Otóż, robi się go na szaro, na miękko lub w bambuko. Można też go zrobić na tysiąc innych sposobów, które nie przyszły mi do głowy z powodu braku wyobraźni. Wie o tym, i wszystkie te sposoby ma przećwiczone, prezydent Paweł Adamowicz, któremu wyobraźni z pewnością nie brakuje.

A co z wyobraźnią Elżbiety Jachlewskiej, Jolanty Banach, Jędrzeja Włodarczyka albo Łukasza Cory? Okazuje się, że wszyscy oni potrafili wyobrazić sobie lepszy Gdańsk pod rządami Adamowicza.

Oto bowiem, ni stąd ni zowąd, wierchuszka Lepszego Gdańska, startującego do wyborów samorządowych pod własnym szyldem i z własnym programem, podpisała hołd lenny wobec Pawła Adamowicza i udzieliła mu poparcia w drugiej turze wyborów prezydenckich. Oczywiście, ten polityczny deal poprzedziły kilkudniowe negocjacje. Co Lepszy Gdańsk uzyskał w wyniku tych negocjacji? Ano same konkrety:

Zmianę w polityce dot. mieszkalnictwa komunalnego i zamrożenie eksmisji na bruk oraz kilka innych deklaracji socjalnych, które swoją drogą powinny być standardowym pakietem ochrony mieszkańców.

Dalej – powołanie asystenta osób pokrzywdzonych. O ile, oczywiście, powoływanie takiego asystenta jako formy instytucjonalnego pośrednictwa między osobą pokrzywdzoną a instytucją ma sens. Czy urzędnik lub urzędniczka naprawdę musi zastąpić lub wspierać istniejące instytucje mające zapewnić pomoc pokrzywdzonym? To podważa sens i zasady ich funkcjonowania. Naprawdę, osoba pokrzywdzona zadzwoni najpierw do urzędnika lub urzędniczki i poprosi o pertraktacje np. z policją czy domem samotnej matki? Zapyta o schronienie socjalne, bo przecież nie ma w mieście innych instytucji, które udzieliłyby jej takiej informacji?

Prezydent Adamowicz w ramach porozumienia z LG łaskawie sypnie jeszcze groszem radom dzielnic. Ot, i tyle. I już Jędrzej Włodarczyk, wiceprzewodniczący LG może dumnie pisać na łamach „Gazety Wyborczej”, że „Lepszy Gdańsk zdołał zbudować mały, ale zdeterminowany elektorat, który legitymizuje wszelkie dalsze poczynania ruchu. http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24093242,jedrzej-wlodarczyk-z-lepszego-gdanska-duopol-po-pis-moze-upasc.html#s=BoxLoTrLink

Naprawdę? Szefostwo LG uważa, że jego wyborcy dali tej grupie legitymację do dogadywania się z Adamowiczem? Z tym samym Adamowiczem, którego wydatki na utrzymania miejskiego (nie mylić z prywatnym) portalu magistratu tak bardzo oburzały Łukasza Corę?

Przeczytaj artykuł: 

Teraz prawnik Cora na fejsbukowym profilu Strefy przychylił się do opinii jednego z internautów, że pod rządami Adamowicza gdańszczanie mogą spokojnie patrzeć w przyszłość. Tego prawnika nie uwiera świadomość, że jego ugrupowanie dogadało się z człowiekiem, na którym ciążą zarzuty prokuratorskie. No, może trochę go uwiera, ale co tam! Wszystko, żeby tylko uwalić PiS. Każdy deal i z każdym jest możliwy.

Jednym z koronnych argumentów przekonujących LG do porozumienia z Adamowiczem, jak sądzę, jest Model na Rzecz Równego Traktowania. Jeśli nie najważniejszym. No tak, to jedna z tych rzeczy, o których marzą wszyscy mieszkańcy miasta. Najpotrzebniejsza z najpotrzebniejszych. Gdyby tylko to było przedmiotem porozumienia z urzędującym prezydentem, LG i tak podpisałby porozumienie. No, kto mi powie, że nie?

W świetle powyższego zastanawiające jest, po co w ogóle LG z Elżbietą Jachlewską do wyborów przystępował. Jak teraz wygląda status pretensji do Adamowicza ze strony tego środowiska? No, bo przecież z tych pretensji i zarzutów zrodził się chyba w ogóle pomysł, by do wyborów pod własnym szyldem iść? A może ta kampania wyborcza to był tylko marketingowy chwyt mający na celu popularyzację brandu, jakim jest Lepszy Gdańsk? No, jeśli tak, to gratuluję! Porozumienie z Adamowiczem z pewnością wzmocniło ten brand (to był sarkazm!).

Jedynym wygranym tego „porozumienia” jest Paweł Adamowicz. Jolanta Banach jest zaś największą przegraną tego stanu rzeczy. Już jej nie wadzi nawet fakt, że Adamowicz kosi hajs za zasiadanie w radach miejskich spółek. Postulatu rezygnacji z tych wypłat w „porozumieniu” nie zawarto…

A jeszcze w 2016 roku Jolanta Banach deklarowała: „Nie jesteśmy wrogami PO ani PiS, ani ich przyjaciółmi. Nasza perspektywa będzie wypływać z oceny realizacji zadań samorządu i to będzie decydować o naszych ewentualnych sojuszach w konkretnych sprawach.”

http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35612,19496691,lepszy-gdansk-nowy-ruch-miejski-a-co-dalej-z-gdanskiem-obywatelskim.html

Aż tak dobrze Lepszy Gdańsk ocenia dziś działania gdańskiego samorządu? Na tyle dobrze, że uznał, iż warto się z Adamowiczem układać?

Nie mają szczęścia do liderów ruchy miejskie w Gdańsku. Albo zostają rozbite i zmarginalizowane, jak w przypadku Gdańska Obywatelskiego, który po uzyskaniu przez Ewę Lieder mandatu poselskiego praktycznie przestał istnieć, albo nieudolnie próbują romansować z politykami, jak w przypadku FRAG i jego układu z Jarosławem Wałęsą, albo po prostu oddają się pod kuratelę Adamowicza, jak w omawianym przypadku Lepszego Gdańska – i to wszystko jeszcze pod hasłem „rozbijania dupolu PO-PiS”.

Sztuka rozbijania duopolu partyjnego poprzez wzmocnienie monopolu nielubianej władzy. Ot, miejskie kung fu.

Podsumowując – LG liczy na realizację postulatów przez Adamowicza, kiedy ten już wygra wybory. No, to teraz bierzemy michę popcornu, rozsiadamy się wygodnie i obserwujemy. Kiedy i które postulaty zawarte w umowie koalicyjnej między LG a prezydentem zostaną zrealizowane. Można robić zakłady.

Paweł Ilski

od red: zdjęcie główne artykułu zaczerpnięte z Twittera, nie znamy autora

5 thoughts on “Jak się robi lepszy Gdańsk?

 • • Portal miejski – pytania o koszty
  Teraz prawnik Cora na fejsbukowym profilu Strefy przychylił się do opinii jednego z internautów, że pod rządami Adamowicza gdańszczanie mogą spokojnie patrzeć w przyszłość! I KTO TO MÓWI – ZNANY OSZUST, WYCHOWAWCA STUDENTÓW NA UG, KTÓRY BEDĄC LIKWIDATOREM BLASZANKI ZAKUPIŁ NIELEGALNIE ZA PIENIĄDZE PODATNIKÓW NIEMAL CAŁY NAKLAD GAZETY WIECZÓR WY6BRZEŻA I GŁOS WYBRZEŻA – ORGANIZATORA KONKURSU) PO TO ABY ZDOBYĆ TYTUŁ CZŁOWIEKA ROKU W TRÓJMIEŚCIE ! GDY WRĘCZONO MU TEN TYTUŁ, TO GŁOS ZAJĘŁA REDAKCJA -OPISUJĄC TEN PRECEDER! ZAMIAST „ZAPAŚĆ SIĘ ZE WSTYDU POD ZIEMIĘ” TEN „WYCHOWAWCA” MŁODZIEŻY (NA UG) JESZCZE ZABIERA GŁOS.

  JESTEM W 100% PEWIEN, ŻE GDYBY MECENAS – ADWOKAT KACPER PŁAŻYŃSKI BYŁ MAFIOZĄ TJ. BYŁ NP. „NIKOŚ” TO WSZYSTKIE KUNDLE I POPIERAJĄCY TRÓJMIEJSKĄ MAFIĘ – BY NA NIEGO GŁOSOWALI I PRZESZEDŁ BY W I TURZE!

  Odpowiedz
  • Proszę sprawdzić tę informację. Łukasz Cora wykłada na UG, ale jest za młody na likwidację Blaszanki.

   Odpowiedz
 • • Czas najwyższy na zmiany!
  Po 20 latach koniecznie należy „przewietrzyć” przegniłe, zmurszałe, zdemoralizowane oraz zasiedziałe trójmiejskie układy!
  • „TRÓJMIASTO – TO POLSKIE PALERMO” (R. Ziemkiewicz)
  • Trójmiejskie afery, o których nie śniłeś!

  Skurwiona Temida -AKTUALNE WPADKI – PRZEKRĘTY W SĄDACH GDAŃSKICH. https://www.facebook.com/trojmiejskieafery/posts/bran%C5%BCa-samochodowa-to-jest-wst%C4%99p/1046439188718258/
  • Trójmiejskie afery -https://www.facebook.com/trojmiejskieafery/ -klikaj na linki
  • Układ Trójmiejski! „Trójmiasto jest wielką Puchą Pandory. Trzeba byłoby tu F-16 wypróbować, spalić to, zaorać i jeszcze raz podpalić. Potem każdemu wchodzącemu dawać przepustkę po sprawdzeniu, że nie jest pozapinany z dziwnymi ludźmi. Tu jest jedna wielka sitwa”– mówi Latkowskiemu – były szef gdańskiego Centralnego Biura Śledczego”
  Jestem za tym!
  „Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość będzie sprawiedliwością”- Modlitwa (Julian Tuwim) w historii świata
  (Kwiaty Polskie I/II/VIII fr.)
  Wybory samorządowe
  • Trójmiasto 2018 r.
  • Nikomu na świecie i to od zarania dziejów ludzkości, na przegniłych, zmurszałych fundamentach – nie udało się zbudować nic solidnego, stabilnego oraz trwałego! Panowie J. Wałęsa oraz P. Adamowicz zapewniają, że się uda!
  • Ja mówię nie. a co Ty o tym sądzisz?
  • GŁOSUJĘ NA PiS, ŻEBY POLSKA BYLA POLSKĄ-TO CELUJ W 10 -TKĘ NIE BĘDZIE PUDŁA! „Ludzie , którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców oraz oszustów, nie są ofiarami, są ich wspólnikami ” – [George Orwell]
  8 LAT RZĄDÓW PO-PSL!
  • Nie ma takiego świństwa, jakiego POLITYCY by nie zrobili ,żeby utrzymać się przy pełnym korycie” ( na podstawie Alexisa de Tocqueville).
  • BUTA, OBŁUDA, PODŁOŚĆ, KŁAMSTWO, KOLESIOSTWO, NEPOTYZM , IGNORANCJA, KORUPCJA I PAŃSTWO ISTNIEJE TYLKO TEORETYCZNIE. SĄ TYLKO CH.., DUPA I KAMIENI KUPA (MINISTER B. SIENKIEWICZ-CHWILA SZCZEROŚCI M.IN. WYKAZAŁA TZW. AFERA PODSŁUCHOWA Afery PO-PSL

  Odpowiedz
 • myślałam że ” lepszy Gdańsk” to nazwa prawdziwa, wnosząca coś nowego, bez nadęcia. Nazwa kojarzyła mi się z rzetelnością, uczciwością…
  a tu zonk- układają się z człowiekiem tak niewiarygodnym, tak mało moralnym, tak złym co udowodnił nie raz,
  człowiek, który przez 20 lat patrzy jak płoną kamienice, jak burzy się stara zabudowę,

  mogliście chociaż sie wstrzymać!
  cos złego dzieje się w Gdańsku!

  Odpowiedz
  • Wszystko właśnie super się dzieje! Gdańsk dalej będzie się rozwijał, dalej będzie najwspanialszym miejscem na świecie. Wielokrotnie docenianym i nagradzanym przez 20 lat prezydentury Pana Adamowicza! Brawo, LG poszedł po rozum do głowy!

   Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.