Dom Handlowy „Potrykus&Fuchs”, specjalizujący się głównie w branży odzieżowej, powstał w roku 1876 i początkowo mieścił się przy ul. Tkackiej (Große Wollwebergasse).

W roku 1898 właścicielem został Christian Petersen, ale nazwy nie zmienił, bowiem ta była już uznaną marką. Obroty wzrastały, firma się rozwijała, a dotychczasowa siedziba już nie wystarczała. Petersen pozyskał budynek na rogu Piwnej (Jopengasse) i Kołodziejskiej (Große Scharmachergasse), gdzie wcześniej znajdował się oddział Banku Rzeszy (Reichsbank) i tamże w roku 1907 przeniósł dotychczasowy sklep. Kilka kolejnych lat trwało, by działki położone wzdłuż ul. Kołodziejskiej aż do ul. św. Ducha (Heilige-Geist-Gasse) trafiły w ręce Petersena, który w roku 1911 na pozyskanym obszarze wybudował okazały gmach, będący nowym miejscem zakupów.

Piwna 69 w 1907 r. przed przebudową
Piwna 69 w 1907 r. przed przebudową
Piwna 69 po przebudowie w 1911
Piwna 69 po przebudowie w 1911
Widok z ul. Węglarskiej na Kołodziejską. Z lewej strony narożnik "Domu Handlowego Potrykus & Fuchs" przy ul. św. Ducha. DH zajął cały bok Kołodziejskiej.
Widok z ul. Węglarskiej na Kołodziejską. Z lewej strony narożnik „Domu Handlowego Potrykus & Fuchs” przy ul. św. Ducha. DH zajął cały bok Kołodziejskiej.

Budynek po marcu 1945 (jak większość innych) został zniszczony, by z początkiem lat 50. przeistoczyć się w budynek mieszkalny utrzymany w duchu „socrealu”, ze znanym ciągiem pieszym w podcieniu.

Robert Krygier

Od redakcji: Do połowy XIX wieku kamienica pozostawała własnością rodziny von Weickhmannów. Następnie pojawił się tu Królewski, a później Cesarski Bank (Reichsbank), który zmienił swoją siedzibę po wybudowaniu banku przy Okopowej. Przedproże przeniesiono na Długi Targ 13 (ocalały fragmenty). W 1938 kupiec Christian Petersen kupił również sąsiednią kamienicę nr 68.

Dodaj opinię lub komentarz.