Legendy, zarówno te nadbałtyckie, jak i z innych miejsc na świecie, znamy jako opowieści przekazywane z ust do ust od wielu pokoleń. A gdyby tak usłyszeć je w zupełnie nowej odsłonie?

Młodzi artyści, tegoroczni stypendyści MKiDN „Młoda Polska”, przygotowali dla mieszkańców Trójmiasta niecodzienną niespodziankę. Już 10 grudnia 2016r. (sobota) o godz. 18:00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku będziemy mogli usłyszeć nasze regionalne gawędy w zupełnie innym wydaniu.  Bałtycka Filharmonia Młodych pod batutą Sylwii Janiak-Kobylińskiej wykona 4 poematy symfoniczne Beniamina Baczewskiego. Będzie to Koncert Premierowy przed wydaniem płyty „Bałtyckie Legendy”, którą to jeszcze w grudniu młodzi muzycy nagrają w studiu Radia Gdańsk.

plakat2

Na scenie zobaczymy prawie 70 utalentowanych gdańskich artystów. Usłyszymy „Noc Kupały” nawiązującą do słowiańskich zwyczajów świętojańskich, „Egle” – litewską legendę o wodnej księżniczce oraz dwie kompozycje, szczególnie związane z Gdańskiem, nagrodzone na konkursach kompozytorskich. Są to: „Bursztynowa Rapsodia” (II miejsce na Konkursie Kompozytorskim „Symfonia Gdańska”, organizowanym przez Radio Gdańsk) oraz „Fontanna Heweliusza” (nagrodzona III miejscem na Konkursie Kompozytorskim „Fontannie bije ten dzwon”, organizowanym przez GIWK)

Legendy to, poza kilkoma wyjątkami, dość zapomniany fragment naszej polskiej kultury, a przecież tak niezwykle bogaty. Mamy wiele słowiańskich podań, związanych z różnymi regionami, zwyczajami, z morzem, ale również mnóstwo historii rodem z samego Gdańska i dotyczących jego zabytków. Ta muzyka nie tylko przypomni nam o ich istnieniu, lecz właściwie pozwoli nam przenieść się na chwilę do ich świata i przeżyć te niesamowite historie na własnej skórze. Bo cóż potrafi lepiej pobudzić wyobraźnię niż muzyka?

Wszelkie aktualności dotyczące projektu można znaleźć na stronie FB:

Bałtyckie Legendy

Edyta Baczewska, Bałtyckie Legendy

Dodaj opinię lub komentarz.