Nazywane „małym Wiedniem”. Miejsce urodzenia Bolka i Lolka oraz Reksia. Jedyne miasto w Polsce, gdzie znajduje się pomnik Marcina Lutra. Baza wypadowa w Beskidy. Bielsko-Biała – stolica Podbeskidzia.

bielsko biała

Bielsko i Biała
Niegdyś dwa osobne miasta – Bielsko i Biała Krakowska. Oddzielała je rzeka Biała, która do dzisiaj przecina miasto na dwie części. Pierwsze z nich należało do Śląska, a drugie do Małopolski. Mimo to, już przed zjednoczeniem w 1951 roku stanowiły one jedność pod względem gospodarczym, przestrzennym i społecznym. Bielsko do Polski zostało przywrócone dopiero w 1920 roku, co z pewnością wpłynęło na ułożenie architektoniczne tego miejsca.

Austriacki rodowód
Nie bez przyczyny nazywane jest „małym-Wiedniem”. Dawny austriacki rodowód Bielska przypomina Stare Miasto, gdzie dumnie wznosi się pałac Sułkowskich. Jego historia zaczyna się w XIV wieku i przez lata służył jako jedna z siedzib Piastów cieszyńskich. W połowie XVIII wieku kupił go Aleksander Józef Sułkowski, a za sprawą nadania mu tytułu książęcego przez Marię Teresę, państwo bielskie urosło do rangi księstwa. Dzisiaj w zamku znajduje się muzeum, gdzie można obejrzeć stałą ekspozycję, m.in. Salon Muzyczny, Sztukę Współczesną Podbeskidzia oraz Salę z Rycerzem – Lapidarium.

Zamek Sułkowski nie jako jedyny przypomina o byłej, austriackiej przynależności Bielska. Na Starym Mieście umiejscowiony jest również Teatr Polski wzniesiony według projektu wiedeńskiego architekta.

Dalej można udać się na malutki, acz urokliwy stary rynek z pomnikiem Neptuna oraz fundamentami Wagi Miejskiej zamkniętej za pancernym szkłem. Dookoła uśmiechają się do przechodniów malownicze kamienice, u których stóp można przysiąść na poranną kawę czy wieczornego drinka. Zdecydowanie dopełniają one austriacki klimat Bielska-Białej.

Narodziny kreskówek
Bielsko-Biała to również miejsce narodzin Reksia oraz  Bolka i Lolka. Słynna kreskówka z łaciatym czworonogiem w roli głównej powstawała w Studiu Filmów Rysunkowych. Podobnie sprawa się ma w przypadku Bolka i Lolka, których wizerunek dodatkowo wzbogaca plac przed jedną z galerii handlowych.

Nieopodal galerii płynie rzeka Biała, a po jej drugiej stronie rozpościera się dawne, drugie miasto o tej samej nazwie. Główną atrakcją Białej jest piękny, zabytkowy ratusz, przypominający o wiedeńskich wpływach.

Górska panorama
Stolica Podbeskidzia to także miejsce wypadowe w pobliskie góry –  Beskidy. Najchętniej odwiedzany jest Klimczok oraz Szyndzielnia, na której szczyt można dostać się kolejką gondolową. Ta krótka, bo 6-minutowa, podróż zapewnia niezapomniane chwile oraz widoki, zapierające dech w piersiach, na całą panoramę miasta oraz pobliskich gór. W Bielsku-Białej można dojrzeć także Tatry Wysokie.

Anita Piasecka  Globmedium

Dodaj opinię lub komentarz.