Od 7 do 14 lutego – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku po raz kolejny włącza się w obchody Tygodnia Małżeństwa.

  • W jego ramach dla małżeństw odwiedzających Muzeum przygotowano ofertę specjalną: 2 bilety w cenie 1 na zwiedzanie wystawy głównej oraz na wybrane pokazy filmów w Kinie Muzeum.Kampania społeczna „Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa” (International Marriage Week) jest innowacyjnym w Polsce projektem promującym szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Tydzień Małżeństwa działa już w 22 krajach na 4 kontynentach. Nie jest to inicjatywa komercyjna, lecz mająca na celu propagowanie idei trwałej, bliskiej i satysfakcjonującej relacji małżeńskiej we współczesnym świecie. Celem projektu jest wzmacnianie relacji małżeńskich oraz motywowanie ogółu społeczeństwa, specjalistów, media i osoby publiczne do promowania znaczenia zdrowych małżeństw.Od 7 do 14 lutego br. wszystkie małżeństwa, które pokażą w kasach Muzeum zdjęcie ślubne, będą mogły kupić 2 bilety w cenie 1 na zwiedzanie wystawy głównej.Również za okazaniem zdjęcia ślubnego w kasach od 24 stycznia można kupić 2 bilety w cenie 1 na specjalne pokazy filmowe w Kinie Muzeum, znajdującym się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 7 lutego o godz. 17.00 zapraszamy na projekcję filmu „Poznajmy się jeszcze raz” (reż. Nicolas Bedos), a 8 lutego o godz. 19.00 na „Historię małżeńską”.

Zobacz więcej

9 lutego o godzinie 17:00 zapraszamy do Kina Muzeum (poziom -3) na kolejne wydarzenie z cyklu „Kinohistoria”.

  • Tym razem zaprezentujemy Państwu film „Pamięć jest naszą ojczyzną” („Memory is our homeland”) w reżyserii Jonathana Duranda. Przed rozpoczęciem projekcji dr Dmitriy Panto, pracownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej, wygłosi prelekcję dotyczącą deportacji sowieckich przeprowadzonych w 1940 i 1941 roku. Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie również krótki film zrealizowany przez Muzeum II Wojny Światowej, którego tematem są losy dzieci deportowanych podczas wojny na Syberię.Miło nam poinformować, że podczas projekcji naszym gościem będzie Jonathan Durand, reżyser i wnuk głównej bohaterki prezentowanego dzieła. Podczas wydarzenia twórca podzieli się z widownią szczegółami dotyczącymi realizacji filmu. Zachęcamy do udziału w wydarzeniu i przypominamy, że wstęp na pokaz i spotkanie z reżyserem jest bezpłatny.

„Pamięć jest naszą ojczyzną” („Memory is our homeland”)

Reż. Jonathan Durand, 90 min, 2018, Kanada, film dokumentalny

W latach 1942–1952 ponad 18 000 polskich kobiet i dzieci mieszkało w Afryce jako uchodźcy. Tysiące osób po zwolnieniu z sowieckich łagrów przebyło setki kilometrów by odnaleźć spokojną przystań we wschodnioafrykańskich wioskach. Dokument „Pamięć jest naszą ojczyzną” to opowieść o tym, jak się tam znaleźli i próba odpowiedzi na pytanie dlaczego ten epizod polskiej historii nie jest szerzej znany w obecnych czasach. Reżyser główną bohaterką filmu czyni swoją babcię, Kazimierę Gerech, której poruszająca historia uzupełniona jest unikalnymi archiwaliami. Jonathan podąża śladami babci i odwiedza miejsca, w których się znalazła podczas wojny. W swej wędrówce poszukuje również namacalnych pozostałości ówczesnej egzystencji swoich przodków.

Zobacz więcej

12 lutego 2020 r. (środa) godz.: 17.30 Foyer (poziom -2) zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu Spotkania z Historią

  • tym razem poświęcone promocji książki Deportacje Polaków i obywateli polskich do Kazachstanu w latach 1936–1941. Dokumenty ze zbiorów Archiwum Prezydenta Republiki Kazachstanu. Publikację opracował i opatrzył wstępem dr Dmitriy Panto.O książce rozmawiać będą dr Dmitriy Panto oraz kierownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Marek Szymaniak.W publikacji zostały zaprezentowane w większości nieznane dotąd dokumenty dotyczące sowieckich deportacji Polaków i obywateli polskich do Kazachstanu. Przetłumaczone na język polski dokumenty poprzedza opracowanie historyczne, w którym Autor przybliża czytelnikowi najważniejsze okoliczności wiążące się z represyjnym charakterem fal deportacyjnych oraz opisuje dramatyczne warunki, w jakich przebiegały. Książka zawiera także materiał ilustracyjny: mapy, rysunki i zdjęcia. Jej treść wzbogacono o relacje świadków, zebrane w ostatnich latach przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.dr Dmitriy Panto – pracownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Do jego zainteresowań badawczych należą historia Kościoła Katolickiego w Cesarstwie Rosyjskim i ZSRS, stalinowski terror oraz deportacje narodów do ZSRS.

Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.