W sobotę, 14 listopada o godzinie 15:05 Radio Gdańsk zaprasza na prezentację wyjątkowego słuchowiska „Spisek Komandorów”, która odbędzie się w Muzeum Miasta Gdyni. W wydarzeniu będzie można uczestniczyć online przez stronę internetową Radia Gdańsk lub facebookowe profile Radia Gdańsk i Muzeum Miasta Gdyni.

Scenariusz „Spisku Komandorów” oparty jest na dramatycznej historii komandora Stanisława Mieszkowskiego, dowódcy Floty Marynarki Wojennej w Gdyni. W ramach stalinowskich czystek zostaje aresztowany pod sfingowanym zarzutem szpiegostwa i udziału w tzw. „spisku komandorów”. Torturowany w czasie brutalnego śledztwa, zostaje skazany na śmierć przez sąd wojskowy i rozstrzelany w roku 1952.

Autorem słuchowiska jest Wojciech Fułek, a reżyserem Paweł Chmielewski. W radiowym spektaklu występują: Krzysztof Janczar, Piotr Cyrwus, Dorota Kolak, Piotr Biedroń i Mirosław Baka.

Trójmiejski temat

Jak mówi reżyser słuchowiska Paweł Chmielewski, wiele lat czekał na zrealizowanie tego projektu.

– To trójmiejski temat, który w głowie mojej i autora wiele lat dojrzewał – mówił Paweł Chmielewski podczas nagrywania w Radiu Gdańsk w zeszłym roku.

„Tu początek i koniec”

– Historię usłyszałem 30 lat temu od Franciszka Walickiego, znanego jako ojciec polskiego rocka i bigbitu – mówił Wojciech Fułek, autor słuchowiska, który poprowadzi spotkanie w Muzeum Miasta Gdyni. – A komandor Mieszkowski był ojcem chrzestnym jego córki, Iwony. Komandor. Był postacią, o której Franciszek Walicki zawsze pamiętał, opowiedział mi tę historię i mówił, że nie może się do dzisiaj otrząsnąć z tego dramatu. Historia tu, w Gdyni, miała początek i tu miała też koniec. Cieszę się, że udało nam się namówić fantastycznych aktorów do współpracy – mówił.

Niedawne odkrycie

Choć wszystkich skazanych w procesie zrehabilitowano w roku 1956, rodziny przez długie lata bezskutecznie poszukiwały miejsca pochówku ofiar stalinowskich represji. Okazało się, że zwłoki zamordowanych komandorów zostały ostatecznie odkryte na tzw. „łączce” na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, dopiero w roku 2015. Po ekshumacji i badaniach genetycznych, potwierdzających tożsamość, pochowano ich z honorami na cmentarzu wojskowym w Gdyni-Oksywiu w roku 2017.

Na zakończenie spotkania zaprezentowany zostanie utwór Michała Miegonia.

Partnerem spotkania jest Miasto Gdynia.

Materiał za Radiem Gdańsk