21 stycznia br. o godz. 18 w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się koncert noworoczny. Wystąpił zespół muzyczny z Warszawy pod dyr. Noama Zylberberga, zwany Małą Orkiestrą Dansingową.

Zespół ten wprowadził nas w klimat dwudziestolecia międzywojennego. Usłyszeliśmy popularne polskie piosenki z tamtego okresu,  z przedwojennych polskich filmów. Były to melodie w rytm, których tańczono niegdyś tango, czy walca. Zostały zaprezentowane w aranżacjach wiernie zachowujących dawny styl. W postaci takiej, w jakiej zostały skomponowane. Były to chociażby takie znane utwory, jak: „Mówisz, trzeba rozstać się”, „Codziennie inna”, „O piękna nieznajoma”, „Bo to się zwykle tak zaczyna”.

Małą Orkiestrę Dansingową tworzy dwunastu muzyków, którzy grają na takich instrumentach, jak np. skrzypce, kontrabas, trąbka, perkusja. Liderem zespołu, a zarazem jego aranżerem  jest przybyły do naszego kraju przed kilku laty z Izraela, Noam Zylberberg, który gra na pianinie i śpiewa.

Pozostali muzycy to: Michał Górczyński, Karol Denkiewicz, Maurycy Idzikowski, Filip Mazur, Dagna Sadkowska, Olga Owczynnikow, Karolina Piątkowska – Nowicka, Mikołaj Majkusiak, Andrzej Izdebski, Daniel Gutt, Patryk Dobosz.

Bilety na sobotnie  wydarzenie zostały w całości wyprzedane. Wszystkie miejsca na widowni były zajęte. Wśród gości honorowych znaleźli się przedstawiciele polskich władz państwowych, województwa pomorskiego, Rady Miasta Gdańska oraz różnych lokalnych stowarzyszeń.

Patronat Medialny nad koncertem objęło Radio Gdańsk, „Dziennik Bałtycki” oraz TVP 3 Gdańsk.

Zgromadzoną na widowni publiczność przywitał Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, prof. Grzegorz Berendt. Zapowiedział, że rok 2023 w  kierowanej przez niego instytucji będzie obfitował w kolejne, interesujące wydarzenia kulturalne. Przypomniał, że za ich organizację odpowiada obecna na widowni, Karolina Romańska, kierownik Działu Wydarzeń Kulturalnych.

W przemówieniu dyr. Berendta nie zabrakło odniesień do obecnej sytuacji politycznej na świecie, do konfliktu zbrojnego toczącego się za naszą wschodnią granicą. Jednocześnie profesor przypomniał, że wydarzenia kulturalne, zwłaszcza muzyczne, a także różne formy rozrywki zawsze pomagały przetrwać trudne chwile. Tak było w naszym kraju podczas II wojny światowej, tak jest i teraz na Ukrainie.

prof. Grzegorz Berendt, dyr. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Po zakończeniu koncertu muzycy w podziękowaniu za występ otrzymali kwiaty. Publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami. Następnie wszyscy – członkowie zespołu wraz z publicznością – pozowali do wspólnego zdjęcia. Przy wyjściu z sali można było kupić płyty z nagraniami Małej Orkiestry Dansingowej.

Maria Sadurska

Dodaj opinię lub komentarz.