Czy znasz ulicę Kozią?

Wszystkie uliczki na Głównym Mieście odchodzące od tych długich typu Mariacka miały swoją nazwę. Każda inną. Ale ulica Kozia zajęła dwie uliczki i łączy Św. Ducha z Piwną i Św. Ducha z Szeroką. Przed wojną też tak było, ale w XIX wieku Kozia była tylko w jednym miejscu – od Piwnej do Św. Ducha.

Natomiast ten fragment od Św. Ducha do Szerokiej to była ulica Zgniła – Faulengasse. I na Koziej, i na Zgniłej były 2 numery po stronie wschodniej, w sumie 13 numerów na dwóch ulicach.  Z obu stron na Zgniłą wchodziło się takim tunelem, bo na rogu ciągnęły się domy należące do sąsiednich ulic.

Nazwa Ziegengasse (Kozia)  funkcjonuje od 1382 roku. Wiadomo, że w 1357 roku nazywała się twergasse ante ecclesiam oraz w 1382 roku platea caprarum. Swoją zwierzęcą nazwę zawdzięcza mieszczącym się tu zagrodom dla tych rogatych zwierząt.

Wydaje się, że w okresie tuż przedwojennym na ulicy znajdował się tylko jeden sklep i była to sprzedaż wyrobów ze złota i srebra „Dagusah” – pod numerem 8 (druga kamienica po lewej):

Ten sam fragment po wojnie:

Pan Patryk ciągnie tradycję, ale uznał, że jeden szyld nie wystarczy.  Ciekawostka – mieścił się tu kiedyś zakład z zapalniczkami pana Kozuli. Kozula na Koziej.

Z ulicy Koziej rozpościera się jeden z ładniejszych widoków na Mariacki:

Można również zapoznać się ze współczesną twórczością artystyczną:

I odpocząć po wernisażu podziwiając Mariacki:

Portal, który nie daje mi spokoju, bo nie wiem, kto go robił:

I jeszcze kilka ujęć tej ulicy z kozimi zagrodami:

Anna Pisarska-Umańska

Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Google MapsZnajdź drogę

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *