Kamienica przy dawnym rynku (Am Markt 7/9, obecnie Bohaterów Monte Cassino 21) znana jest najbardziej jako Dom Towarowy Mendelsohna i została zaprojektowana przez Wilhelma Lippke, postawiona w 1906 r. I stoi. Na parterze były sklepy, na górze mieszkania lokatorskie. Mieszkali tu: adwokat, fryzjer, architekt, 4 wdowy i prasowaczka. Właściciel kupiec Johannes Neydorff też.

kamienica Mendelsohna
Po pierwszej wojnie światowej (w latach 20) kamienicę nabył Artur Mendelsohn, Żyd urodzony w Nowej Kościelnicy na Żuławach. Rodzice osiedlili się w Sopocie w 1912 r.. Artur urządził w kamienicy dom towarowy czyli na parterze duży sklep z towarami krótkimi (jak podaje Hanna Domańska), białymi (cokolwiek to znaczy) i artykułami kąpielowymi. Obsługa posługiwała się kilkoma językami. Góra nadal była wynajmowana na mieszkania. Sklep miał piękne witryny, a Artur Mendelsohn przechadzał się po nim nieskazitelnie ubrany, z rękami założonymi do tyłu i doradzał klientom. Czasami pojawiała się jego elegancka żona.
kamienica Mendelsohna
W 1936 zamieszkał tu działacz polonijny Leon Godlewski, który w 1943 zakończył życie w Auschwitz. Wiadomo, że w 1937 roku Artur z żoną i synem Kurtem wyjechali do Palestyny, drugi syn Max został w Sopocie. Kamienica została przejęta przez Walthera Riechoff i przemieniona na Sopocki Dom Towarowy. Po wojnie dom skomunalizowano, był tu sklep odzieżowy, a obecnie McDonald, który do historii tej kamienicy pasuje jak wół do karety.
kamienica Mendelsohna

Dodaj opinię lub komentarz.