Nastał już grudzień, a zatem zbliża się pora tradycyjnych spotkań opłatkowych. Przy tej okazji warto wspomnieć ciekawą inicjatywę byłych zawodników pomorskich klubów bokserskich, którzy wciąż kultywują bogate tradycje sportowe. Już od kilku lat niezmiennie w pierwszy piątek grudnia odbywa się niezwykłe i bardzo koleżeńskie spotkanie środowiska bokserskiego z Wybrzeża. Ostatnie spotkanie miało miejsce w dniu 7 grudnia ubiegłego roku w Gdańsku w hotelu Villa Pascal w dzielnicy Brzeźno.

Na corocznym spotkaniu wigilijnym przy wspólnym stole zasiadają nie tylko przedstawiciele kolejnych pokoleń pięściarzy z Pomorza, ale także zaproszeni goście z innych regionów Polski. Spotkania mają charakter towarzyski, ale oprawę bardzo świąteczną. Momentem kulminacyjnym jest zawsze tradycyjne dzielenie się opłatkiem i składanie sobie wzajemnych życzeń.

Na ubiegłorocznym spotkaniu z ramienia Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego obecny był wiceprezes POZB pan Marian Prekop, a gościem honorowym spotkania wielokrotny reprezentant Polski, srebrny medalista Mistrzostw Świata w Hiszpanii w roku 1982, legendarny piłkarz MZKS Arka Gdynia i BKS Lechia Gdańsk, pan Janusz Kupcewicz.

Do wspólnego stołu zasiadają zawodnicy, trenerzy i członkowie sztabów szkoleniowych takich wybrzeżowych potęg, jak Czarni Słupsk, RKS Stoczniowiec Gdańsk czy GKS Wybrzeże, ale również innych zasłużonych dla rozwoju wybrzeżowego boksu klubów. Warto wymienić choć kilka pojawiających się na tych spotkaniach postaci, które zawsze będą kojarzone ze złotym okresem pięściarstwa na Wybrzeżu, jaki przypadł na lata 70. i 80. ubiegłego wieku.

Dariusz Michalczewski – dwukrotny Młodzieżowy Mistrz Polski 1985-86, zdobywca brązowego medalu Młodzieżowych Mistrzostw Europy w roku 1986, najmłodszy Mistrz Polski seniorów w roku 1987, Mistrz Europy 1991, ponadto w czasie kariery zawodowej wielokrotny mistrz świata federacji WBO, WBA i IBF, „Champion wszech czasów federacji WBO” w 2002 roku. Członek klubów RKS Stoczniowiec Gdańsk i Czarni Słupsk.

Wigilia bokserska 2018, na zdjęciu od prawej: Jarosław Cichocki, Dariusz Michalczewski i autor.

Leszek Kosedowski – brązowy medalista na Mistrzostwach Europy Juniorów w roku 1974, czterokrotny Mistrz Polski w latach 1974, 1977, 1978 i 1980, w roku 1976 jednocześnie medalista olimpijski z Montrealu i zdobywca srebrnego medalu Mistrzostw Polski. Członek kubów LZS Wieżyca, Wisła Tczew i RKS Stoczniowiec Gdańsk.

Krzysztof Kosedowski – czterokrotny Mistrz Polski w latach 1980, 1981, 1985 i 1986, srebrny medalista Mistrzostw Polski 1984, medalista olimpijski z Moskwy w roku 1980, srebrny medalista Mistrzostw Europy w Tampere w roku 1981. Zawodnik klubów: Wisła Tczew, RKS Stoczniowiec Gdańsk i Legia Warszawa.

Wigilia bokserska 2018; na zdjęciu od prawej: Leszek Kosedowski, Jarosław Cichocki, autor i Krzysztof Kosedowski

Józef Baranowski – zawodnik klubów Gedania Gdańsk i RKS Stoczniowiec, wieloletni trener RKS Stoczniowiec, odkrywca talentu Dariusza Michalczewskiego, wychowawca wielu mistrzów i  medalistów mistrzostw Polski.

Henryk Rychłowski – Mistrz Polski 1986, medalista Mistrzostw Polski w latach 1984 i 1985. Reprezentant klubu RKS Stoczniowiec Gdańsk.

Marek Ejsmont – Mistrz Polski 1980, zdobywca brązowego medalu w Mistrzostwach Świata Juniorów w Jokohamie w 1979 roku. Wicemistrz Polski w latach 1982-1983, zdobywca brązowego medalu Mistrzostw Polski w latach 1984, 1985 i 1987. Członek klubów RKS Stoczniowiec Gdańsk, Legia Warszawa i Igloopol Dębica.

Kazimierz Adach – zdobywca brązowego medalu podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku, trzykrotny Wicemistrz Polski w latach 1979, 1980 i 1981, następnie trzykrotny Mistrz Polski w latach 1982, 1983 i 1984. Zawodnik, trener i prezes klubu Czarni Słupsk.

Jarosław Cichocki – medalista Młodzieżowych Mistrzostw Polski 1983, medalista Mistrzostw Polski 1986, zwycięzca międzynarodowego turnieju w Algierii w 1988 roku, członek kadry reprezentacji Polski. Członek klubu RKS Stoczniowiec.

ze zbiorów Jarosława Cichockiego

Medaliści mistrzostw Polski: Krzysztof Buczkowski z RKS Stoczniowiec, Czesław Dawiec z klubów Czarni Słupsk i GKS Wybrzeże Gdańsk, Tomasz Michalczewski reprezentant RKS Stoczniowiec.

Nie sposób wymienić z nazwiska wszystkich kilkudziesięciu uczestników corocznych spotkań, a tym bardziej ich poszczególnych sukcesów, ale warto przy tej okazji przypomnieć sobie zwycięstwa i niektóre fakty z historii polskiego sportu i boksu na Wybrzeżu.

Zeszłoroczne spotkanie było fantastyczne, przy tym dużo humoru i wiele koleżeńskich docinków, a  wszystko to w atmosferze prawdziwie biesiadnej kultury i dobrej zabawy. Największą atrakcją była możliwość zrobienia sobie pamiątkowej fotografii z legendami polskiego i światowego boksu.

Najbliższe spotkanie odbędzie się tradycyjnie w pierwszy piątek grudnia, a jako że Morska Fundacja Historyczna w ramach swoich działań dba także o integrację byłych członków RKS Stoczniowiec, który działał przy Stoczni Gdańskiej im. Lenina, relacja z tego wydarzenia pojawi się niedługo potem.

Jarosław Żurawiński, Morska Fundacja Historyczna

Dodaj opinię lub komentarz.