Sierpień. RMF cytuje: „Wszystkie możliwe środki prawne, które są w Rzeczpospolitej Polskiej – i poza nią – dostępne, postaram się wykorzystać do tego, żeby zatrzymać złe prawo”. Tak Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, komentuje sprawę podpisanej dziś przez prezydenta specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.”

  • Ostatni tydzień września, na Westerplatte badacze z inicjatywy wspomnianego wyżej Muzeum Westerplatte znaleźli pierwsze od 1963 roku ludzkie szczątki.

Przeczytaj: Patrząc w oczy Obrońcy Westerplatte

Prezydent Dulkiewicz w tym samym czasie: ,,Gdańsk to bardzo dobre miejsce, gdzie robi się biznes. 13. Międzynarodowe Targi Kolejowe”. Oraz: ,,Kończy się #DzieńBezSamochodu, dziś rodzinnie była: hulajnoga, spacer i rower. Duża radość.”

  • 27 września. Znaleziono cały szkielet innego człowieka. Miejsce wskazuje, że obaj byli prawdopodobnie polskimi obrońcami Westerplatte.

Prezydent Dulkiewicz 27 września: ,,Mówimy NIE nienawiści, zwracaniu się człowieka przeciw człowiekowi. Siłą może być tylko wspólnota. #StopHejt pod tym się podpisuję!”

  • 9 października. Znaleziono kolejny szkielet.

Dulkiewicz nie odnosi się do znalezionych ludzkich szczątków, za to zajmuje ją kwestia sprzątania przez ludzi kupki po piesku. 9 października, w dniu znalezienia szkieletu Polaka, prawdopodobnie zamordowanego przez Niemca, pisze: ,,30 rocznica pokojowej rewolucji w Lipsku, Gdańsk specjalnym gościem Jestem szczęśliwa, że dzisiaj, kiedy nie dzieli nas żelazna kurtyna, gdy jesteśmy wolni i zjednoczeni we wspólnocie europejskiej, z dumą możemy powiedzieć o sobie: ich bin eine Europäerin, ich bin ein Europäer!” Potem wrzuca to samo w całości po… niemiecku.

Przeczytaj: Poszukujemy krewnych bohaterów poległych na Westerplatte!

  • 16 października. Szczątki czwartego człowieka.

Dulkiewicz tego dnia milczy, a dzień wcześniej pisze o uchodźcach. ,,15 października to dzień solidarności z uchodźcami, na świecie jest ich 68 mln i z roku na rok liczba tych, co muszą opuścić swój dom rośnie.” Pisze też: ,,Chciałabym was prosić o to, żebyście nie odkładały badań na ostatnią chwilę. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Nie bagatelizujmy problemu”. Ale szczątki polskich bohaterów, walające się gdzieś między butelkami, petami i zużytymi prezerwatywami – bagatelizujmy. Odkładajmy badania na ostatnią chwilę. Bojkotujmy działania mające na celu zbadanie terenu – tylko dlatego, że z inicjatywą wyszli znienawidzeni pisowcy. Szczątki poleżały między śmieciami od 80 lat, więc oj tam oj tam, mogły poleżeć jeszcze ze 30.

  • 22 października. Odnalezienie na Westerplatte zbiorowej mogiły, w niej między innymi 3 czaszki i wiele kości.

Dulkiewicz 22 października napieprza w Morawieckiego.

  • No i 29 października. Informacja o znalezieniu szczątków ósmej (!) już osoby.

Dulkiewicz: ,,Ostatni dzwonek dla tych, którzy jeszcze nie zaktualizowali legitymacji szkolnych swoich pociech”.

Przeczytaj: Władze miasta nie wiedzą, że znajduje się ludzkie szczątki

Zamiast puenty, dzisiejsza wypowiedź dla Radia Gdańsk kierownika Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego, do którego odnosiła się Dulkiewicz w cytacie na samym początku tego wpisu.

Kilkanaście lat wcześniej sygnalizowałem bardzo głośno, że Westerplatte wymaga kompleksowych badań archeologicznych i nadal znajdują się tam szczątki żołnierzy. Mój głos był lekceważony i wyśmiewany przez władze Gdańska. Gdy zaczęliśmy badania w 2016 roku, spotkaliśmy się z krytyką. Teraz jesteśmy w trakcie piątego etapu badań i nie otrzymaliśmy żadnej pozytywnej odpowiedzi od władz. To jest niezwykle przykre, nikogo z władz Gdańska nawet nie było na pogrzebie ostatniego obrońcy Westerplatte, majora Ignacego Skowrona w 2012 roku.

 

Raz prozą, raz rymem – walczymy z propagandowym reżimem

One thought on “Każdy ma swoje Westerplatte

  • Jak widać nadal zero refleksji , przyznania do ewidentnych błędów,czy uczciwego uderzenia się w piersi. Tak książkowo przegrywa się nie tylko wybory…

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.