Jarosław Kwiatkowski
Jarosław Kwiatkowski

Jarosław Kwiatkowski urodził się w 1956 roku w Gdyni. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku w 1982 roku. Brał udział w wielu wystawach w kraju i w Europie (między innymi DYPLOM ’82 w warszawskiej Zachęcie, BREMA ’87, DNI POLSKIE HAMBURG ’93). Wystawa indywidualna w Galerii Sztuki Współczesnej TRIADA w Sopocie w 1998 roku. Pastele Jarosława Kwiatkowskiego znajdują się w zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Zmarł w 2009 roku w Gdańsku.

Był mistrzem techniki pasteli. Ulubionym tematem Jarosława Kwiatkowskiego był pejzaż miejski. Urodził się i cale życie spędził w Trójmieście, z aparatem fotograficznym  przemierzał uliczki gdańskiego Głównego i Starego Miasta, Sopotu, Oliwy, Wrzeszcza. Lubił stare fotografie, które przetwarzał, ożywiał kolorami i swoją wyobraźnią, przepełniał światłem zimowego wieczoru, letniego poranka, słońca wyglądającego spoza chmur.

Oprócz Trójmiasta rysował także Warszawę, Kraków, Łódź, kościoły i kościółki. Był mistrzem szczegółu. Jego pastele, utrzymane w stonowanych barwach,  zachwycają detalami , choć gdzieś w tle czai się mgła  wnosząca odrobinę tajemnicy, melancholii, nostalgii.

Gdańsk

Oliwa

Warszawa

Gdańsk Strefa Prestiżu

 

4 thoughts on “Gdańskie (i nie tylko) pastele Jarosława Kwiatkowskiego

 • Mam trochę lepsze reprodukcje tych pasteli, które przygotowywałem razem z Jarkiem i według jego uwag co do kolorystyki.

  Odpowiedz
 • To co mamy otrzymaliśmy od syna pana Jarosława. Jeśli pan może przesłać swoje to zrobimy korektę kolorów.

  Odpowiedz
 • Nie widziałem wcześniej tej odpowiedzi. Przeszukam dyski i postaram się podesłać prace. Przyjaźniliśmy się. Uważał mnie za perfekcjonistę jakości plików, a on sam miał niezwykłą pamięć kolorów i rozróżniał odcienie 3 %-owe.
  Na jaki adres przesłać pliki?
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.