Pod koniec maja 2017 zamieściliśmy na portalu społecznościowym to zdjęcie.
Zdjęcie jest w słabej rozdzielczości, ale należy mu wybaczyć. To jest fotografia z 1888 r. z gazety „Danziger Hauskalender” i jest to jedyne zdjęcie Kamiennego Serca Miasta. Był to szaro-różowy walec z napisami leżący w jezdni ulicy św. Ducha i wyznaczający geometryczny środek miasta. Miał średnicę 70 cm. Kamień został położony w połowie XIX wieku i wg jednej relacji został zniszczony przy odbudowie, bo nikt nie wiedział, co to za różowy taki granit. Jednak okazuje się, że nie do końca wiadomo, co stało się z kamieniem. Mieszkańcy twierdzili, że przy remoncie nawierzchni kamień został tylko przesunięty. Kilka lat temu przeprowadzano prace związane z nawierzchnią ulicy na pewnym odcinku, ale nic tam nie znaleziono (bliżej Bramy Św. Ducha). Pozostaje odcinek Krowia-Mokra, kamień miał leżeć gdzieś przy studzience, ewentualnie przesunięty, na wysokości nr 98. Była ponoć jedna osoba, która dokonała odkrywek asfaltu w 11 miejscach (lub miała dokonać) i kamienia nie znalazła.
Z końcem maja br. miał ruszyć (i ruszył) remont ulicy Św. Ducha. Jednak w przeddzień rozpoczęcia prac budowlanych wysłaliśmy pilnego maila do pięciu osób: Piotra Grzelaka – wiceprezydenta M. Gdańska, Kariny Rembiewskiej – Menedżera Śródmieścia, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych oraz Stowarzyszenia Nasz Gdańsk – z prośbą:
Dlatego prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na bruk św. Ducha na całej długości ulicy oraz zabezpieczenie i wkomponowanie kamienia w nawierzchnię w przypadku znalezienia go. Byłaby to cenna pamiątka i szczególna atrakcja turystyczna.
Z wymienionych osób/instytucji błyskawicznie zareagowała p. Karina Rembiewska. Jeszcze tego samego dnia wysłała wiadomość do kierownika robót budowlanych i od tego momentu patronuje tej sprawie. Mniej więcej po miesiącu otrzymaliśmy odpowiedź z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, że do tej chwili (23 czerwca) kamienia nie znaleziono. W międzyczasie niektóre media przypomniały sobie o Kamiennym Sercu – może na skutek naszego fejsbukowego wpisu, może innych okoliczności.
Dla porządku odnotujemy, że wg wyliczeń p. Januszajtisa, ten walec mógł leżeć pierwotnie w innym miejscu i w drugiej połowie XIX wieku został przeniesiony na Św. Ducha. Nie ma jednak żadnych ani rycin, ani wzmianek o tym.
W związku z brakiem owocnych poszukiwań w dniu wczorajszym wysłaliśmy nasz projekt walca z prośbą o wkomponowanie go w bruk ulicy św. Ducha. Wg projektu kamień miałby wymiary: średnica 667 mm (długość łokcia po 1816 r.), wysokość (głębokość w ziemi) 500 mm; materiał granit, kolor szaro-różowy, litery wypukłe. Nacięcia na obwodzie mają wskazywać kierunki świata. Umieściliśmy tam dwie daty: 1888 – jako jedyną datę znaną i związaną z Kamiennym Sercem – oraz 2017 – datę renowacji ulicy oraz przywrócenia kamienia.
Mamy nadzieję, że spotka się również z Waszą przychylnością.
Gdańsk Strefa Prestiżu
Bardzo dobry pomysł. Jeżeli nie uda się odnaleźć oryginału, wykonanie nowego serca jest wskazane. Oczywiście można dyskutować co do kształtu i treści, ale kierunek jest słuszny :)