Jak zagłosować na projektyna defibrylatory: 

Krok 1: do 2 października  do godz. 24.00  wejść na stronę www.

Krok 2:
 Z bazy projektów ogólnomiejskich wybrać projekt nr 2 pt. „Bezpieczny Gdańsk – 26 defibrylatorów AED do ratowania życia w przestrzeni miasta” -> zatwierdzić wybór. Następnie z bazy projektów dzielnicowych wybrać: dzielnicę Zaspa-Rozstaje i projekt nr 8 oraz z dzielnicy Przymorze Wielkie projekt nr 12 i zatwierdzić wybór.

Krok 3:
 zweryfikować dane… i już!

W ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego na projekt zagłosowało ponad 4000 osób i zabrakło bardzo niewiele, żeby takie urządzenia czuwały nad bezpieczeństwem gdańszczan. Wierzymy, że w tym roku projekty wygrają i będą służyć mieszkańcom. Wszystko jednak zależy od Nas, czyli od mieszkańców Gdańska! Prosimy zagłosuj, to nic nie kosztuje, a głosując możemy uratować komuś w przyszłości życie, być może będzie to bliska Tobie osoba. 

Film pokazuje, jak może wyglądać akcja ratownicza z wykorzystaniem defibrylatora AED

PEŁNA LISTA LISTA LOKALIZACJI 

Mateusz Błażewicz

One thought on “Gdańszczanie zdecydują, czy Miasto kupi defibrylatory

  • Bardzo pozytywnie, to naprawde bardzo prosty sprzet w obsludze. Praktycznie w wiekszej czesci Europy mozna sie natknac na tego typu ” ocalacze zycia” . Malo tego wielu wlascicieli np galerii handlowych sami montuja na kazdym pietrze zestawy ratunkowe. Osobiscie jestem calym sercem za takimi pomyslami .

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.