W 1893 roku przy ulicy Schulstraße 51 w Sopocie (obecnie ulica Kościuszki) architekt Wilhelm Werner wzniósł eklektyczną willę z loggiami i narożnym wykuszem w kształcie wieżyczki. Uczynił to na zlecenie Karla von Schickfuss und Neudorff,  niemieckiego majora.

Gdańsk po Kongresie Wiedeńskim aż do roku 1920 stał się miastem koszarowym. W 1817 r. do miasta sprowadzono jeden  pułk huzarów Totenkopfhusaren, który został rozlokowany tymczasowo w różnych dzielnicach miasta. Rok później trzy z czterech szwadronów odesłano w inne miejsca: do Elbląga, Starogardu Gdańskiego oraz Dzierzgonia i Suszu. Jeden szwadron pozostał wraz ze sztabem całego pułku w Gdańsku. W 1859 r. sprowadzono do Gdańska (do Wrzeszcza) następny szwadron. W sumie w Gdańsku służyły do roku 1920:   piechota,  kawaleria (dragoni, ułani i huzarzy),  artyleria, wojska łączności, wojska inżynieryjne, kompanie broni maszynowej i batalion taborów. Do tego  instytucje administracji wojskowej, szpitale, place ćwiczeń, szkoła wojskowa itd. itp.

Wszyscy żołnierze mieli oczywiście zakwaterowanie w koszarach lub gdzieś na mieście, ale kadra oficerska preferowała bardziej luksusowe warunki. Major Karl von Schickfuss und Neudorff  wraz z żoną za siedzibę obrali sobie Sopot.  Pałacyk położony był w ogrodzie i otoczony ozdobnym ogrodzeniem. Wkrótce jednak major popadł w tarapaty finansowe i małżonkowie zmuszeni byli część pomieszczeń wynajmować.  On zmarł w 1916 roku, ona pozostała tu do 1930, kiedy  sprzedała willę miejscowej gminie ewangelickiej  z przeznaczeniem na plebanię i mieszkanie dla pastora. I od tego roku czyli przez ostatnie 86 lat charakter tego miejsca nie zmienił się.

Najpierw zamieszkał tu Hans Boeck, a w 1933 emerytowany pastor Franz Krueger.  Ten ostatni wcześniej  prowadził działalność w gdańskim kościele św. Trójcy, potem w kościele św Bartłomieja, udzielał się również na Żuławach, cały czas będąc masonem i nawet mistrzem loży Gwiazda Wschodu.  Obaj pastorowie wyjechali z Sopotu po zakończeniu działań wojennych.

Jednak już w 1945 powstała kolejna (polska) parafia ewangelicka, również z siedzibą w pałacyku majora von Schickfuss.  Obecnie – od 1992 roku – mieści się tu biuro biskupa diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Anna Pisarska-Umańska

Dodaj opinię lub komentarz.