W Sali Kinowej Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie miałam przyjemność brać udział w promocji książki Grzegorza Goryńskiego „Niezwykła historia zwykłych obiektów. Historia zamknięta w murach. Koszary w Gdańsku Nowym Porcie”.

Jest to druga publikacja z serii poświęconej zwykłym obiektom o niezwykłej historii. Pierwsza – dr hab. Piotra Semków – dotyczyła budynku Polskarob w Gdyni ul.  Korzeniowskiego 8/10. Spotkanie w Łaźni prowadził  mgr Aleksander Masłowski i zapis tego spotkania znajdziecie Państwo poniżej.

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Goryński, prowadził Aleksander Masłowski

Publikacja Instytutu Pamięci Narodowej  jest pozycją niewielką, ale smakowicie graficznie poprowadzoną – na dobrym papierze i  z dużą liczbą zdjęć archiwalnych.

Ze wstępu:

Nowoporckie koszary, niemi świadkowie dziejów, na trwałe wpisały się w krajobraz tej dzielnicy. Mają ciekawą, a mało znaną historię, intrygującą chyba tym bardziej, że nie są dostępne do zwiedzania. Sporo informacji na ich temat i odpowiedź na niejedno pytanie zainteresowany czytelnik znajdzie w tym tekście.

Spis treści:

  1. Pruskie wojsko w nowoporckich koszarach
  2. Życie koszar w okresie międzywojennym – ośrodek polskości
  3. Hitlerowski obóz – tragiczny czas II wojny światowej
  4. Powojenna odbudowa – zalążki Marynarki Wojennej w Nowym Porcie
  5. Nowi mieszkańcy – czasy Wojsk Ochrony Pogranicza
  6. Koszary – Szkołą Specjalistów Morskich WOP w Gdańsku
  7. Służba morska WOP – Morska Brygada Okrętów Pogranicza
  8. Nowe czasy, nowy gospodarz – okres Straży Granicznej III RP
  9. oraz wstęp, zakończenie, wykaz skrótów i wybrana bibliografia

Publikację można pobrać ze strony  IPN Oddział w Gdańsku, można ją również otrzymać bezpłatnie w wersji książkowej. My natomiast dysponujemy egzemplarzami z autografami autorów obu pozycji (i Polskarob, i koszary w Nowym Porcie) i będziemy je udostępniać.

W przygotowaniu przez IPN Okopowa 9.

Anna Pisarska

Dodaj opinię lub komentarz.