Spotkanie przedstawicieli krajów Europy Środkowej z przedstawicielami Chińskiej Republiki Ludowej w ramach Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego w Szanghaju może przynieść wymierne korzyści dla obu stron. Czy powstanie nowy Jedwabny Szlak?

jedwabny szlak
Zwiększyć eksport
Warto zaznaczyć, że wartość wymiany handlowej z Państwem Środka wyniosła w 2014 roku 17 mld dolarów. Jednocześnie Polska jest największym partnerem Chin w Europie Środkowo-Wschodniej. W zeszłym roku sprowadziliśmy od azjatyckiego tygrysa towary za ponad 14 mld dolarów (wzrost o 13,4%), natomiast wysłaliśmy dobra o wartości 3 mld dolarów, co oznacza wzrost aż o 31,5% w stosunku do roku poprzedniego. Importujemy głównie wszelkiego rodzaju tekstylia, elektronikę, sprzęt gospodarstwa domowego. Z kolei eksport opiera się głównie na półproduktach metali nieszlachetnych oraz maszynach i produktach pochodzenia zwierzęcego.

„Jeden Pas, Jeden Szlak”
W poniedziałek prezydent RP Andrzej Duda otworzył Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze, w którym, oprócz przedstawicieli obu państw, uczestniczyli również wysłannicy niemalże osiemdziesięciu firm z kraju nad Wisłą. Prezydent otwierając Forum zaznaczył, że Polska ma ambitne plany gospodarcze i chce być poważnym partnerem ekonomicznym dla Chin – swoistymi wrotami dla Państwa Środka w Europie. Jednocześnie prezydent zachęcał chińskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce, a naszych do poszukiwania rynku zbytu w Chinach oraz obie strony do zacieśniania współpracy na polu gospodarczym. Słowa nie zostały rzucone na wiatr. W trakcie Forum podpisano kilka porozumień, m. in. o akces polski do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), sprzedaży polskich produktów mlecznych, porozumienia turystycznego w związku z otworzeniem stałego przedstawicielstwa Polskiej Organizacji Turystycznej, a także eksporcie urządzeń górniczych do Chin. Wszystkie wyżej wymienione działania zostały podjęte w ramach akcji „Jeden Pas, Jeden Szlak”, mającej przywrócić legendarny, działający od III do XVII wieku Jedwabny Szlak, czyli linię handlową łączącą Europe z Państwem Środka. Na Forum Gospodarczym wiele mówiono o tym, że należy zacieśnić współpracę gospodarczą i zwiększyć wymianę handlową pomiędzy Europą a Chinami.

Spotkania na szczycie
Podczas prezydenckiej wizyty w Pekinie, Andrzej Duda spotkał się z chińskim premierem Li Keqiangiem oraz z przewodniczącym Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (odpowiednika polskiego parlamentu) Zhang Dejiangiem. Przedstawiciele rozmawiali przede wszystkim o warunkach zapewnienia pokoju, obecnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa światowego, a także o relacji pomiędzy Unią Europejską a Chinami. Prezydent Duda wziął również udział ceremonii powitania w Wielkiej Hali Ludowej przy Placu Tiananmen w Pekinie przez przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga.

Współpraca międzykontynentalna
Wizyta Andrzeja Dudy mająca zacieśniać polsko-chińskie relacje gospodarcze, miała zwrócić uwagę przedsiębiorców z obu krajów na możliwości, jakie daje współpraca między tymi krajami na polu gospodarczym. Jednocześnie miejmy nadzieję, że biznes dostrzeże szansę w (odpowiednio) polskim i chińskim rynku i już niedługo doczekamy budowy prawdziwego Jedwabnego Szlaku na miarę tego funkcjonującego od III do XVII w.

 

Maciej Zieliński, Globmedium

Dodaj opinię lub komentarz.