Obiekty i miejsca

Domy Loewena Orłowo cz. 1 – Żuławy z Piaskiem (film)

Dom Loewena w Orłowie

Dom podcieniowy w Orłowie nie jest jedynym takim domem w tej miejscowości zbudowanym przez budowniczego Petera Loewena na początku XIX w.  Jego autorstwo pojawia się w formie inskrypcji w dwóch  miejscach: na ścianie czołowej podcienia i w nadprożu drzwi frontowych.

Dom został zbudowany w 1802 r. dla Corneliusa Froese. Początkowo był częścią dużej zagrody, ale z czasem budynki gospodarcze uległy całkowitej dewastacji, a sam dom wewnątrz przekształcono. Po wojnie pojawiły się  w nim wtórne podziały (użytkowany był przez dwie rodziny), a tylny podcień zniszczono. W 2012 r. rozpoczął się jego generalny remont, gdyż jego stan był katastrofalny. Dom stoi na terpie, tj. sztucznie usypanym wzniesieniu, co jest związane z ochroną przeciwpowodziową. W jego wyglądzie klasycyzm przenika się z późnym barokiem. Podpory podcienia mają formę kolumn z bazami i kapitelami o stylizowanych jońskich głowicach. jest to forma typowa dla Petera Loewena.

Zapraszamy do oglądania i subskrypcji naszego kanału YouTube oraz śledzenia profilu na FB.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani Żuławami Gdańskimi, to album autorstwa Dariusza Piaska „Żuławy Gdańskie na dawnej pocztówce” można nabyć w Gdańskiej Księgarni Naukowej przy ul. Łagiewniki 56.

Anna Pisarska-Umańska

Dodaj opinię lub komentarz.