Historia węgierskiego zaangażowania w II wojnę światową to opowieść o dużych nadziejach, braku perspektyw, wymuszonych sojuszach, ale i zdradzieckim pragmatyzmie, który doprowadził do wyniszczenia kraju i ustawienia się w szeregu z Państwami Osi.

Kolaboracja z III Rzeszą na zawsze stała się elementem wojennej rzeczywistości Budapesztu. Rządzący wówczas krajem Miklos Horthy stał się z kolei symbolem źle ulokowanych sojuszy, które szybko obróciły się przeciw państwu i niemu samemu.

Po agresji Niemiec na Związek Radziecki Węgry wysłały na wschód znaczne ilości wojsk, wspierając tym samym sojuszniczą III Rzeszę. Znaczna część żołnierzy poszła na zatracenie, uczestnicząc w najbardziej krwawych bataliach kampanii, w tym okupionej ogromnymi stratami bitwie o Stalingrad. Jesienią 1944 roku sytuacja na froncie była kiepska. Sowieci przeszli do zmasowanej kontrofensywy i tylko kwestią czasu było ich wkroczenie na ziemie węgierskie, co zwiastowało rozprawę z wszystkimi sprzymierzeńcami Adolfa Hitlera oraz prawdopodobną instalację komunistycznego rządu sterowanego z Moskwy. Horthy, jak na politycznego pragmatyka przystało, próbował w tym czasie wyswobodzić się z więzów niefortunnego sojuszu Państw Osi. Dowiedziawszy się o tym Hitler wpadł we wściekłość, nakazując przygotowanie operacji zajęcia Węgier. Oprócz uderzenia militarnego przedsięwzięcie miało obejmować personalny atak na Horthy’ego i jego najbliższych.

Miklós Horthy i król Wiktor Emmanuel III w czasie militarnej parady w Rzymie w 1936 r.; źródło: Wikipedia

Miklos Horthy Junior był najmłodszym synem węgierskiego regenta. Urodzony w 1907 roku od dawna angażował się w politykę, będąc orędownikiem zakończenia współpracy z Berlinem. 15 października 1944 roku niemieckie wojska uderzyły na Węgry, szturmując m.in. posiadłości Horthy’ego w Budapeszcie. W tym samym czasie komandosi pod dowództwem cieszącego się złą sławą Ottona Skorzenego dokonali porwania Horthy’ego juniora. Operację opatrzono kryptonimem „Myszka Miki”. Żołnierze Waffen-SS przetrzymywali syna regenta do momentu podpisania kapitulacji oraz zrzeczenia się władzy na rzecz nazistowskiego Ruchu Strzałokrzyżowców. Młody Horthy został wzięty do niemieckiej niewoli i osadzony w obozie Dachau, gdzie doczekał niemal końca wojny. Został wyzwolony przez wkraczający na niemieckie terytorium żołnierzy alianckich. Po wojnie wraz z ojcem wyemigrował do Portugalii, gdzie zmarł w 1993 roku.

Mateusz Łabuz

Autor prowadzi portal-> II wojna światowa

oraz stronę na FB-> Szlaki historii

One thought on “Operacja „Myszki Miki”

  • Lubię Historie prawdziwą z tamtych lat , Chętnie będe sie interesowal !

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.