Strefa obywatelska

Mateusz Błażewicz: aktywiści przyjęli złą ścieżkę w sprawie Brzeźna [KOMENTARZ]

Zielona Fala złożyła do wniosek do prezydent Aleksandry Dulkiewicz o przeprowadzenie konsultacji społecznych ws. planu dla Brzeźna. Wniosek został odrzucony, co bardzo oburzyło społeczników. Aktywiści zapowiadają skargę do sądu administracyjnego. Tak w skrócie można przedstawić to, co wydarzyło się w ostatnich tygodniach w sprawie pasa nadmorskiego i kontrowersyjnego planu miejscowego 0315 dla Brzeźna.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że intencje oraz podjęte przez aktywistów działania, zmierzające do ochrony tego terenu,  zasługują na najwyższe uznanie, albowiem pas nadmorski powinien w możliwie największym stopniu zostać terenem niezabudowanym i służyć wszystkim mieszkańcom.

Konsultacje nie załatwią problemu

Ale jest jedno „ale”.  Przyjęta przez ekologów ścieżka postępowania, na której miałyby zostać zrealizowane cele w postaci zachowania istniejącego drzewostanu jest błędna. Konsultacje, o których przeprowadzenie wnioskują aktywiści, nie uchronią tego terenu przed skutkami niekorzystnych postanowień  planu miejscowego 0315, bo nie tylko nie mają wpływ na miejscowy plany, ale mają one charakter wyłącznie opiniodawczy, a ich wynik nie wiąże władz Gdańska.

W świetle obowiązujących przepisów jest tylko jedna droga do tego, żeby przeciwdziałać złym postanowieniom miejscowego planu 0315. O tej drodze i o tym, co powinni zrobić aktywiści, wyjaśniam w poniższym komentarzu.

Mateusz Błażewicz

One thought on “Mateusz Błażewicz: aktywiści przyjęli złą ścieżkę w sprawie Brzeźna [KOMENTARZ]

Dodaj opinię lub komentarz.