Jesteśmy autorami projektu ogólnomiejskiego nr 10  w Budżecie Obywatelskim 2018 w Gdańsku. Nasz projekt pod nazwą „Razem poprawmy drogi piesze i rowerowe w Gdańsku cz. 2” został poddany głosowaniu gdańszczan w dniach 18 września – 2 października 2017 r.  Jako mieszkańcy składający projekt, dopełniliśmy wszystkich formalności wymaganych przez władze Gdańska  w procedurze Budżetu Obywatelskiego.

Liczyliśmy na sprawne przeprowadzone głosowanie, a przede wszystkim na jasne, przejrzyste i uczciwe wyniki. Z kolei jako autorzy projektu zrobiliśmy wszystko, aby w publicznej, jawnej i uczciwej kampanii promocyjnej przekonać gdańszczan do głosowania na nasz projekt.  Kilkunastu naszych wolontariuszy w ciągu dwóch tygodni głosowania rozdało 23 tyś. ulotek.  O naszym projekcie pisały główne media. Na wydarzenia na Facebooku zapisało się ponad 5 tyś.  osób, a zasięg informacji to 350 tyś. osób. Rozkleiliśmy 600 plakatów z 4800 zrywkami.

Efekt? Raczej skromny: 4 października prezydent Gdańska ogłasza wyniki głosowania w BO 2018 – nasz projekt ogólnomiejski nr 10 dostaje zaledwie 3325 głosów i nie trafia do realizacji.

W głosowaniu przepada także promowany przez nas projekt dzielnicowy nr 3 z Zaspy Rozstaje autorstwa naszego kolegi:

Postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się wynikom. Porównaliśmy statystykę tegorocznego głosowania z danymi  z poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. Sprawdziliśmy, jak wielu z głosujących w 2015, 2016 i 2017 r.  nie oddało głosu na projekt ogólnomiejski (zagłosowało wyłącznie na projekty dzielnicowe):

Jakim cudem w tegorocznym głosowaniu Budżetu Obywatelskiego co czwarta osoba zrezygnowała z oddania głosu na projekt ogólnomiejski?

Widząc tak dziwne wyniki, 9 października występujemy do władz Gdańska o udostępnienie pełnej bazy danych nieosobowych głosów oddanych w BO 2018:

17 października w odpowiedzi na nasz wniosek Urząd Miejski w Gdańsku udostępnia wykaz wszystkich danych nieosobowych głosowania BO 2018. Dane (pliki excela) zostają umieszczone na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski w zakładce „szczegółowe dane głosowania”.

Poprosiliśmy osoby, które głosowały na nasz projekt, o dane ich głosowania (dzień i godzinę głosowania, wiek, płeć, dzielnicę, nazwy popartych projektów).

Wynik weryfikacji?   Okazało się, że 60% głosów oddanych na nasz projekt ogólnomiejski nr 10 zniknęło z bazy głosów Urzędu Miejskiego!

Przykładowe zniknięcie głosu poniżej. Mężczyzna lat 34 z Dolnego Wrzeszcza głosował na nasz projekt 27 września o godz. 00.02. Jak widać, głos ogólnomiejski zniknął, pozostały jego 4 głosy oddane na 2 projekty dzielnicowe:

Najczęściej brakuje głosu oddanego na nasz projekt ogólnomiejski nr 10, często także głosów na promowany przez nas projekt dzielnicowy nr 3 Zaspa Rozstaje. Jeśli osoba głosowała także na inne projekty dzielnicowe, te głosy widać w bazie Urzędu Miejskiego. Najlepiej pokazuje to głosowanie jednej ze współautorek naszego projektu nr 10 – Lidii Makowskiej. Oddała ona sześć głosów: jeden na projekt ogólnomiejski nr 10 i pięć głosów na projekty dzielnicowe, z czego w bazie Urzędu Miejskiego widzimy tylko cztery głosy.

Głos na projekt ogólnomiejski nr 10 i głos na projekt dzielnicowy nr 3 Zaspa Rozstaje zniknęły:

Przedstawione przez nas fakty wskazują, że mogło dojść do masowej manipulacji głosami mieszkańców Gdańska oddanymi w Budżecie Obywatelskim 2018.

W związku z tym stworzyliśmy wyszukiwarkę, w której każdy mieszkaniec może sprawdzić, czy jego głosy oddane w Budżecie Obywatelskim znajdują się w oficjalnych wynikach ogłoszonych przez władze Gdańska.  Do sprawdzenia głosów namawiamy szczególnie osoby, które poparły nasz projekt  ogólnomiejski nr 10 „Razem poprawmy drogi piesze i rowerowe w Gdańsku”  oraz projekt dzielnicowy nr 3 na Zaspie Rozstaje „Budowa przejścia naziemnego i połączenia ścieżek rowerowych wraz z dojściem do przystanków tramwajowych na skrzyżowaniu ul. Hynka i Rzeczypospolitej”, chociaż nie możemy wykluczyć, że zniknęły także głosy oddane na inne projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe.

Czy Twoje głosy nie zniknęły, sprawdzisz pod adresem www.bogdansk.pl

Na koniec kilka pytań, które kierujemy publicznie wprost do prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza:

  • Jak doszło do tego, że głosy oddane przez mieszkańców nie figurują w bazie głosów Budżetu Obywatelskiego opublikowanej przez Urząd Miejski ani nie zostały uwzględnione w ogłoszonych wynikach BO?
  • W jaki sposób Urząd Miejski zamierza zweryfikować błędne wyniki głosowania Budżetu Obywatelskiego 2018 w Gdańsku?
  • Jakie osoby z władz Gdańska miały dostęp do podglądu wyników  głosowania w Budżecie Obywatelskim 2018 w trakcie trwania głosowania? Prosimy o imienną listę.

Panie Prezydencie, oczekujemy na wyczerpującą i jasną odpowiedź.

Rowerowa Metropolia

autorzy projektu ogólnomiejskiego nr 10 i koordynatorzy kampanii Rowerowa Metropolia: 

Roger Jackowski

Lidia Makowska

Michał Błaut

2 thoughts on “Gdzie się podziały tysiące głosów z Budżetu Obywatelskiego 2018?

  • Moje głosy się zgadzają. Może dlatego, że nie głosowałam na projekty rowerowe…, bo na nie szkoda kasy

    Odpowiedz
  • Moich głosów i głosów mojego męża też brakuje, nie głosowaliśmy na projekty o których piszecie. Zostały zakwalifikowane wybiórczo, a ogólnomiejski wcale (głosowaliśmy na wagon repatriantów).

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.