Trzecia odsłona projektu „Kultura cyfrowa” zaowocowała czterystoma nowymi pocztówkami, zdjęciami i dokumentami życia codziennego. Wszystkie należą do Krzysztofa Gryndera i można je obejrzeć na stronie Muzeum Pomorza. W tej edycji skupiliśmy się na terenie Kociewia, jest to tym razem wyraźnie dominujący obszar opisany naszymi zbiorami.

Godziszewo – wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim, w gminie Skarszewy. W górnej części tej pięknej litograficznej pocztówki widzimy panoramę wsi Godziszewo. W części dolnej pokazano rokokowy kościół pw. św. Jana Nepomucena z 1748 roku i zajazd Alberta Friese, ok. 1900 r.

Celem całego projektu jest udoskonalenie i poszerzenie zasobów istniejącego cyfrowego muzeum https://muzeumpomorza.pl/ o artefakty dokumentujące historię Pomorza, Żuław i Kociewia oraz ludzi zamieszkujących te tereny (w Centralnym Repozytorium Cyfrowym Narodowego Archiwum Cyfrowego w systemie ewidencji archiwalnej mamy nadany numer  421). Projekt ma za zadanie dotarcie do zbiorów dokumentów pozostających w prywatnych rękach oraz w zasobach instytucjonalnych, zdigitalizowanie oraz opisanie i upowszechnienie na specjalnie dedykowanej, już istniejącej stronie internetowej, dostosowanej do standardu WCAG 2.1. oraz wykorzystującej interfejs API, i oznaczenie ich na interaktywnej mapie. Mapa umożliwia odbiorcom projektu wirtualny, historyczny spacer po całym Pomorzu. A system stworzony przez nas „podpowiada” użytkownikom portalu, jakie zabytki i zasoby znajdują się w sąsiedztwie oglądanego artefaktu. Jest to nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie edukacyjne.

Projekt otrzymał finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu „Kultura cyfrowa” jest udostępnianie i umożliwianie ponownego wykorzystywania zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych, uwzględniające opracowanie i digitalizację zasobów dziedzictwa kulturowego. 

Etykieta od „Miętówki”, wódki gatunkowej, produkowanej przez Starogardzkie Zakłady Przemysłu Spirytusowego. Przypuszczalnie połowa lat 60-tych.

Wśród zdigitalizowanych obiektów znajdują się pocztówki (wiele z lat 60-80-tych), fotografie, etykiety wódek, firmowe rachunki (m.in. Zakładów Winkelhausena oraz Fabryki Słodyczy, Konfitur i Marcepanu Brunona Kaschubowskiego), stare koperty (w tym wysłane z Hurtowni Skór Braci Gussmann w Starogardzie), przedwojenne reklamy latarek i baterii produkowanych przez Daimon Polską Fabrykę Ogniw i Bateryj, wycinki z gazet, pokwitowania, cenniki maszyn do szycia, dowody osobiste z 1929 r., a nawet sprawozdanie z meczu piłki nożnej pomiędzy drużynami Sokoła Skarszewy a II drużyną Starogardzkiego Klubu Sportowego. Mecz odbył się 18 czerwca 1939 roku o godz.15.30 w Skarszewach. Znamy skład Sokoła Skarszewy i nazwiska sędziów.

Piękny litograficzny rachunek Zakładów Przemysłowych Winkelhausena.- fabryki gatunkowych wódek, koniaków, rumów i likierów. Na winiecie przedstawiono widok na macierzyste zakłady w Starogardzie, oraz dwie filie: W Toruniu (rafineria spirytusu) i w Gensac la Pallue we Francji (wypalarnia win). W lewym górnym rogu pieczęć Generalnego Przedstawiciela firmy Jana Cynka z Poznania, 1923 r.

Oprócz tych czterystu obiektów zdigitalizowaliśmy trzy publikacje:

  • „Gdańsk zabytkowy w roku 1950” z tekstem Ireny Fabiani-Madeyskiej i rysunkami Zdzisława Króla – ilustracje wydane w 1951 r.
  • „Gdańsk w starych rycinach” – 23 ryciny Johanna Carla Schultza II wydanie powojenne
  •  rzecz unikatowa: kompletna „Książeczka Służbowa” Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta i została wydana 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego.
Harcerska Książeczka Służbowa

Zapraszam do odsłuchania audycji  o naszych nowych zbiorach w Radio Gdańsk – link. A przede wszystkim zapraszam na strony muzeum.

Anna Pisarska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *