Gdzie się podziały tysiące głosów z Budżetu Obywatelskiego 2018?

Jesteśmy autorami projektu ogólnomiejskiego nr 10  w Budżecie Obywatelskim 2018 w Gdańsku. Nasz projekt pod nazwą „Razem poprawmy drogi piesze i rowerowe w Gdańsku cz. 2” został poddany głosowaniu gdańszczan w dniach 18 września – 2 października 2017 r.  Jako mieszkańcy składający projekt, dopełniliśmy wszystkich formalności wymaganych przez władze Gdańska  w procedurze Budżetu Obywatelskiego.

Liczyliśmy na sprawne przeprowadzone głosowanie, a przede wszystkim na jasne, przejrzyste i uczciwe wyniki. Z kolei jako autorzy projektu zrobiliśmy wszystko, aby w publicznej, jawnej i uczciwej kampanii promocyjnej przekonać gdańszczan do głosowania na nasz projekt.  Kilkunastu naszych wolontariuszy w ciągu dwóch tygodni głosowania rozdało 23 tyś. ulotek.  O naszym projekcie pisały główne media. Na wydarzenia na Facebooku zapisało się ponad 5 tyś.  osób, a zasięg informacji to 350 tyś. osób. Rozkleiliśmy 600 plakatów z 4800 zrywkami.

Efekt? Raczej skromny: 4 października prezydent Gdańska ogłasza wyniki głosowania w BO 2018 – nasz projekt ogólnomiejski nr 10 dostaje zaledwie 3325 głosów i nie trafia do realizacji.

W głosowaniu przepada także promowany przez nas projekt dzielnicowy nr 3 z Zaspy Rozstaje autorstwa naszego kolegi:

Postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się wynikom. Porównaliśmy statystykę tegorocznego głosowania z danymi  z poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. Sprawdziliśmy, jak wielu z głosujących w 2015, 2016 i 2017 r.  nie oddało głosu na projekt ogólnomiejski (zagłosowało wyłącznie na projekty dzielnicowe):

Jakim cudem w tegorocznym głosowaniu Budżetu Obywatelskiego co czwarta osoba zrezygnowała z oddania głosu na projekt ogólnomiejski?

Widząc tak dziwne wyniki, 9 października występujemy do władz Gdańska o udostępnienie pełnej bazy danych nieosobowych głosów oddanych w BO 2018:

17 października w odpowiedzi na nasz wniosek Urząd Miejski w Gdańsku udostępnia wykaz wszystkich danych nieosobowych głosowania BO 2018. Dane (pliki excela) zostają umieszczone na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski w zakładce „szczegółowe dane głosowania”.

Poprosiliśmy osoby, które głosowały na nasz projekt, o dane ich głosowania (dzień i godzinę głosowania, wiek, płeć, dzielnicę, nazwy popartych projektów).

Wynik weryfikacji?   Okazało się, że 60% głosów oddanych na nasz projekt ogólnomiejski nr 10 zniknęło z bazy głosów Urzędu Miejskiego!

Przykładowe zniknięcie głosu poniżej. Mężczyzna lat 34 z Dolnego Wrzeszcza głosował na nasz projekt 27 września o godz. 00.02. Jak widać, głos ogólnomiejski zniknął, pozostały jego 4 głosy oddane na 2 projekty dzielnicowe:

Najczęściej brakuje głosu oddanego na nasz projekt ogólnomiejski nr 10, często także głosów na promowany przez nas projekt dzielnicowy nr 3 Zaspa Rozstaje. Jeśli osoba głosowała także na inne projekty dzielnicowe, te głosy widać w bazie Urzędu Miejskiego. Najlepiej pokazuje to głosowanie jednej ze współautorek naszego projektu nr 10 – Lidii Makowskiej. Oddała ona sześć głosów: jeden na projekt ogólnomiejski nr 10 i pięć głosów na projekty dzielnicowe, z czego w bazie Urzędu Miejskiego widzimy tylko cztery głosy.

Głos na projekt ogólnomiejski nr 10 i głos na projekt dzielnicowy nr 3 Zaspa Rozstaje zniknęły:

Przedstawione przez nas fakty wskazują, że mogło dojść do masowej manipulacji głosami mieszkańców Gdańska oddanymi w Budżecie Obywatelskim 2018.

W związku z tym stworzyliśmy wyszukiwarkę, w której każdy mieszkaniec może sprawdzić, czy jego głosy oddane w Budżecie Obywatelskim znajdują się w oficjalnych wynikach ogłoszonych przez władze Gdańska.  Do sprawdzenia głosów namawiamy szczególnie osoby, które poparły nasz projekt  ogólnomiejski nr 10 „Razem poprawmy drogi piesze i rowerowe w Gdańsku”  oraz projekt dzielnicowy nr 3 na Zaspie Rozstaje „Budowa przejścia naziemnego i połączenia ścieżek rowerowych wraz z dojściem do przystanków tramwajowych na skrzyżowaniu ul. Hynka i Rzeczypospolitej”, chociaż nie możemy wykluczyć, że zniknęły także głosy oddane na inne projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe.

Czy Twoje głosy nie zniknęły, sprawdzisz pod adresem www.bogdansk.pl

Na koniec kilka pytań, które kierujemy publicznie wprost do prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza:

  • Jak doszło do tego, że głosy oddane przez mieszkańców nie figurują w bazie głosów Budżetu Obywatelskiego opublikowanej przez Urząd Miejski ani nie zostały uwzględnione w ogłoszonych wynikach BO?
  • W jaki sposób Urząd Miejski zamierza zweryfikować błędne wyniki głosowania Budżetu Obywatelskiego 2018 w Gdańsku?
  • Jakie osoby z władz Gdańska miały dostęp do podglądu wyników  głosowania w Budżecie Obywatelskim 2018 w trakcie trwania głosowania? Prosimy o imienną listę.

Panie Prezydencie, oczekujemy na wyczerpującą i jasną odpowiedź.

Rowerowa Metropolia

autorzy projektu ogólnomiejskiego nr 10 i koordynatorzy kampanii Rowerowa Metropolia: 

Roger Jackowski

Lidia Makowska

Michał Błaut

2 myśli na temat “Gdzie się podziały tysiące głosów z Budżetu Obywatelskiego 2018?

  • Moich głosów i głosów mojego męża też brakuje, nie głosowaliśmy na projekty o których piszecie. Zostały zakwalifikowane wybiórczo, a ogólnomiejski wcale (głosowaliśmy na wagon repatriantów).

    Odpowiedz
  • Moje głosy się zgadzają. Może dlatego, że nie głosowałam na projekty rowerowe…, bo na nie szkoda kasy

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *