Klopsy to potrawa, której w tym roku powinien spróbować każdy mieszkaniec Gdańska. 

Königsberger Klopse przyrządzane w tradycyjny sposób przez właścicielkę Kafëbë zostały w tym roku obsypane deszczem nagród. W Konkursie Kulinarnym o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki” danie wygrało w kategorii najlepsza potrawa, a w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” zdobyły nagrodę dla najlepszej potrawy regionalnej 2019 roku „Perła 2019”.

Jeśli więc szukasz oryginalnego jedzenia, przygotowanego i sporządzonego wedle dawnych receptur, jest na to niebywała okazja. Przepis został zaczerpnięty z „Gdańskiej książki kucharskiej” z początku XIX wieku, autorstwa Marie Rosnack. Opublikowano tam opis, jak sporządzić Königsberger Klopse czyli Klopsy Królewieckie. O samej książce autorka pisze ,,wskazanie jak gotować, piec i marynować na smaczny sposób zgodnie ze sprawdzonymi przepisami dzięki pięćdziesięcioletniemu doświadczeniu…”.  Ukazała się ona ponownie dzięki poszukiwaniom pana Andrzeja Grzyba, znanego pomorskiego literata, a także znawcy i konesera kuchni pomorskiej. W Bibliotece PAN szukał on w gdańskiej książnicy odpowiedzi na pytanie o rolę Gdańska w kształtowaniu preferencji kulinarnych Pomorzan, a także, czy to otwarte na świat hanzeatyckie miasto wykształciło swoją ,,międzynarodową kuchnię”.

Skąd dokładne pochodzą i co znaczy nazwa Königsberger Klopse?  Klopsy królewieckie swą nazwę zawdzięczają miejscowości Królewiec, znajdującej się na terytorium dawnych Prus Wschodnich. Obecnie Królewiec znajduje się na obszarze Rosji i  jest stolicą obwodu kaliningradzkiego. Klopsy królewieckie były jednym z najpopularniejszych dań dawnego obszaru Prus Wschodnich. Pulpety znane były również pod nazwą „sauerklopsów”, czyli klopsów na kwaśno.

Czym są klopsy królewieckie?  To nieduże klopsiki z mielonego mięsa w sosie zagęszczonym śmietaną, z widocznymi kawałkami kaparów. Zapach mięsny, korzenno-śmietanowy z nutą cytryny, gałki i anchois. Smak słodko-kwaśny.

Warunkiem przyrządzenia udanych pulpetów królewieckich jest wykorzystanie najwyższej jakości mięsa cielęcego. Doprawione i uformowane klopsy wkłada się do wrzącego bulionu. Pulpety gotuje się około 8 minut, po czym wyławia i przechowuje w cieple. Całość doprawia się do smaku sokiem z cytryny i odrobiną kaparów. Klopsy królewieckie polane słodko-kwaśnym sosem, podawane są najczęściej z ziemniakami z wody.

Tę potrawę wyszukał i zaproponował w konkursie Rafał Nowakowski,  znany kaszubski krytyk kulinarny, a prywatnie przyjaciel Kafëbë. Przygotowała ją współwłaścicielka bistro – Mira Smilgin. Macie możliwość spróbować tego rarytasu, bo jest dostępny w karcie.

Kafëbë (Piwna 64/65, Gdańsk) to bistro w sercu Starego Miasta Gdańska. Inspiracją dań są naturalne produkty z regionu Kaszub i Pomorza podane w nowoczesnej formie. Wykorzystywane jest tu bogactwo składników pochodzących z pól, lasów, jezior, rzek i morza. Kafëbë należy do sieci Dziedzictwa Kulinarnego promującego lokalne i tradycyjne smaki.

Źródła

  • http://potrawyregionalne.pl/270,2683,GDANSKA_KSIAZKA_KUCHARSKA_.htm 
  • https://www.gov.pl/web/rolnictwo/klopsy-krolewieckie

Dodaj opinię lub komentarz.