Straszyn

Straszyn (niem. Straschin) – wieś na terenie Wolnego Miasta, szybko rozwijająca się po wybudowaniu na początku XX wieku zespołu elektrowni na Raduni i zbiornika retencyjnego, oraz ponownie pod koniec ubiegłego wieku.

W roku 1880 liczyła dwadzieścia domów (około 230 mieszkańców), w latach 30 XX wieku już kilkuset (około 600), w latach 70 ponad 1000, a obecnie ponad 3000 mieszkańców. W lokalizacji, w której znajduje się stara elektrownia wodna z 1937, podaje się nazwę Prędzieszyn (niem. Prangschin), niemniej od dawna już była to część majątku Straszyn, można powiedzieć „dzielnica” – istniejąca tu nieczynna stacja kolejowa posiadała nazwę Straszyn Prędzieszyn (niem. Straschin – Prangschin).

Po wojnie szybko uruchomione 2 elektrownie wodne w Straszynie dostarczały prąd dla Gdańska jako jedne z pierwszych, zasilając miedzy innymi trakcję tramwajową. Po II wojnie światowej opuszczone przez mieszkańców gospodarstwa zostały zaludnione przez repatriantów z terenów wschodniej Polski.

Zespół elektrowni i duży zbiornik retencyjny stanowiły i stanowią atrakcję turystyczną, a przed wojną zalew służył też rekreacji.

 

Edward Jankowski

Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Znajdź drogę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *