Są piękne i tworzą klimat tego miasta. Na Sekwanie jest ich 37. Oto tylko kilka z nich, w kolorach listopadowych. Najdłużej zatrzymam się przy najpiękniejszym z pięknych czyli moście cara Aleksandra III.
Pont Neuf czyli Most Nowy. Nowy, ale najstarszy istniejący most w Paryżu. Budowę rozpoczął nasz znajomy Henryk Walezjusz w 1578 roku. Pierwszy paryski most niezabudowany domami, zaopatrzony w chodniki dla ludzi. Kandelabry są z 1854 roku, most nigdy nie był przebudowywany.
Pont au Change, Most Wymiany – wymiany, bo odbywała się tu ożywiona wymiana handlowa, stały stragany, budki i 140 domów. Pierwszy most z IX w spłonął w XVI, a po odbudowaniu spłonął powtórnie w wieku XIX. Wtedy zabroniono stawiać cokolwiek na moście. Ten jest z 1860 r. i ma literkę N na cześć Napoleona III. Tu stała perfumeria z Pachnidła.
Pont de la Concorde, Most Zgody łączy oczywiście Plac Zgody z pałacem Burbonów. Pałac wybudował Ludwik XIV dla swojej nieślubnej córki. Kolumny przyszły później, a od rewolucji jest to miejsce obrad Zgromadzenia Narodowego. Sam most został zbudowany za czasów Ludwika XVI. Prace trwały, gdy wybuchła rewolucja, więc użyto częściowo kamieni z Bastylii. Napoleon udekorował go rzeźbami, ale obciążały one konstrukcję mostu i obecnie rzeźby są w Wersalu. Most miał pierwotnie 14 m szerokości, od 1932 – 35 metrów, Poszerzono go, bo to najczęstsza droga przeprawy przez Sekwanę.
Pont Notre Dame, Most Naszej Pani – przeprawa przez Sekwanę w tym miejscu istniała już w starożytności. Do momentu powstania tego właśnie mostu w 1919 r. istniało tu kilka konstrukcji, ale albo one były palone, albo burzone i do tego gęsto obłożone budami. Nazwa „Most Naszej Pani” pojawiła się w 1413. W czasie wielkiej przebudowy Paryża dotychczasowy most rozebrano i postawiono tu piękne, kamienne łuki. Jednak swoiste spiętrzenie wody na tym odcinku powodowało liczne wypadki (stąd też nazwa Diabelski Most). Postanowiono więc zostawić po bokach 2 łuki, a środek zastąpić żelazną konstrukcją. I tak stoi.
Pont Notre Dame
Pont Notre Dame
Pont Saint Michel. Most Św. Michała – z inicjałami Napoleona III. W takiej formie stoi tu od 1857 roku, ale pierwsza konstrukcja stała już w 1378 – najpierw drewniana, od 1444 roku kamienna. Miejsce ataku francuskiej policji na pokojową demonstrację algierską w 1961. Ma 62 m długości.
Pont Saint Michel
Pont Saint Michel w 1577
Pont Alexandre III czyli Most Aleksandra III
Ten most to ślad rosyjski w Paryżu. Kamień węgielny wmurowywał syn cara Aleksandra III – Mikołaj II, który wiemy, jak skończył swoje życie. Budowano go w latach 1897-1900. Most nosi imię Aleksandra III, ponieważ upamiętnia tajny sojusz militarny Francji i Rosji z 1892 roku wymierzony przeciwko Niemcom. Dzieło dwóch francuskich architektów i dwóch francuskich inżynierów.
W słoneczny dzień most lśni z daleka. W listopadzie o 16 już nie bardzo. Jest to budowla wyłącznie o metalowej konstrukcji, ma jedno przęsło, choć o jej uroku stanowią liczne kamieniarskie zdobienia i sztukaterie – putta, girlandy, bóstwa morskie, latarnie.
Most został zbudowany mniej więcej w tym samym czasie co wieża Eiffla i OBIE METALOWE konstrukcje dopełniały się w czasie wystawy światowej w 1900 roku. O tym fakcie wiele osób zapomina wykłócając się na różnych forach w dyskusjach o gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Zwolennicy teatru uwielbiają podnosić argument, że na wieżę Eiffle’a też psioczono, a stoi i jaka piękna. No, niestety, stoi w innym – „mostowym”- towarzystwie i to (plus fakt, że na jej szczycie znalazł się punkt meteorologiczny) zadecydowało, że nie została rozebrana. Eiffel celowo założył tam laboratorium, a ostatecznie przesądził telegraf. Zresztą ta konstrukcja dzięki swojej ażurowości nic nie zasłania. Postawmy taką wieżę na Wyspie Spichrzów, oderwaną od kontekstu, i zobaczymy, ile osób będzie zachwyconych.
Widok z mostu na kościół Inwalidów w roku 1900. Te zabudowania to obiekty wystawowe i obecnie ich nie ma.
Na moście można znaleźć godła Francji i Rosji, personifikacje Sekwany i Newy, Francji średniowiecznej, renesansowej, Ludwika XIV i nowożytnej.
Most wystąpił w teledysku Adele i był inspiracją dla projektu innego mostu – Michigan Avenue Bridge, choć finalnie powstała trochę inna konstrukcja.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.