15 stycznia 2021 r.   instytucje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922 podpisały  umowę o współpracy. W czasie uroczystości podpisania przedstawiono zakres tej współpracy, plany związane z obchodami setnej rocznicy powstania Gedanii (która przypada w 2022 r.) oraz bieżące działania klubu.

W wydarzeniu wzięli udział:

  • dr Karol Nawrocki – dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Władysław Barwiński – prezes Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922
  • Bartosz Dolański – dyrektor sportowy Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922
  • Mateusz Kotecki – koordynator ds. współpracy między instytucjami, z MIIWŚ

Na stronie Muzeum II Wojny Światowej czytamy:

Na mocy podpisanej umowy o współpracy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a Gdańskim Klubem Sportowym Gedania, Muzeum stanie się Oficjalnym Partnerem Klubu. W ramach współpracy szkolące się w klubie Gedania 1922 dzieci i młodzież będą mogły bezpłatnie zwiedzać Muzeum, w tym także korzystać m.in. ze Strefy Nowych Technologii, która w przystępny i atrakcyjny sposób zachęca młodych ludzi do poszerzania wiedzy. Logo Muzeum pojawi się natomiast na strojach sportowych młodych sportowców.  Wspólne działania obu instytucji będą skupiały się także na przygotowaniach do 100. rocznicy powstania historycznego klubu  Gedania, która przypada  w 2022 r. W ramach tych szczególnych obchodów odbędą  się m.in. liczne mecze – w tym także międzynarodowe, prowadzone będą działania charytatywne, zostanie zorganizowana wystawa oraz wydana książka opowiadająca o sportowcach  Gedanii, patriotach, którzy walczyli w trakcie II wojny światowej. Współpraca między instytucjami to przede wszystkim szereg działań o charakterze edukacyjnym i sportowym, skierowanych do dzieci i młodzieży, które rozwijając swoje pasje sportowe będą mogły jednocześnie poznać historię tego szczególnego klubu sportowego, jak i niezwykłych postaci związanych z polską Gedanią, utworzoną w Wolnym Mieście Gdańsku w 1922 r.

Dr Karol Nawrocki:

Opowiadamy o historii wszędzie tam, gdzie można o historii opowiedzieć. Przypominamy polskich bohaterów, przypominamy ofiarę, jaką Polska poniosła podczas II wojny światowej. Nie ma miejsca, w którym nie jesteśmy gotowi do tego, aby opowiadać o historii. Dlatego też naturalnym wydaje się współpraca z Gdańskim Klubem Sportowym Gedania 1922. (…) Jak napisał prof. Janusz Trupinda ponad 100 zawodników Gedanii straciło życie w czasie II wojny światowej. Zawodnicy Gedanii bronili Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, ginęli w Szymankowie, bronili także i ginęli na Westerplatte. (…) Z tych wszystkich przyczyn, z naszej misji, z inkluzywności naszej instytucji, z faktu, że „Gedania” przed wojną znaczyła tyle, co „Polska” – ten klub i przynależność do niego była rodzajem nie tylko deklaracji sportowej, ale też deklaracji narodowej, gotowości do obrony bardzo ważnych wartości, do obrony Rzeczpospolitej w zdominowanym przez Niemców Wolnym Mieście Gdańsku – postanowiliśmy, aby Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stało się oficjalnym partnerem Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922.

Poniżej prezentujemy zapis filmowy wydarzenia:

Gdańsk Strefa Prestiżu

Dodaj opinię lub komentarz.