22 stycznia przypada 100. rocznica urodzin uznawanego przez niektórych za najwybitniejszego polskiego poetę – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Z tej okazji Fundacja Pomysłodalnia i Radio Gdańsk zapraszają na godzinną audycję, podczas której będzie można wysłuchać piosenek Ewy Demarczyk, zespołu Fabryka, rozmowy Iwony Borawskiej z Magdaleną Olszewską, reżyserką spektaklu oraz słuchowiska „Baczyński. Apokalipsa”, które będzie wieńczyło tę audycję.
Słuchaj: 22.01.2021, godz. 19.00 Radio Gdańsk
- Reżyseria, scenariusz, koncepcja – Magdalena Olszewska
- Muzyka – Bartosz Hervy
- Realizacja dźwięku – Jacek Puchalski
- Występuje – Edyta Janusz-Ehrlich
- Głosu użyczyła – Konstancja Martin
- Produkcja: Radio Gdańsk, Fundacja Pomysłodalnia, 2020
W słuchowisku wykorzystano fragmenty wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz fragm. piosenki „Parasola Piosenka Szturmowa” aut. Józefa Szczepańskiego ps. „Ziutek”.
Rok 2021 rozpoczął się inaczej niż zwykle. Globalne doświadczenia strat i niepewności, wsparte zakazami, blokadami i ograniczeniami, mogą zawężać widzenie czy ocenę, uwznioślać postawy relatywizujące i koncentrujące się na dobru jednostkowym. 100 lat temu (rocznica przypada 22 stycznia) urodził się ten, który ukochał życie w pełni, dając innym przykład totalnego poświęcenia i miłości wobec narodu – w imię wolności. Baczyński Krzysztof Kamil, lat 23 w chwili śmierci, ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów, 20 opowiadań. Żołnierz, mąż, jedyny syn swojej matki, człowiek, który nie wahał się poświęcić wszystkiego w imię ocalenia wartości.
Patron Roku 2021, obok innych wielkich literatów – Cypriana Norwida, Tadeusza Różewicza i Stanisława Lema. Urodzony w niepodległej Polsce, wychowany do wolności, naznaczony nadzieją i przyszłością, obdarowany talentem. Pochowany po raz pierwszy w Polsce okupowanej jeszcze przez Niemców i po raz drugi w kontrolowanej już przez sowietów. Doceniony za życia przez Czesława Miłosza (który potem jednoznacznej oceny twórczości Baczyńskiego unikał), Tadeusza Gajcego, Jerzego Andrzejewskiego, Jarosława Iwaszkiewicza czy Kazimierza Wykę, przez wiele lat po wojnie oficjalnie pomijany i „zapominany” za przynależność do AK, w latach 60. XX wieku niemal euforycznie popularny, do dzisiaj cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.
Czym tak porywa Baczyński? Nie trzeba go odbrązawiać ani mitologizować, toczyć sporów o recepcję czy talent. Pozostawił po sobie dorobek przebogaty – w historii literatury niebotyczny, jak na krótki okres aktywności poety – a zachowany niemal w całości. Zainspirował wielu swoją prowokacyjnie deklaratywną potrzebą wolności i poświęcenia, wycisnął łzy pokoleniową stratą nieocalałego z pożogi człowieka prawego.
Słuchowisko „Baczyński. Apokalipsa” powstało na bazie spektaklu pod tym samym tytułem, wyprodukowanego przez Fundację Pomysłodalnia.
Więcej informacji na stronie: baczynski.pomyslodalnia.pl
materiał nadesłany
Na obrazku wyróżniającym grafika K.K. Baczyńskiego.