Strefa obywatelska

Centralny Port Komunikacyjny – w trzy godziny do Krakowa

11 marca w wielu miastach Polski odbyła się prezentacja projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) „Solidarność”. U nas fakt ten przeszedł trochę bez echa. Szkoda, bo temat wydaje mi się ciekawy. CPK ma być największym  programem inwestycyjnym w Polsce.

Na swoim profilu w medium społecznościowym poseł Błeńska pisze:

Centralny Port Komunikacyjny to strategiczna inwestycja w hub transferowy, dzięki której nie tylko Polska ale i cała Europa Środkowa będą mogły w końcu zaistnieć na transferowej mapie świata. Wraz z Karol Rabenda i Magdalena Sroka przedstawiliśmy dziś w jaki sposób CPK nabiera konkretnych kształtów. Warunkami rentowności i jednocześnie pierwszym etapem jest umożliwienie szybkiego dojazdu na nowe lotnisko CPK. 
Sieć kolejowa ma w końcu zatrzeć granice zaborów, co oznacza przede wszystkim:
· szybsze dojazdy
· uniezależnienie się od koniunktur międzynarodowych
· wzrost znaczenia Polski za granicą poprzez posiadanie własnego hubu transferowego

Magdalena Sroka, Magda Błeńska i Karol Rabenda; zdjęcie ze strony poseł M. Błeńskiej

CPK ma być dużym węzłem transportowym, multimodalnym węzłem przesiadkowym, opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym, spójnych z układem sieci drogowych.  Koncepcja została przyjęta 7 listopada 2017 r.  uchwałą Rady Ministrów, a 2 czerwca 2018 specjalną ustawę podpisał prezydent RP Andrzej Duda.

CPK powstanie między Warszawą a Łodzią, w gminie Baranów, tzw. Megapolis Warszawa-Łódź. W ramach Programu CPK:

 • powstanie łącznie 1300 km linii kolejowych – na potrzeby połączeń dalekobieżnych i regionalnych
 • zostaną odbudowane linie kolejowe, zlikwidowane w ubiegłych latach
 • w 150 powiatach powstaną regionalne centra przesiadkowe łączące transport kolejowy i autobusowy
 • dzięki wsparciu środków budżetowych i we współpracy z samorządami zostaną przywrócone lokalne połączenia autobusowe
Centralny Port Komunikacyjny – projekt

Niezbędne jest jest zapewnienie szybkiego dojazdu do CPK z terenu całego kraju. Z największych miast Polski do portu dojazd koleją ma trwać 2-2,5 godziny, z centrum Warszawy do CPK – 15 minut. Dostęp do kolei uzyskają wszyscy mieszkańcy Polski, stacje kolejowe będą w odległości do 30 km od miejsca zamieszkania, a czas przejazdu koleją będzie konkurencyjny wobec indywidualnego transportu drogowego.

Nowe lotnisko dla Polski zapewni dostęp do sieci globalnych połączeń lotniczych, w tym do Ameryki Północnej i Azji. Pasy startowe mają mieć długość 4000 m i szerokość 60 m. W aspekcie międzynarodowym możliwe jest wpisanie Polski w program Nowego Jedwabnego Szlaku Komunikacyjnego i budowa w Polsce węzła nowego, lądowego szlaku kolejowego.

Koncepcja ta ma przynieść korzyści również na innych polach gospodarki.  Wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego powstanie łącznie 150 tysięcy miejsc pracy, branża budowlana zapewni sobie  długotrwały i stabilny wzrost, wzrośnie atrakcyjność inwestycyjna regionów dotąd wykluczonych transportowo, zwiększona mobilność zapewni nowe miejsca pracy w sektorze usług, a na potrzeby połączeń dalekobieżnych i aglomeracyjnych powstaną nowe produkty, w tym pociągi dużych prędkości (we współpracy z krajowymi producentami i środowiskiem naukowym).

Korzyści dla regionu pomorskiego mają być następujące:

 • 300 km nowych linii kolejowych dużych prędkości na potrzeby przewozów regionalnych i dalekobieżnych
 • utworzenie nowego korytarza kolejowego dla bezpośrednich połączeń dalekobieżnych łączących województwa mazowieckie i pomorskie
 • zwiększenie dostępności trójmiejskich portów dzięki uwolnieniu przepustowości na dotychczasowych liniach kolejowych dla przewozów
  regionalnych i towarowych

Oznacza to również:

 • budowę normalnotorowej linii magistralnej ok. 51 km dla SKM, z czasem przejazdu 25 min SKM Gdańsk-Elbląg
 • rewitalizację z częściową odbudową żuławskiej kolejki dojazdowej dla taboru LRT Nowy Dwór-Sztutowo-przekop (ew. Krynica Morska)
 • budowę innych systemów LRT: kolej nadmorską, nadzalewową, kolej Kanału Elbląskiego [LRT – Light Rail Trafic]

Koszt tego systemu to 1 mld zł, koszt taboru SKM 80 mln zł. Linia kolejowa Gdańsk-Elbląg ma powstać w powiązaniu z drogami wodnymi Pętli Żuławskiej, Kanału Elbląskiego i przekopem przez Mierzeję Wiślaną.

Podstawowy schemat CPK
Podstawowy schemat CPK; źródło: pasazer.com

Reasumując, Centralny Port Komunikacyjny dla całej Polski to:

 • szybsze dojazdy
 • nowe miejsca pracy
 • uniezależnienie się od koniunktur międzynarodowych
 • wzrost znaczenia Polski za granicą
 • dzięki budowanie zostaną sprowadzone na teren naszego kraju nowoczesne technologie

Podstawowe parametry systemu:

 • dostęp do stacji systemu transportowego dalekobieżnego dla 15 mln mieszkańców w 180 miastach (pociągi klasy IR)
 • bezpośredni dojazd do CPK ze 120 miast o populacji 13 mln
 • dojazd do CPK z miejsca zamieszkania (z maksymalnie z jedną przesiadką) dla ponad 50% populacji Polski
 • dla 95% mieszkańców Polski stacja systemu przewozów nie dalej niż 30 km od miejsca zamieszkania
 • wzajemne skomunikowanie wszystkich obszarów Polski w czasie porównywalnym z podróżą samochodem lub krótszym

To inwestycja o strategicznym znaczeniu nie tylko dla Polski, ale również dla całej Europy Środkowej. W tych państwach wzrost liczby pasażerów jest dwukrotnie wyższy niż w krajach Europy Zachodniej, a infrastruktura lotnicza nie jest na tyle rozbudowana, żeby obsłużyć to zapotrzebowanie. Dla Polski istotny jest również komponent kolejowy, który jest de facto wielkim projektem przebudowy naszego systemu połączeń, który ostatecznie niweluje istniejące do dziś różnice w poziomie infrastruktury z czasów zaborów. – Karol Rabenda, wiceprezes partii Porozumienie, radny Gdańska

Koncepcja już jest w fazie procesu przygotowawczego (umowy, projekty, zgodność z prawem). Cała inwestycja ma się zakończyć  do 2035 roku. Koszty szacuje się na poziomie 35 mld zł. O projekcie pozytywnie wypowiedział się  dyrektor generalny Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) Alexandre de Juniac.

Anna Pisarska-Umańska

4 thoughts on “Centralny Port Komunikacyjny – w trzy godziny do Krakowa

 • Zawsze fajnie ogląda się plany. One kończą się zazwyczaj gdy rozpoczyna się ich realizacja. To nie „megapolis” tylko megalomania rządzących. Lepiej się czują produkując takie gigantyczne projekty, sami siebie za darmo dowartościowują. Na razie są dwa ambitne zamierzenia: Mierzeja Wiślana no i CPK. Dyrektorzy IATA mogą pozytywnie lub negatywnie wypowiadać się o czym chcą. Nawet u mnie o kładce nad torami.

  Odpowiedz
 • Wydaje mi się, że nie trzeba lotniska na 50-100 mln. pasażerów żeby szybko jeździć koleją pomiędzy Gdańskiem i Warszawą.

  Odpowiedz
 • Zainwestujcie w korektora, bo zęby bolą od czytania, albo chociaż raz przeczytajcie tekst zanim go opublikujecie.
  Szklane domy i fantasmagorie‚ zwłaszcza w świetle obecnej sytuacji lotnictwa cywilnego po Covid-19. I stanu budżetu państwa po rewelacyjnym gospodarowaniu w roku 2020.

  Odpowiedz
  • Nie musi Pan mnie obrażać. Proszę o konkretną odpowiedź, od czego Pana zęby rozbolały (albo Pani).

   Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.