Ministerialne gabinety polityczne po raz pierwszy zostały powołane w roku 1997 za rządów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Idea, która przyświecała pomysłodawcom tego rozwiązania dotyczyła możliwości zatrudnienia w resortach doradców i asystentów, których zadaniem była swojego rodzaju obsługa ministrów w postaci asysty przy codziennej pracy, nadzorowanie dokumentacji, etc.

11 lat później, w roku 2008 za panowania Platformy Obywatelskiej, dokonano nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych dokonując recepcji rozwiązania przyjętego w resortach na poziomie jednostek samorządu terytorialnego.

Podobnie, jak w przypadku gabinetów resortowych, rozwiązanie to było powszechnie krytykowane. Okazało się, że gabinety polityczne to przyczółek dla kolegów i koleżanek partyjnych, zatrudniano osoby bez właściwych kompetencji i kwalifikacji. Pomimo tego, że wśród ugrupowań politycznych panuje powszechne przekonanie co do likwidacji gabinetów politycznych, a od 2011 roku do Sejmu wpływają kolejne projekty mające na celu rozwiązanie problemu zatrudniania „swoich” – stan rzeczy do tej pory się nie zmienił.

Działacze Stowarzyszenia Republikanie przygotowali zestawienie gabinetów politycznych na poziomie powiatów województwa pomorskiego. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z raportem, zaś Państwu pozostawiamy ocenę pracy i adekwatność zarobków doradców i asystentów w Waszych miejscowościach.

Pod tabelkami znajdziecie Państwo to samo zestawienie, tylko w pliku PDF – jest bardziej czytelne.

plik PDF  ->  zestawienie

Robert Iwanicki,  wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Koliber

Karol Kardasiński, radny Pruszcz Gdański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *