W 2018 roku Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zdigitalizowało ponad 250 szklanych negatywów powstałych przed II wojną światową. Były to głównie zdjęcia archeologicznych eksponatów muzealnych, prawdopodobnie ze zbiorów Westpreußisches Provinzial-Museum Danzig. Kolekcja jest dostępna online, na stronach Archeoportalu: http://katalog.archeoportal.pl/kolekcja_negatywy/5. Teraz Muzeum zaprasza na spotkanie poświęcone efektom digitalizacji – 9 kwietnia 2019 r. o godz. 17:00 w Domu Przyrodników (Gdańsk, ul. Mariacka 25/26). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Fragment popielnicy twarzowej z pokrywą odkrytej w 1932 r. w Mierzynie (Archeoportal)
Fragment popielnicy twarzowej z pokrywą odkrytej w 1932 r. w Mierzynie (Archeoportal)

• Dr Marian Kwapiński, w latach 1983–1991 dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku – opowie o stratach wojennych, czyli o tym, ile zabytków przepadło, zostało zniszczonych lub zaginęło, podczas II wojny światowej.

• Dr Piotr Fudziński, kierownik Działu Wczesnej Epoki Żelaza MAG – wyjaśni, co przedstawiają negatywy, jakie zabytki zostały sfotografowane i z których badań archeologicznych pochodzą.

• Lech Trawicki, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie, miłośnik fotografii – przybliży technikę wykonywania zdjęć na szklanych płytkach i zaprezentuje sprzęt fotograficzny z ery analogowej.

Odkrycie (1896) łodzi wczesnośredniowiecznej w Charbrowie (Archeoportal)
Odkrycie (1896) łodzi wczesnośredniowiecznej w Charbrowie (Archeoportal)

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: http://tiny.cc/Fotografia_w_archeologii

Spotkanie jest częścią zadania „Straty wojenne Muzeum Archeologicznego w Gdańsku – digitalizacja szklanych negatywów” współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Informacje o projekcie:

https://archeologia.pl/projekty/696-straty-wojenne-muzeum-archeologicznego-w-gdansku-digitalizacja-szklanych-negatywow

Informacja na stronie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku:

https://archeologia.pl/aktualnosci-strona-glowna-muzeum/865-fotografia-w-archeologii-digitalizacja-szklanych-negatywow

Muzeum Archeologiczne/materiały prasowe


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.