W XIX wieku język polski w Gdańsku był ledwo używany. W mieście zawsze mówiło się po niemiecku, trochę w innych językach, wyższe sfery po francusku (to pozostałość po Napoleonie).
Procesy asymilacyjne (może germanizacyjne) postępowały w sposób nieubłagany. Już w 1817 roku Julian U. Niemcewicz pisał, że języka polskiego na ulicach nie słyszy. O wiele częściej kaszubski. W połowie wieku wydawało się, że jest pozamiatane. Kto tam miał polskie nazwisko, już po polsku nie mówił, sklepów z polskimi nazwami nie było, a w Gimnazjum Akademickim coraz mniej uczniów zapisywało się na język polski.
Tej nitki Podwala nie było. Ulica była węższa i kamienice od tej strony dochodziły aż do drugiej jezdni. Gdybyśmy teraz zrobili parę metrów do przodu, to stanęlibyśmy na fundamentach Vorstadtischer Graben 39. Tu i trochę bardziej na prawo, bo dom zachodził aż na wylot Lastadii. Mieścił się tu spory kantor handlowy prowadzony w 1850 roku przez dwóch Polaków z Grodna: Aleksandra Makowskiego i Ludwika Kendziorę. Wiadomo, że pierwszy z nich był uczestnikiem Powstania Listopadowego, odznaczonym Orderem Virtuti Militari.
Kantor handlował zbożem, wełną, drewnem, spirytusem (eksport) oraz maszynami rolniczymi i towarami kolonialnymi (import). Dom handlowy rozwijał się świetnie, a wnętrze z czasem zaczęło przypominać muzeum. Wizerunki polskich królów, polskie i gdańskie obrazy, stare meble, porcelana, stare zegary, rzeźby. Miejsce było bardzo przyjazne. Bywali tu: Józef Ignacy Kraszewski, Deotyma, Matejko, malarz Aleksander Gryglewski. W czasie Powstania Styczniowego kantor (należący już wtedy do siostry żony Makowskiego) pośredniczył w dostarczaniu broni dla Polaków. Jan Roehr, mąż tej siostry, zapłacił za to więzieniem w Poznaniu i Berlinie.
Nie był to jego pierwszy wyrok. O wiele sroższy otrzymał w 1846 r. za udział w organizacji powstania na Litwie – otrzymał 12 lat katorgi i 1000 batów na plecy (tysiąc knutów). Jan Roehr zmarł w 1877 r. w Gdańsku i spoczął na cmentarzu św. Mikołaja, 2 lata później pochowano obok Aleksandra Gryglewskiego. Artysta latem 1879 r. malował wnętrze sali rady miejskiej Ratusza Głównego Miasta. Przytłoczony kłopotami finansowymi wyskoczył z okna Ratusza. Roehr i Gryglewski nadal leżą na tym cmentarzu (obecnie parku koło Politechniki), bowiem nigdy tam nie przeprowadzono ekshumacji.
Przed wojną kamienica należała do Hansa Fuchsa, dyrektora szpitala dla kobiet przy Klinicznej i sąsiadowała z internatem Polskiego Lloyda, spółki spedycyjnej (nr 38b).
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Good Piece! A lot of information I did not know . Thanks