Wydarzenia i informacje

„L’Illustration” – Ferrari wśród czasopism i epoka dobrego smaku

W nowym gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej można oglądać interesującą wystawę o bardzo znanym i cenionym francuskim tygodniku „L`Illustration”. Czasu zostało niewiele, więc tym mocniej zapraszamy.

„L’Illustration” wychodził w latach 1843-1944 jako pierwszy ilustrowany francuski i międzynarodowy magazyn, dystrybuowany w 150 krajach. Prekursor kolorowych czasopism z wyższej półki. Jako pierwszy opublikował kolorową fotografię, co stało się w 1907 roku.

O tygodniku opowiada twórca wystawy Bartosz Gondek, historyk, dziennikarz, autor kilkuset artykułów i reportaży telewizyjnych o tematyce historycznej społecznej i motoryzacyjnej. Opowieść jest arcyciekawa. Dowiecie się z niej o tle społeczno-historycznym, kiedy powstawał „L’Illustration”, o dodatkach tematycznych, co to jest złoty druk i jaki był stosunek Francuzów do powstającej II Rzeczpospolitej.

Numer świąteczno-noworoczny. Dlaczego każdy chciał go mieć?

Wystawę „Modernistyczna reklama w tygodniku L`Illustration” można oglądać w nowym gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej przy ul. Wałowej 24 do 19 sierpnia br. Godziny otwarcia: w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. 9 – 19, w środy, piątki i soboty w godz. 9 – 15.

Anna Pisarska

zdjęcie główne z profilu „L’Illustration” na FB

Dodaj opinię lub komentarz.