Wybierając się na kolejną wycieczkę po okolicy Trójmiasta, odkryłam rąbek tajemnicy osowskiego osiedla Kukawka. Znacie, drodzy Państwo, to miejsce? Jeśli nie, to zaraz coś opowiem.

Otóż Kukawka znajduje się na wysokości jeziora Osowskiego, osiedle graniczy na północy z gdyńskimi Kaczymi Bukami oraz Chwaszczynem. Na krawędzi osiedla stanowi linia kolejowa PKM Gdynia – Kościerzyna oraz TPK. Do Kukawki można dojechać z Oliwy ul. Kielnieńską i kierować się ul. Gnieźnieńską do góry.

Kukawka z kasz. to kukać czyli naśladować głos kukułki, jak i również patrzeć. Czasem mówi się do kogoś – co tak kukasz? Czyli co chcesz zobaczyć tam?

Ręczna pompa z 1910 roku

Na terenie Kukawki wybudowanych jest dużo nowych domów jednorodzinnych i mało kto wie o historycznej części tego miejsca. Choć niewiele, ale cieszy tu widok zabytkowej głębokiej studni z pompą ręczną z widniejącą na niej tabliczką z datą 1910. W pobliżu znajduje się kamień z napisem Kukawka 1910. Sięgnęłam po przewodnika i co nieco  dowiedziałam się więcej.

przeczytaj też:

Kukawka przez tutejszych ludzi nazywana jest osowskim przysiółkiem. Tutaj właściciele wybudowali w II połowie XIX w dwie chaty, (z kasz. długô i krótkô kôta)*, które zajęli robotnicy cegielni.  Stały one na zakręcie ul. Kielnieńskiej, obecnie dom o nr 182. Jedna z nich ta dłuższa istniała do końca II wojny, krótsza do 1995 r. i należała już później do miejscowego rzeźnika Redmana. Dłuższa chata należała do Szrederów, którzy zajęli ją wraz z częścią cegielni. W chacie znajdowało się sześć mieszkań dwuizbowych. Dwa z tych mieszkań służyły w latach międzywojennych ubogim i starcom, nazywało się to babinetk. Nowy właściciel cegielni, Rotman, poszerzył osiedle o dziewięć jednakowych domów. Kilka rodzin przeniosło się z poprzednich domów, reszta została bo czynsz był dość wysoki, zresztą jak wszędzie. Dziesiąty dom stoi do dziś (ul. Kielnieńska 185).

Pamiątkowy kamień z napisem Kukawka 1910 przy ul. Myśliborskiej koło boiska drużyny Olimpia Osowa

W 1945 r. sowieckie wojsko zorganizowało w Kukawce prowizoryczną piekarnię. W miejscu obecnego boiska piłkarskiego stała drewniana budka z kominem, gdzie każdy chciał skorzystać z wypieków.

W okolicy Kukawki znajduje się kilka przydrożnych kapliczek, sklepik spożywczy. Także można się zaopatrzyć w wodę po długiej wędrówce. Niedaleko za Kukawką są Kacze Buki oraz w lesie TPK dawny Fort Legan, po którym już nie ma śladu… ale o tym może następnym razem.

Alicja Mianowska

Bibliografia:

  • E. Gołąbek „Dzieje okolic Gdańska i Gdyni”

2 thoughts on “Kukawka – śladami historii Trójmiasta

  • Bardzo ciekawy artykuł, można dowiedzieć się wielu nowinek. Człowiek z Trójmiasta, ale jeszcze nie zna wielu tajemnic :)

    Odpowiedz
  • Bardzo ciekawe, co nazwa tego osiedla ma wspólnego z moim nazwiskiem ? Nawet kiedyś czytałem książkę, opisującą jak to spotykają się i poznają ludzie o tym właśnie nazwisku

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.