Morska Noc Muzeów – 20/21.05.2017

Niezwykła Bitwa Morska, wystrzały na „Darze Pomorza”, trepanacja czaszki w Spichlerzach, i konserwacja zabytków w Tczewie. Zapraszamy na kolejną odsłonę Nocy Muzeów w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

W tym roku Noc Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim przebiegać będzie pod znakiem dawnych rzemiosł i życia codziennego marynarzy. W spichlerzach na Ołowiance zaprezentujemy warsztaty krawca, hafciarki i koronczarki, nożownika, chirurga miejskiego oraz kucharza.  Wspólnie z grupą rekonstrukcyjną Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk oraz rekonstruktorem Remigiuszem Pacerem przedstawimy nocnym gościom, jak wyglądało życie w dawnym mieście portowym – mówi Kamila Jezierewska, koordynatorka Nocy Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. To spektakl dający możliwość współuczestniczenia w nim, ale też przeniesienia się w czasie, alternatywnego poznania historii miasta.

Specjalną niespodzianką tegorocznej Nocy Muzeów będzie prezentacja obrazu “Bitwa Morska” w Arsenale w Spichlerzach na Ołowiance.

Jest to pierwsze w muzealnej kolekcji dzieło batalistyczne takiej skali, które w tak wyrazisty sposób przedstawia starcie floty chrześcijańskiej z turecką – mówi dr Monika Jankiewicz – Brzostowska z Działu Sztuki Marynistycznej NMM.

Na nabrzeżu wyspy Ołowianki czas oczekiwania na zwiedzanie uatrakcyjni piechota morska, a najmłodszych gości w Spichlerzach bawić będzie wesoły pirat. Na Statku-Muzeum “Sołdek” goście będą mieli możliwość porozmawiania z paniami z Klubu Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego o cieszącej się dużym zainteresowaniem wystawie “Matki i statki”.

Na gdyńskim “Darze Pomorza” zwiedzający będą mieli szansę zobaczyć morską inscenizację w wykonaniu grupy Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk. Zwiedzający dowiedzą się, jak działa broń czarnoprochowa, jak walczono na morzu w dawnych czasach i czy łatwo było zatopić statek. Rekonstruktorzy opowiedzą o warunkach życia marynarzy podczas rejsu i na lądzie – zajrzymy do wesołej tawerny i domu marynarza.

W Muzeum Wisły oraz w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie na gości czekać będzie gra muzealna związana z Wisłą i Morzem Bałtyckim. W Centrum Konserwacji Wraków Statków odbędą się także pokazy konserwacji zabytków, a kuratorzy opowiedzą o zabytkowych jachtach.

W Muzeum Rybołówstwa w Helu zaprosimy wszystkich do zwiedzenia nowych wystaw, w tym otwartej niedawno “Muzykanci świata” oraz rodzinnej zabawy na stanowiskach interaktywnych.

Oddziały NMM, w których odbędzie się Noc Muzeów 2017 zostaną zamknięte dla zwiedzających w sobotę i niedzielę (20-21 maja) w ciągu dnia. Prom “Motława” będzie pływał podczas Nocy Muzeów w godzinach: 19.00 – 01.15. (Nie będzie pływał w ciągu dnia).

SPICHLERZE NA OŁOWIANCE
cena biletów – 1 zł

Opis programu:

W Arsenale i Sali Dolomitowej (parter) odbędą się pokazy dawnych rzemiosł:
·         Chirurg miejski opowie o rodzajach zabiegów, warunkach higienicznych, a także zaprezentuje XVIII- wieczne sprzęty i… etapy trepanacji czaszki.

·         Krawiec poprowadzi warsztaty szycia. Goście będą mogli przymierzyć stroje noszone w dawnych wiekach.

·         Hafciarka i koronczarka zaprezentują zwiedzającym tajniki swojego warsztatu.

·         Kucharz pokaże dawne naczynia i produkty, opowie o technikach gotowania w XVIII wieku. Nasi goście otrzymają także kilka prostych przepisów do wypróbowania w domu.

·         Nożownik opowie, jak dawniej wykonywano noże, w jaki sposób je ozdabiano i jakich materiałów używano przy ich produkcji.

W Arsenale zostanie także zaprezentowany nowy nabytek Muzeum – obraz “Bitwa morska” nieustalonego autora szkoły holenderskiej z XVII w.
Najmłodszych zaprosimy na opowieści o wesołym piracie, jego podróżach, przygodach i stoczonych bitwach, które będą się rozpoczynały co pół godziny w Sali na II piętrze (od godz. 19.30).
W Spichlerzach oraz na nabrzeżu będzie można spotkać XVIII-wiecznych marynarzy, którzy zaprezentują dawną broń i metody walki.
Zwiedzanie rozpoczyna się od I piętra. Po przejściu Sali PRL, zwiedzający schodzą czarną klatką, przechodząc przez Salę Dolomitową i Arsenał. Galeria Morska oraz sala wystaw czasowych zostaną wyłączone ze zwiedzania.

STATEK-MUZEUM “SOŁDEK”
cena biletów – 1 zł

Opis programu:

Zwiedzanie wystawy “Matki i statki” przygotowanej przez Klub Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego.
Indywidualne zwiedzanie statku.

STATEK-MUZEUM “DAR POMORZA”
cena biletów – 1 zł

Opis programu:

“Marynarska dola”. Inscenizacja w wykonaniu grupy Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk. Zwiedzający “Dar Pomorza” dowiedzą się, jak działa broń czarnoprochowa, jak walczono na morzu w dawnych czasach i czy łatwo było zatopić statek. Rekonstruktorzy opowiedzą o warunkach życia marynarzy podczas rejsu i na lądzie – zajrzymy do wesołej tawerny i domu marynarza.

MUZEUM WISŁY W TCZEWIE / CENTRUM KONSERWACJI WRAKÓW STATKÓW W TCZEWIE
cena biletów – 1 zł łącznie na dwa obiekty
UWAGA: SKRÓCONE GODZINY 19.00-24.00

Opis programu:

Gra muzealna dla rodzin “Rejs pełen przygód” w Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków.
Kuratorskie oprowadzanie po nowej wystawie w Muzeum Wisły – 3 oprowadzania w godzinach: 19.30, 21.00, 22.30.
“W świecie konserwacji” – pokazy w CKWS. Goście będą mieli możliwość obserwacji pracy muzealnych konserwatorów zabytków.
Zapraszamy do zabawy przy stanowiskach interaktywnych, związanych z żeglugą wiślaną, konserwacją zabytków oraz archeologią podwodną, a także wykorzystania ciekawostek zawartych w aplikacji z rozszerzoną rzeczywistością.

MUZEUM RYBOŁÓWSTWA W HELU
cena biletów – 1 zł
UWAGA: SKRÓCONE GODZINY: 19.00-24.00

Opis programu:
Zwiedzanie indywidualne.

Wystawa stała “Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej”.
Wystawa czasowa “Muzykanci świata”.

Narodowe Muzeum Morskie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *