• miejsce: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26
  • termin wystawy: 30.03.2018-8.07.2018
  • wernisaż wystawy: 29 marca 2018 (czwartek), godz. 13.00
  • kuratorzy: Ewa Prądzyńska (Muzeum Narodowe w Szczecinie), Elżbieta Kołosowska (MAG)

Od 30 marca 2018 roku prezentować będziemy w Domu Przyrodników wystawę czasową pt. Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka.

Jej bohaterami są Dogonowie – lud zamieszkujący południowo-centralną część Republiki Mali. Opowieść o Dogonach, ich religii, wiedzy kosmogonicznej i mitologii osnuta jest wokół sztuki, uznawanej za jedną z bardziej autentycznych i nieskażonych wpływami europejskimi.

Lud ten, posiadając dużą znajomość planet i gwiazd, przechowuje w swojej tradycji ezoteryczną wiedzę na temat powstania wszechświata, Ziemi i pochodzenia swoich przodków. Od lat fascynuje zarówno uczonych, jak i podróżników.

Głównym materiałem dogońskich artystów jest drewno. Wśród obiektów sztuki dogońskiej zwracają uwagę maski związane z ceremonią pogrzebową dama. Są one odbiciem świata znanego Dogonom. Najważniejsze znaczenie ma jednak ich kontekst duchowy i wymowa symboliczna ukryty w formie.

Pośród przedstawień figuralnych dominują wyobrażenia przodków, prawdziwych i mitycznych. Dogonowie zazwyczaj przedstawiają postacie ludzkie w sposób uproszczony. Wśród wizerunków antropomorficznych na uwagę zasługują figury kobiet z dziećmi, które odnoszą się do pramatki, nawiązują też symbolicznie do niezwykle cenionej w Afryce miłości macierzyńskiej i kobiecej płodności. W twórczości Dogonów pojawiają się też wyobrażenia zwierząt, zwłaszcza tych szczególnie ważnych w ich mitologii: krokodyla, szakala obdarzonego darem jasnowidzenia, żółwia i dzioborożca.

Zabytki prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Obiekty zostały pozyskane dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje muzealne” oraz środków finansowych budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w 2017 roku.

Muzeum Archeologiczne, materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.