Już w najbliższą sobotę w Akademii Muzycznej w Gdańsku w pełnej symfonicznej krasie zabrzmią „Bałtyckie Legendy”. Tymczasem kilka słów o twórcach projektu.

Beniamin Baczewski – rodowity gdańszczanin, absolwent klasy klarnetu w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a obecnie student kompozycji na tej samej uczelni.

beniamin-baczewskiLaureat wielu prestiżowych konkursów kompozytorskich, w tym międzynarodowych: w czerwcu 2014 r. zdobył I miejsce za muzykę do filmu niemego Le Spectre Rouge z 1907 roku na XX Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „2 Agosto” w Bolonii (Włochy), na który nadesłano ponad 180 prac z całego świata. W tym samym roku zdobył również I miejsce na Konkursie muzycznym EU Play we włoskiej Genui. Zwycięski utwór My Homeland na sopran, flet, skrzypce, gitarę i fortepian został wykonany podczas finału projektu „EU Play przez Muzykę do Zjednoczonej Europy” w Brukseli.

To tylko namiastka jego konkursowych osiągnięć. Zdobył też m.in.: III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Fontannie bije ten dzwon” za utwór Płynna materia na carillon i taśmę w kwietniu 2016 r., wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Opus 966 w Poznaniu z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski za utwór Laudate Dominum na chór mieszany a cappella w listopadzie 2013 r., II nagrodę na Konkursie Kompozytorskim „Symfonia Gdańska” organizowanym przez Radio Gdańsk za utwór Bursztynowa Rapsodia na orkiestrę symfoniczną, ilustrujący miasto Gdańsk w maju 2013 r., II i III miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. P. Perkowskiego w Toruniu za utwory: Wysiłek na chór dziecięcy i fortepian oraz Poprawa na chór mieszany a cappella w grudniu 2012 r.

Dwukrotny stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, tegoroczny laureat stypendium Młoda Polska, laureat plebiscytu Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury za rok 2015. W czerwcu 2016 r. na sklepowe półki trafiła, wydana przez wytwórnię DUX, płyta, na której znalazł się Clarinet Concerto Beniamina Baczewskiego, napisany na specjalne zamówienie wybitnego klarnecisty – dr Andrzeja Wojciechowskiego. Utworem dyrygował maestro Łukasz Borowicz, a soliście towarzyszyła Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ten sam utwór można było usłyszeć ostatnio w Filharmonii Koszalińskiej, a 14 lutego 2017 r. będzie on wykonywany również w Filharmonii Śląskiej.

Beniamin Baczewski prowadzi również szeroko pojętą działalność artystyczną i społeczną na terenie Trójmiasta. Jego utwór Nonet można było usłyszeć w lipcu 2015r. na wystawie „Nie widząc” autorstwa dr Julii Kurek w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, gdzie wystawione były prace plastyczne osób niewidomych i niedowidzących, malujących pod wpływem inspiracji tymże utworem.

Sylwia Anna Janiak-Kobylińska – prezes Fundacji SAJ, dyrektor artystyczny Bałtyckiej Filharmonii Młodych (BFM). W 2012 r. uzyskała równocześnie stopień magistra sztuki z wyróżnieniem w dyscyplinie: dyrygentura symfoniczno-operowa i stopień magistra sztuki w dyscyplinie: skrzypce w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. W 2015 r. otrzymała tytuł doktora sztuki z wyróżnieniem w dziedzinie sztuki muzyczne, dyscyplinie artystycznej dyrygentura w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Poza studiami artystycznymi w 2013 r. ukończyła również podyplomowe studia w specjalności: Zarządzanie Kulturą na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

sylwia-janiak-kobylinskaOd 2012 r. Sylwia Anna Janiak-Kobylińska jest zatrudniona jako asystent na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2011 r. założyła Fundację SAJ i stworzyła orkiestrę Bałtyckiej Filharmonii Młodych, którą dyrygowała na wielu koncertach i festiwalach w Polsce. Od 2010 r. jest dyrygentem Orkiestry Symfonicznej OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, z którą co roku koncertuje m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu La Folle Journée w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

Jako jedna z siedmiu Polaków reprezentowała nasz kraj na IX Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Grzegorza Fitelberga w 2012 r., gdzie zdobyła: Nagrodę Zofii i Antoniego Witów dla najlepszego polskiego uczestnika półfinału, Nagrodę Tishy i Piotra Gajewskich dla najmłodszego uczestnika oraz Nagrodę Orkiestry Symfonicznej K. Namysłowskiego w Zamościu.

W sezonie 2013/14 jej talent doprowadził ją do stanowiska dyrygenta w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie współpracowała z Friedrichem Heiderem, Andriejem Yurkievichem, Tadeuszem Kozłowskim oraz Łukaszem Borowiczem.

Jest laureatką Stypendium Młoda Polska, Stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku dla najlepszych studentów, Stypendium Prezesa Rady Ministrów. W 2013 r. została uhonorowana Pomorską Nagrodą Artystyczną, a także Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców. W 2012 r., w uznaniu zasług dyrygentka otrzymała Nagrodę II st. Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.

Wszelkie aktualności dotyczące projektu można znaleźć na stronie FB:

Edyta Baczewska, Bałtyckie Legendy

Czytaj również tutaj:  Bałtyckie Legendy – zapowiedź

Dodaj opinię lub komentarz.