Mówiliśmy dotąd o prześladowaniach przez totalitarne systemy, za przyczyną ideologii i totalitarnej władzy, ale przecież jakże często chrześcijanie doznają też prześladowań z pobudek religijnych. Wiele jest informacji o tym, że dotyka ich to ze strony wyznawców islamu, ale czy zdajemy sobie sprawę, że także ze strony hinduistów, czy buddystów?
przeczytaj:
- Misja – Boży Przemytnik
- Misja – pycha Zachodu
- Misja – prześladowania chrześcijan w Korei Płn. i Chinach
- Misja – Ludobójstwo chrześcijan w Nigerii
- Misja – Świat polityczny wie i nie reaguje na ludobójstwo chrześcijan
Open doors informuje o mających miejsce na Sri Lance atakach na kościoły i chrześcijan przeprowadzanych przez ekstremistów buddyjskich, według których wszyscy Lankijczycy powinni być wyznawcami buddyzmu. Osoby, które odwracają się od buddyzmu lub hinduizmu i decydują się zaufać Jezusowi Chrystusowi, muszą spodziewać się wrogości ze strony swoich rodzin i lokalnej społeczności, ponieważ zmiana wiary jest uważana za zdradę. Około dwóch milionów z 21 milionów mieszkańców wyspy to chrześcijanie, którzy często spotykają się z dyskryminacją.
W Wietnamie, gdzie religią dominującą jest buddyzm, zwłaszcza konwertyci, ale często także chrześcijanie z Kościołów protestanckich, są dotkliwie prześladowani nie tylko przez władze, ale także przez członków rodzin i społeczności wiejskiej.
Choć oficjalne Bhutan jest państwem świeckim, to duchowym dziedzictwem kraju jest buddyzm mahajana. Zgodnie z konstytucją „Obowiązkiem wszystkich instytucji i osobistości religijnych jest promowanie duchowego dziedzictwa kraju”. Żadna wspólnota chrześcijańska nie otrzymała pozwolenia na budowę własnego obiektu sakralnego. Szczególnie na obszarach wiejskich buddyjscy mnisi sprzeciwiają się obecności chrześcijan, nakłaniając ich do rekonwersji. Urzędnicy zwykle stają po stronie mnichów (mnisi często zatrudniani są przez państwo) i wykorzystują wszystkie dostępne im środki, aby nie dopuścić do zmian w buddyjskiej tkance społecznej.

Dwa przykłady z Bangladeszu:
Thuisala jest członkiem jednego z plemion na południowym wschodzie kraju. Odkąd uwierzył w Jezusa, z wielką gorliwością głosił Ewangelię buddyjskim sąsiadom. Na początku października został zatrzymany w drodze do pracy przez grupę 14-17-latków w pobliżu swojego biura. Wycelowali w niego broń i kazali mu ze sobą pójść. Przesłuchiwali go i torturowali przez wiele godzin. „Zhańbiłeś naszą społeczność! Zepsułeś naszych buddyjskich ludzi! Nawracasz buddystów i sprowadzasz ich na złą drogę!” – wykrzykiwali. Bili go i kopali, powodując poważne obrażenia […]. „Myślałem, że umrę. Byłem bliski utraty przytomności” – powiedział Thuisala lokalnym partnerom Open Doors – „Nie miałem siły, żeby krzyczeć i myślałem, że to moja ostatnia godzina. Modliłem się tylko do Boga, by zabrał mnie do swojego domu”.
W południowo-wschodniej części Bangladeszu […] od 2014 roku, tj. od czasu wybudowania […] kościoła, większość buddyjskich mieszkańców wioski wyrażała swoje niezadowolenie z powodu obecności chrześcijan w okolicy. Deklarowali gotowość pójścia na śmierć za swoją religię oraz dążenie do odebrania wyznawcom obcej religii prawa głosu w wiosce. Chrześcijanie nawróceni z buddyzmu byli obrażani i wykluczani ze wspólnoty. Ponieważ mieszkańcy nie chcieli kościoła w wiosce, został on zbudowany poza jej granicami. Początkowa niechęć i izolacja z czasem zrodziły przemoc. 30 czerwca 2022 roku około godziny 22:00 kościół spłonął.
Sri Lanca: 10 lutego ponad 20 młodych ludzi przemaszerowało przed prywatnym domem na Sri Lance, podczas gdy w środku odbywało się chrześcijańskie nabożeństwo. Prowadzony przez trzech mnichów buddyjskich tłum rzucał kamieniami w dom i zakłócił spotkanie chrześcijan. Mnisi zagrozili odpowiedzialnemu za zgromadzenie Nalinowi i zażądali od niego zaprzestania wszelkiej działalności chrześcijańskiej we wsi. […] Mnisi grozili mu pobiciem, ale mężczyzna, by nie pobudzać już i tak agresywnego tłumu, nie odzywał się. Tłum wyśmiewał się z obecnych chrześcijan i znieważał ich. Jeden z mnichów powiedział liderowi, że jest to ostatni raz, kiedy przyszli porozmawiać. Następnym razem, nie powstrzyma tych młodych ludzi, z którymi był, od robienia tego, czego zechcą.

Chiny: W granicach Chin znajdują się odległe górskie wioski oraz słabo zaludnione stepy na północy i zachodzie kraju. Mieszkają tu mniejszości etniczne. Są wśród nich m. in. Kazachowie, Ujgurzy, Mongołowie, Mandżurowie, Tybetańczycy i inne grupy. Większość z nich wyznaje islam, buddyzm lub religie animistyczne. […] Na zajmowanych obszarach ludy rdzenne mogą częściowo samodzielnie zarządzać swoimi wewnętrznymi sprawami. Ich lokalni przywódcy (często są to osoby duchowne) mają duże wpływy. Chiński rząd coraz bardziej stara się „sinizować” ludy z mniejszości etnicznych, czyli dostosowywać je światopoglądowo i religijnie do ideologii komunistycznej. Celem takiego działania jest tłumienie ruchów niepodległościowych i konsolidacja władzy. Im silniejsza jest […] presja ze strony rządu, tym ważniejsze dla mniejszości etnicznych stają się kultura i religia jako elementy scalające społeczność […] Dlatego tak trudno jest osobom, które dobrowolnie porzucają islam, buddyzm czy praktyki animistyczne, podążać za Jezusem Chrystusem. Traktowani są jak zdrajcy i narażeni na liczne prześladowania.
Kilka tysięcy muzułmanów oraz niewielka liczba buddystów i animistów w Chinach nawróciło się na chrześcijaństwo. Jak wszyscy chrześcijanie w tym kraju automatycznie stają się wrogami komunistycznego reżimu. Swoją wiarę muszą utrzymywać w tajemnicy nawet przed osobami ze swojego najbliższego otoczenia. Przyznanie się do Jezusa powoduje naciski ze strony członków rodziny i społeczności, aby zawrócili z drogi nowej wiary. Nawróceni muszą liczyć się z karami, wydaleniem z wioski, utratą środków do życia, przemocą fizyczną lub więzieniem. Przykład: Meilin pochodzi z buddyjskiej wioski położonej wysoko w górach. Ponieważ oddała życie Jezusowi, sąsiedzi zniszczyli jej dom, odcięli dostęp do wody i elektryczności oraz użyli buldożera, by wysypać gruz i zablokować drogę dojazdową.
Indie: Chhattisgarh jest jednym z indyjskich stanów, które wprowadziły prawo antykonwersyjne. Lokalni liderzy chrześcijańscy obawiają się, że takie przepisy mogą wkrótce zostać wprowadzone również na poziomie krajowym. Zgodnie z obowiązującym prawem w zasadzie każda działalność mniejszości religijnych może zostać zinterpretowana jako nieuczciwa próba przymusowego nawracania – nawet publiczna modlitwa czy działalność charytatywna. Ten jednostronny obraz bardzo podsycił stygmatyzację chrześcijan. Konwertyci są zmuszani do „powrotu” do hinduizmu. W Chhattisgarh w ostatnich miesiącach miały miejsce bojkoty społeczne i wykluczenie wielu chrześcijan ze społeczności wiejskich, często połączone z przemocą i wandalizmem. 18 grudnia 2022 r. sytuacja przerodziła się w zorganizowany atak. Chrześcijanie z ponad 15 wiosek w dystryktach Narayanpur i Kondagaon zostali zaatakowani i wysiedleni, a ich domy i kościoły zostały zniszczone. Niektórzy z nich pozostawali pod gołym niebem przez wiele dni. Części z poszkodowanych udało się znaleźć zakwaterowanie w budynkach, ale brakowało im jedzenia, wody, ubrań i koców. Lokalni partnerzy Open Doors przez całą dobę pomagali w zaspokajaniu podstawowych potrzeb poszkodowanych. Oburzeni bezczynnością służb bezpieczeństwa chrześcijanie, wraz z liderami Forum Chrześcijańskiego Chhattisgarh, protestowali przeciwko agresji przed biurem burmistrza.

2 stycznia 2023 r. ponownie doszło do wybuchu przemocy. Hindusi chodzili od drzwi do drzwi, niszcząc kościoły, własność chrześcijan i ich domy. Grozili chrześcijanom i kazali im opuścić wioskę. Zaatakowano również wezwaną na miejsce policję.
Roshan Paul, partner Open Doors, opowiada: „To nie był spontaniczny tłum, ale uzbrojeni chuligani, którzy z góry zaplanowali te ataki. Wielu z nich miało przy sobie miecze i kamienie. Chrześcijanie w Chhattisgarh są oskarżani o wyznawanie obcej religii i bycie zagrożeniem dla tradycyjnego sposobu życia”. Paul dodaje: „Władze nie zrobiły nic, żeby zająć się tą sprawą i zapewnić bezpieczeństwo członkom kościoła. Wiece i zgromadzenia grup antychrześcijańskich nie zostały powstrzymane, mimo że otwarcie mobilizują i podburzają ludność przeciwko członkom kościoła i jego liderom”. Wiadomo było, że trwają przygotowania do kolejnych ataków, ale nie podjęto żadnych działań. „Zamiast tego zamykane są tymczasowe miejsca schronienia, a ludzie są zmuszani do powrotu do swoich wiosek, gdzie spotkają się z przemocą i wrogością” – kontynuował Paul.
W Światowym Indeksie Prześladowań z 2022 roku Indie zajmowały 10. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę. Pod koniec kwietnia 2023 r. w indyjskim stanie Manipur wybuchły zamieszki na tle etnicznym, w wyniku których dziesiątki tysięcy ludzi straciło dach nad głową. W wyniku gwałtownych walk wiele osób zostało rannych, a liczbę zabitych szacuje się na ponad 70. Zdemolowano i spalono ponad 300 kościołów oraz ponad 1000 prywatnych domów chrześcijan.
cdn.
Żródła:
- opendoors.pl/wiadomosci/najnowsze-informacje/sri-lanka-po-atakach-chrzescijanie-nie-moga-otrzasnac-sie-z-szoku
- opendoors.pl/wiadomosci/najnowsze-informacje/wietnam-wasze-modlitwy-naprawde-wiele-dla-nas-znacza
- opendoors.pl/przesladowania-chrzescijan/swiatowy-indeks-przesladowan/opisy-krajow-przesladowan/bhutan
- opendoors.pl/wiadomosci/najnowsze-informacje/bangladesz-myslalem-ze-wybila-moja-ostatnia-godzina
- opendoors.pl/wiadomosci/najnowsze-informacje/bangladesz-podpalenie-kosciola-grozby-wobec-chrzescijan
- opendoors.pl/wiadomosci/najnowsze-informacje/sri-lanka-mnisi-prowadza-atak-na-kosciol-domowy
- Open doors. W służbie prześladowanym chrześcijanom. 12/2024 Chrześcijanie mniejszości etnicznych w Chinach.
- opendoors.pl/wiadomosci/najnowsze-informacje/indie-brutalne-ataki-na-chrzescijan-w-chhattisgarh
- opendoors.pl/wiadomosci/najnowsze-informacje/indie-ponad-300-kosciolow-spalonych-w-manipurze