Miasto z gruzów – Europejska Noc Muzeów w centrum Gdańska.

Relacje świadków, unikatowe fotografie, narracja przewodników, a przede wszystkim architektura oddziałów Muzeum Gdańska stworzy opowieść o dziele podniesienia naszego miasta z ruin.

Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Muzeów będzie przebiegać pod znakiem wspólnego mianownika dla Oddziałów Muzeum Gdańska skupionych wokół ścisłego centrum naszego miasta. Opowiemy o odbudowie, pracach konserwatorskich, rewitalizacyjnych i adaptacyjnych w XX wieku, ale w naszej narracji nie zabraknie wysiłku muzealników z ostatnich lat.

– I… stałem się gdańszczaninem. Ratusz z początku jeszcze widziałem nie był zabezpieczony. Dopiero ileś tam tygodni po tym czerwcu czterdziestego piątego roku zapadła decyzja, że odbudowę, przede wszystkim, że odbudujemy Gdańsk. – wspominał Prof. Wiesław Gruszkowski.

Dla zwiedzających Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, Muzeum Nauki Gdańskiej mieszczącego się w wieży kościoła pod wezw. św. Katarzyny i Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku przygotowaliśmy prezentacje multimedialne wykorzystujące archiwalne fotografie i relacje uczestników wydarzeń. Dzięki współpracy z Wytwórnią Filmów Oświatowych i Telewizją Polską Oddział w Gdańsku pokażemy dawno niepublikowane materiały filmowe, za sprawą których goście Europejskiej Nocy Muzeów przeniosą się do lat odbudowy Gdańska.

– Niewątpliwie obserwujemy wzrost zainteresowana historią odbudowy historycznego centrum Gdańska po pożodze wojennej. Świadczą o tym m.in. publikacje i wydarzenia wpisane w kulturalną panoramę trójmiasta, a także realizowany przez naszą instytucję projekt Miasto z gruzów. Europejska Noc Muzeów jest doskonałą okazją, aby przybliżyć gdańszczanom jego efekty, a także zaprezentować nasze śmiałe plany na przyszłość – tłumaczy Prof. Waldemar Ossowski, Dyrektor Muzeum Gdańska.

Ratusz Głównego Miasta – ul. Długa 46/47

 • Kiedy? 19-20 maja 2018 r., godz. 19:00-01:00 (ostatnie wejście 00:30)
 • Wstęp: 1 zł
 • Atrakcje: Projekt Miasto z gruzów, zwiedzanie w turach.

Dwór Artusa – wejście od strony ul. Chlebnickiej

 • Kiedy? 19-20 maja 2018 r., godz. 19:00-01:00 (ostatnie wejście 00:30)
 • Wstęp: 1 zł
 • Atrakcje: Projekt Miasto z gruzów, zwiedzanie w turach.

Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich – ul. Długa 12

 • Kiedy?: 19-20 maja 2018 r., godz. 19:00-01:00 (ostatnie wejście 00:30)
 • Wstęp: 1 zł
 • Atrakcje: Projekt Miasto z gruzów, zwiedzanie w turach.

Muzeum Nauki Gdańskiej – ul. Wielkie Młyny 1

 • Kiedy? 19-20 maja 2018 r., godz. 19:00-01:00 (ostatnie wejście 00:30)
 • Wstęp: 1 zł
 • Atrakcje: Projekt Miasto z gruzów, zwiedzanie w turach.

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2

 • Kiedy? 19-20 maja 2018 r., godz. 19:00-01:00 (ostatnie wejście 00:30)
 • Wstęp: 1 zł
 • Atrakcje: Zwiedzanie w turach, prezentacja planów budowy nowej wystawy stałej.

Noc Muzeów w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

W Noc Muzeów odkryjemy tajemnicę związaną z obroną Poczty Polskiej w Gdańsku. Po raz pierwszy zostaną zaprezentowane nieznane materiały do dziejów obrony Urzędu Pocztowo-Telegraficznego. Prezentacja odbędzie się w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku od godziny 20:00.

– Kolekcjonerzy gedaników, Mariusz Kowalski i jego syn Jakub, zaprezentują pamiątki po Władysławie Glińskim, człowieku, który w sierpniu 1939 r. miał zasilić załogę Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego na pl. Heweliusza. Kim był, dlaczego nie wziął udziału w walce i jakie były późniejsze losy Władysława Glińskiego wyjaśnią prezentowane po raz pierwszy unikatowe zdjęcia i dokumenty – mówi Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

 • Gdzie?: Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
 • Kiedy?: 19-20.05.2018, godz. 20:00-01:00
 • Wstęp: 1 zł

Noc Atrakcji na Twierdzy Wisłoujście, Westerplatte oraz Kuźni Wodnej

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów, przypadającej w nocy z 19 na 20 maja 2018 r., Muzeum Gdańska przygotowało wiele atrakcji w Twierdzy Wisłoujście, Wartowni nr 1 na Westerplatte oraz Kuźni Wodnej w Oliwie za symboliczną złotówkę. Poza możliwością zwiedzania obiektów uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli wziąć udział w konkursach, pokazach oraz grach terenowych.

Gdzie udać się podczas Nocy Muzeów? – to pytanie zapewne coraz częściej stawiają miłośnicy historii Gdańska i Trójmiasta. Europejska Noc Muzeów to 6 godzin atrakcji przygotowanych przez trójmiejskie muzea i instytucje kultury. Muzealnicy z Muzeum Gdańska przekonują, aby odwiedzić ich Oddziały. W Oddziałach na gdańskim Śródmieściu muzealnicy zaprezentują projekt „Miasto z Gruzów” podejmujący tematykę odbudowy miasta po 1945 r. Z kolei w oddziałach położonych w pozostałych dzielnicach aglomeracji miejskiej odwiedzający będą mogli skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych z myślą o osobach poszukujących aktywnej formy wypoczynku związanego z dziedzictwem historycznym Gdańska. Zwiedzanie oddziałów Muzeum Gdańska będzie kosztować symboliczną złotówkę.

Twierdza Wisłoujście i sekrety Szańca Wschodniego

Fortyfikacja otwiera swoje wrota nocą po raz drugi. Podczas nocnego zwiedzania przewodnicy będą opowiadać o dziejach Twierdzy Wisłoujście oraz jej garnizonie. Na zwiedzających czeka także ognisko, na które warto przynieść swój własny prowiant oraz strefa relaksu. W kazamatach Twierdzy odbędzie się także koncert zespołu Zakaz Wyprzedzania. Co godzinę zagrzmi także jedna z armat. Poszukiwacze aktywnych form wypoczynku będą mogli wziąć udział w grze terenowej. Ostatni start o północy!

– Tak jak w ubiegłym roku będzie można wziąć udział w Nocnych Marszach na Orientację i po ukończeniu trasy z przynajmniej 50 punktami karnymi wygrać upominki od Muzeum Gdańska. W grze można wziąć udział indywidualnie oraz drużynowo do 5 osób, ale należy pamiętać o zabraniu latarek, odpowiedniego obuwia oraz odzienia – mówi Maciej Flis, kierownik Twierdzy Wisłoujście.

W godzinach 19:00-1:00 do i z Twierdzy Wisłoujście będzie się można przedostać także dzięki przeprawie promowej z Nowego Portu. Za możliwość nocnej przeprawy kutrem Baltic Star w obie strony zapłacimy 10 zł od osoby dorosłej, 5 zł od dziecka oraz dodatkowo 5 zł od roweru, którym będzie się można przedostać także do Wartowni nr 1 na Westerplatte.

Noc z Wartownią nr 1 na Westerplatte

Wizyta na Westerplatte to nie tylko możliwość zwiedzenia czynnej sezonowo Wartowni nr 1. Podczas nocy Muzeów w ramach nocnego kina plenerowego uczestnicy Nocy Muzeów zobaczą film Westerplatte Stanisława Różewicza, a także skosztują wojskowe pożywienie z oryginalnej kuchni polowej z 1937 r. Prawdziwą gratką dla fanów motoryzacji będzie możliwość obejrzenia z bliska Fiata 508 z 1936 r. i Fiata 508c z 1941 r. Na tym jednakże nie koniec…

– Miłośnicy dawnych militariów będą mogli wziąć udział w szkoleniu z prowadzenia ognia z działka przeciwpancernego Bofors. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami o historii Westerplatte. Nagrody to 50 zestawów upominków od Muzeum Gdańska, w tym publikacji o Józefie Piłsudskim. Z myślą o edukacji najmłodszych Muzeum Saperskie Explosive zaaranżuje park saperski w pobliżu Wartowni oraz udostępni wykrywacz metalu, dzięki któremu poznamy podstawy pracy z tym urządzeniem. Stanowisko będzie czynne do północy – mówi Grzegorz Jedlicki, kierownik Wartowni nr 1 na Westerplatte.

 Dawne rzemiosła i elektryczny zabytek na Kuźni Wodnej w Oliwie

Miłośnicy Oliwy będą mogli zajrzeć do Kuźni Wodnej jeszcze przed rozpoczęciem prac hydrotechnicznych. Na odwiedzających czekają pokazy kucia oraz pokazy odlewania metali i toczenia naczyń ceramicznych, w których będzie można wziąć aktywny udział. W ramach Nocy Muzeów zostanie zaprezentowany także elektryczny Fiat 500 z 1971 r.

– Oprócz pokazu tradycyjnych rzemiosł związanych z ogniem i wodą będzie można zobaczyć zabytkowe hełmy nurkowe z przełomu XIX i XX w. wykonane tradycyjnymi metodami z kolekcji Mirosława Murczkiewicza. Wydarzenie będzie dokumentowane wielkoformatowymi aparatami z kolekcji Piotra Langmana. Podczas spotkań kolekcjonerzy opowiedzą o swoich zabytkach – mówi Lech Trawicki, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie.

Topienie szkła w Muzeum Bursztynu

W ramach Nocy Muzeów atrakcję przygotowała także współpracująca z Muzeum Gdańska firma bursztynnicza S&A Jewellery Design. Pokaz topienia szkła będzie można nieodpłatnie zobaczyć w godzinach 19:00-22:00 na dziedzińcu Muzeum Bursztynu położonego przy Targu Węglowym.

Noc Muzeów – dla aktywnych!

 • Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza 1
 • Kiedy?: 19-20 maja 2018 r., godz. 19:00-01:00
 • Wstęp: 1 zł

Atrakcje: nocne zwiedzanie Twierdzy, ognisko z rusztem (prowiant własny / do kupienia w sklepiku), strefa relaksu, koncert zespołu Zakaz Wyprzedzania, pokaz strzelania z armaty, marsze na Orientację – Tajemnice Szańca Wschodniego III (należy zabrać latarki i ubrać odpowiednie odzienie), nocna przeprawa przez Martwą Wisłę kutrem Baltic Star (nabrzeże portowe przy ul. Starowiślnej – nabrzeże przed Twierdzą Wisłoujście, ceny w obie strony 10 zł / os. normalny, 5 zł/os ulgowy, 5 zł/ rower)

Wartownia nr 1 na Westerplatte, ul. Majora Sucharskiego

 • Kiedy?: 19-20 maja 2018 r., godz. 19:00-01:00
 • Wstęp: 1 zł
 • Atrakcje: plenerowe nocne kino, smakołyki z kuchni polowej, prezentacja zabytkowych Fiatów 508 i 508c, szkolenie artyleryjskie, plac saperski (do północy), pełnowymiarowa makieta rakiety wojskowej, konkurs wiedzy o Westerplatte

Kuźnia Wodna w Oliwie, ul. Bytowska 1

 • Kiedy?: 19-20 maja 2018 r., godz. 19:00-01:00
 • Wstęp: 1 zł
 • Atrakcje: pokazy kucia metali, pokazy topienia metali, warsztaty garncarskie, prezentacja elektrycznego Fiata 500, grochówka, zdjęcia wykonywane zabytkowym aparatem wielkoformatowym, hełmy nurkowe z XIX/XX w.

Dziedziniec wewnętrzny Muzeum Bursztynu, Targ Węglowy 26

 • Kiedy?: 19-20 maja 2018 r., godz. 19:00-22:00
 • Wstęp: bezpłatny
 • Atrakcje: pokaz topienia szkła

Muzeum Gdańska, materiały prasowe

3 thoughts on “Europejska Noc Muzeów – Muzeum Gdańska

 • Wszystko pięknie, ale dlaczego Noc Muzeów jest konkurencją dla Nocy Czuwania przed Zielonoświątkowym Dniem?
  Większość z nas to Chrześcijanie i chcemy świętować nie tylko historię w tej dobie.
  Rozczarowanie z uniemożliwienia skorzystania z Nocy Muzeów ((-:

  Odpowiedz
 • Wszystko pięknie, ale dlaczego Noc Muzeów jest konkurencją dla Nocy Czuwania przed Zielonoświątkowym Dniem?
  Większość z nas to Chrześcijanie i chcemy świętować nie tylko historię w tej dobie.
  Rozczarowanie z uniemożliwienia skorzystania z Nocy Muzeów ((-:
  Ps. to nie jest duplikat

  Odpowiedz
  • Jest, więc prosimy nie powtarzać wpisów. Nie mamy wpływu na termin nocy muzeów.

   Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.