Fotorelacje

Film „Mistrz” w kinach w całej Polsce, prapremiera w MIIWŚ w Gdańsku

Film „Mistrz” w reżyserii  Macieja Barczewskiego wchodzi do kin 27 sierpnia. Trochę wcześniej – 24 sierpnia – w Muzeum II Wojny Światowej odbyła się jego uroczysta prapremiera. Film poświęcony jest Więźniowi 77 – polskiemu bokserowi Tadeuszowi Pietrzykowskiemu, który pierwszym transportem trafił do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Tam  stoczył wiele walk o własne życie, a jego zwycięstwa podtrzymywały na duchu współwięźniów. „Walczył i dawał nadzieję”.

W kinowym pokazie uczestniczyli: reżyser Maciej Barczewski, producent Leszek Starzyński, odtwórca głównej roli Piotr Głowacki, odtwórca roli kapo Piotr Witkowski oraz córka Tadeusza Pietrzykowskiego, Eleonora Szafran, autorka niedawno wydanej książki o ojcu pt. „Mistrz”. Przed projekcją miało miejsce spotkanie z mediami, na którym mogliśmy porozmawiać z twórcami filmu, ale także z dyrektorem muzeum prof. Grzegorzem Berendtem oraz dr Januszem Janowskim, kuratorem wystawy „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty”.

Od lewej: dr hab. Grzegorz Berendt, Piotr Witkowski, Eleonora Szafran-Pietrzykowska, Piotr Głowacki, Maciej Barczewski i Leszek Starzyński

Prof. Grzegorz Berendt: Prapremiera filmu o wojennych losach Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego  w murach Muzeum II Wojny Światowej jest w jakiś sposób naturalna, biorąc pod uwagę jego doświadczenia z lat 1939-1945, najpierw jako polskiego żołnierza, człowieka, który próbował przedrzeć się do polskiej armii we Francji, ale schwytany trafił w pierwszym transporcie z Tarnowa do niemieckiego obozu KL Auschwitz i za drutami kolejnych trzech obozów spędził cztery lata swojego życia.

Reżyser Maciej Barczewski: Nie chodzi tutaj o to, aby pokazać bohatera jako postać wymyśloną, filmową powiedziałbym, ale  żeby pokazać jego bohaterstwo w taki sposób, by jego bohaterstwo było dla widza wiarygodne.

Aktor Piotr Głowacki: Gram rolę człowieka, który potrafił w najtrudniejszej z wyobrażalnych sytuacji, zmuszony do przetrwania, wykorzystując swoje umiejętności, trwać, a jednocześnie uznać, że samo przetrwanie nie jest wystarczające i żeby przeżyć, przetrwać jako człowiek musi pomagać też innym.

Aktor Piotr Witkowski: Były treningi bokserskie, przygotowywaliśmy się około trzech miesięcy do walki bokserskiej i musieliśmy przygotować się do języka niemieckiego.

Wystawa czasowa „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty” prezentowana jest na poziomie -2, jest bezpłatna i można ją obejrzeć  do 31 sierpnia. Na wystawie przedstawionych jest 29 obrazów autorstwa Tadeusza „Teddy’” Pietrzykowskiego. Prace wykonane są w różnych technikach i podejmują wiele tematów. Na ekspozycji podziwiać można przedstawienia walczących bokserów, najbliższych artysty, a także pejzaże i sylwetki zwierząt.

Dr Karol Nawrocki, b. dyrektor MIIWŚ: To wystawa, która pokazuje, że polski bohater – bokser, żołnierz, konspirator, więzień obozów koncentracyjnych – był niezwykle wrażliwą osobą i swoją wrażliwością dzielił się poprzez sztukę malarską. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski jako malarz, artysta posługiwał się bardzo efektywnie formą manualną, potrafił odczytać i oddać na tych obrazach zrozumienie formy i barw, ale w pracach Tadeusza Pietrzykowskiego można odnaleźć także bardzo bogatą osobowość. W obrazach ta osobowość patrzy na nas, przemawia do nas i mówi o wielkiej wrażliwości tego człowieka. Mamy dzisiaj możliwość poznania polskiego bohatera, żołnierza i pięściarza z zupełnie innej strony.

Anna Pisarska-Umańska

Dodaj opinię lub komentarz.