W październiku 2021 rozpoczęliśmy II etap digitalizacji pocztówek, zdjęć i dokumentów Krzysztofa Gryndera. Wszystkim niezorientowanym wyjaśniam, że jako Fundacja dla Gdańska i Pomorza prowadzimy projekt Muzeum Pomorza, gdzie umieszczamy zeskanowane zbiory naszego współfundatora. I etap objął 2500 pocztówek, drugi 600.

Dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało nam się stworzyć stanowisko do digitalizacji oraz portal, który teraz służy wszystkim pragnącym obejrzeć stary Gdańsk i regiony gdańskie – Żuławy, Kociewie i Kaszuby.

W nowej partii zdjęć znalazły się projekty gdańskich fasad z 1902 r. oraz album Rudolfa Thedora Kuhna z 1901 r., ale dzisiaj chciałabym pokazać nasze świeżo zdigitalizowane pocztówki z gdańskimi restauracjami.

I tak zaczynamy od Piwnicy Rajców. Historia winiarni Piwnica Rajców sięga początków Dworu Artusa, jeszcze przed powstaniem obecnej formy tego budynku. W 1651 r. piwnica połączyła Ratusz Prawomiejski z wnętrzami Dworu Artusa.  Obrazów Piwnicy jest kilkanaście i można obejrzeć w tym miejscu.

Niedaleko pod numerem 13 mieściła się kawiarnia Grand Cafe Imperial. Odbywały się tu także koncerty.

Za Zieloną Bramą przy Długim Pobrzeżu 2 możemy wejść do restauracji Schlegela. Napis na pocztówce mówi, że serwowano tu dania rybne.

Następnie odwiedzamy restaurację „Bieberstein” Otto Kircha przy Targu Drzewnym 6/7.

I po sąsiedzku kawiarnię w hotelu Deutsches Haus, który powstał w 1914 r. (stąd mamy dwie nowe pocztówki).

Do restauracji w Domu Strzeleckim trzeba przejść się trochę dalej, bo na obecną ulicę 3 Maja (dawniej Promenadę).

Wracając możemy wstąpić do kawiarni (bufetu) w domu towarowym Sternfelda. Dom towarowy Nathan Sternfeld reklamował się jako najnowocześniejszy i największy dom towarowy Gdańsku. Zajmował budynki na rogu Długiej i Tkackiej. Sternfeld wydawał również swoje pocztówki, głównie reklamowe.

A jeśli chcemy przeprowadzić rozmowę biznesową, to służył temu lokal „Bodenburg” przy Długiej 42/44. Lokal był reklamowany jako najwytworniejsza winiarnia i piwiarnia.

Na zapleczu Długiej, czyli na Ogarnej 11 możemy napić się piwa w Starym Browarze Gdańskim. Browar powstał w 1712 r., w 1835 został zakupiony przez rodzinę Rodenackerów. Był producentem piwa jopejskiego. Posiadał własną pijalnię piwa, mieszczącą się przy browarze, nazywaną pałacem piwnym. Istniał do 1918 r.

Na koniec możemy podjechać na Siennicką 26, gdzie mieściła się restauracja Augusta Arndta. Budynek do dziś istnieje.

Wiking w Nowym Porcie to już inna klasa lokali…

Wszystkie pocztówki z restauracjami można znaleźć pod tym linkiem. Sugeruję wpisywać w wyszukiwarce różne inne frazy – winiarnia, kawiarnia, gospoda, hotel, bo zapewne te przybytki dla smakoszy pochowały się w różnych miejscach.

Anna Pisarska-Umańska

Dodaj opinię lub komentarz.