Nowy Jedwabny Szlak

Spotkanie przedstawicieli krajów Europy Środkowej z przedstawicielami Chińskiej Republiki Ludowej w ramach Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego w Szanghaju może przynieść wymierne korzyści dla obu stron. Czy powstanie nowy Jedwabny Szlak?

jedwabny szlak
Zwiększyć eksport
Warto zaznaczyć, że wartość wymiany handlowej z Państwem Środka wyniosła w 2014 roku 17 mld dolarów. Jednocześnie Polska jest największym partnerem Chin w Europie Środkowo-Wschodniej. W zeszłym roku sprowadziliśmy od azjatyckiego tygrysa towary za ponad 14 mld dolarów (wzrost o 13,4%), natomiast wysłaliśmy dobra o wartości 3 mld dolarów, co oznacza wzrost aż o 31,5% w stosunku do roku poprzedniego. Importujemy głównie wszelkiego rodzaju tekstylia, elektronikę, sprzęt gospodarstwa domowego. Z kolei eksport opiera się głównie na półproduktach metali nieszlachetnych oraz maszynach i produktach pochodzenia zwierzęcego.

„Jeden Pas, Jeden Szlak”
W poniedziałek prezydent RP Andrzej Duda otworzył Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze, w którym, oprócz przedstawicieli obu państw, uczestniczyli również wysłannicy niemalże osiemdziesięciu firm z kraju nad Wisłą. Prezydent otwierając Forum zaznaczył, że Polska ma ambitne plany gospodarcze i chce być poważnym partnerem ekonomicznym dla Chin – swoistymi wrotami dla Państwa Środka w Europie. Jednocześnie prezydent zachęcał chińskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce, a naszych do poszukiwania rynku zbytu w Chinach oraz obie strony do zacieśniania współpracy na polu gospodarczym. Słowa nie zostały rzucone na wiatr. W trakcie Forum podpisano kilka porozumień, m. in. o akces polski do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), sprzedaży polskich produktów mlecznych, porozumienia turystycznego w związku z otworzeniem stałego przedstawicielstwa Polskiej Organizacji Turystycznej, a także eksporcie urządzeń górniczych do Chin. Wszystkie wyżej wymienione działania zostały podjęte w ramach akcji „Jeden Pas, Jeden Szlak”, mającej przywrócić legendarny, działający od III do XVII wieku Jedwabny Szlak, czyli linię handlową łączącą Europe z Państwem Środka. Na Forum Gospodarczym wiele mówiono o tym, że należy zacieśnić współpracę gospodarczą i zwiększyć wymianę handlową pomiędzy Europą a Chinami.

Spotkania na szczycie
Podczas prezydenckiej wizyty w Pekinie, Andrzej Duda spotkał się z chińskim premierem Li Keqiangiem oraz z przewodniczącym Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (odpowiednika polskiego parlamentu) Zhang Dejiangiem. Przedstawiciele rozmawiali przede wszystkim o warunkach zapewnienia pokoju, obecnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa światowego, a także o relacji pomiędzy Unią Europejską a Chinami. Prezydent Duda wziął również udział ceremonii powitania w Wielkiej Hali Ludowej przy Placu Tiananmen w Pekinie przez przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga.

Współpraca międzykontynentalna
Wizyta Andrzeja Dudy mająca zacieśniać polsko-chińskie relacje gospodarcze, miała zwrócić uwagę przedsiębiorców z obu krajów na możliwości, jakie daje współpraca między tymi krajami na polu gospodarczym. Jednocześnie miejmy nadzieję, że biznes dostrzeże szansę w (odpowiednio) polskim i chińskim rynku i już niedługo doczekamy budowy prawdziwego Jedwabnego Szlaku na miarę tego funkcjonującego od III do XVII w.

 

Maciej Zieliński, Globmedium

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *