Kamienica przy dawnym rynku (Am Markt 7/9, obecnie Bohaterów Monte Cassino 21) znana jest najbardziej jako Dom Towarowy Mendelsohna i została zaprojektowana przez Wilhelma Lippke, postawiona w 1906 r. I stoi. Na parterze były sklepy, na górze mieszkania lokatorskie. Mieszkali tu: adwokat, fryzjer, architekt, 4 wdowy i prasowaczka. Właściciel kupiec Johannes Neydorff też.

kamienica Mendelsohna
Po pierwszej wojnie światowej (w latach 20) kamienicę nabył Artur Mendelsohn, Żyd urodzony w Nowej Kościelnicy na Żuławach. Rodzice osiedlili się w Sopocie w 1912 r.. Artur urządził w kamienicy dom towarowy czyli na parterze duży sklep z towarami krótkimi (jak podaje Hanna Domańska), białymi (cokolwiek to znaczy) i artykułami kąpielowymi. Obsługa posługiwała się kilkoma językami. Góra nadal była wynajmowana na mieszkania. Sklep miał piękne witryny, a Artur Mendelsohn przechadzał się po nim nieskazitelnie ubrany, z rękami założonymi do tyłu i doradzał klientom. Czasami pojawiała się jego elegancka żona.
kamienica Mendelsohna
W 1936 zamieszkał tu działacz polonijny Leon Godlewski, który w 1943 zakończył życie w Auschwitz. Wiadomo, że w 1937 roku Artur z żoną i synem Kurtem wyjechali do Palestyny, drugi syn Max został w Sopocie. Kamienica została przejęta przez Walthera Riechoff i przemieniona na Sopocki Dom Towarowy. Po wojnie dom skomunalizowano, był tu sklep odzieżowy, a obecnie McDonald, który do historii tej kamienicy pasuje jak wół do karety.

Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.