Fotorelacje

Order Sztuki i Literatury dla Adama Koperkiewicza

14 lipca, w dzień święta państwowego Francji, brałam udział w niezwykle miłym wydarzeniu. Adam Koperkiewicz – przewodniczący Rady naszej fundacji został udekorowany Oficerskim Orderem Sztuki i Literatury. Uroczystość miała miejsce w Agencji Konsularnej Francji, u pana  Alaina Mompert w Gdyni.

Order Sztuki i Literatury jest przyznawany przez  Ministra Kultury i Środków Przekazu rządu Francji za znaczące osiągnięcia w dziedzinie sztuki i literatury lub popularyzację sztuki i literatury we Francji i na świecie. Mogą otrzymać go zarówno Francuzi, jak i obywatele innych krajów. Przyznawany jest od 1957 roku w kategoriach: Kawaler, Oficer i Komandor, a wśród odznaczonych Polaków spotykamy Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Seweryna, Jerzego Radziwiłowicza, Andrzeja Wajdę, Macieja Morawskiego, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Pendereckiego, Magdalenę Abakanowicz.

Ogród Agencji Konsularnej  w niedzielny, gorący poranek zapełnił się gośćmi po brzegi. Wydaje mi się, że mogło być ok. 70 osób. Oprócz Adama Koperkiewicza (order oficerski) uhonorowani zostali: Alicja Kuchtyk (order oficerski), Janusz Gujski (Palma Akademicka) oraz Magdalena Popowska (Palma Akademicka).

Palma Akademicka to najstarsze cywilne odznaczenie francuskie, przyznawane za wybitne zasługi w zakresie szkolnictwa francuskiego.

Poniżej fragment przemówienia konsula Alaina Mompert:

Janusz GujskiZwracam się najpierw do pana Janusza Gujskiego.

Szanowny Panie,

Jest Pan z wykształcenia architektem, związał się Pan z Politechniką Gdańską jako jej wykładowca. Pełniąc tę funkcję na wydziale architektury, dbał Pan o rozwijanie współpracy polsko-francuskiej. Zachęcał Pan także studentów do otwierania się na świat poprzez udział w prestiżowych międzynarodowych konkursach, w tym w konkursach organizowanych we Francji.

Potrafił Pan natchnąć młode pokolenie cechującą Pana energią i przekazać im przywiązanie do Francji. Znacząco przyczynił się Pan do rozwoju kształcenia w ramach polsko-francuskiej współpracy akademickiej.

Janusz Gujski, au nom du ministre de l’Education nationale, nous vous remettons les insignes de chevalier de l’Ordre des Palmes académiques.

Magdalena PopowskaSzanowna Pani Magdalena Popowska,

Pani również jest przedstawicielką Politechniki Gdańskiej, gdzie odpowiada Pani za relacje międzynarodowe wydziału ekonomii i zarządzania. Skutecznie przyczynia się Pani do rozwoju wymian uniwersyteckich z licznymi uczelniami we Francji.

Jest Pani również prezesem Alliance Fançaise w Gdańsku gdzie, jest Pani bardzo zaangażowana. Wspierała Pani przez ponad 10 lat Konsul Honorową P. Monikę Tarnowską.

Dzisiejsze wyróżnienie podkreśla Pani zasługi i zaangażowanie w rozwój relacji francusko-polskich w Gdańsku oraz wkład w propagowanie języka i kultury francuskich.

Magdalena Popowska, au nom du ministre de l’Education nationale, nous vous remettons les insignes d’officier de l’Ordre des Palmes académiques.

Adam KoperkiewiczAdam Koperkiewicz,

Jak Państwo wiedzą i dotyczy to wszystkich odznaczanych, procedury prowadzące do przyznania orderów są czasochłonne. Także, drogi Panie Adamie Koperkiewiczu, pańskie zasługi, o których za chwilę krótko wspomnę, dotyczą okresu, kiedy był Pan dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

To właśnie jako dyrektor tego muzeum był Pan bardzo zaangażowany w obchody czterechsetlecia konsulatu Francji w Gdańsku. Miał Pan także znaczący wkład we wzniesienie pomnika upamiętniającego Louisa Roberta de Plélo, ambasadora Ludwika XV w Kopenhadze, który poniósł śmierć w walce o uwolnienie Stanisława Leszczyńskiego.

Pańskie wysiłki przyczyniły się do upowszechnienia świadomości długiej wspólnej historii obu naszych krajów, za co zostaje Pan podniesiony do rangi oficera Orderu Sztuki i Literatury.

Adam Koperkiewicz, au nom du ministre de la Culture, nous vous remettons les insignes d’officier de l’Ordre des Arts et des Lettres.

Alicja KuchtykAlicja Kuchtyk,

Promuje Pani kulturę Francji w Polsce jak i kulturę polską we Francji.

Niewątpliwie jest Pani osobowością w świecie relacji polsko-francuskich. Potrafi Pani z sukcesem bronić i dbać o nauczanie języka francuskiego, pomimo coraz to liczniejszych przeszkód o charakterze finansowym. Od 2007 roku, realizuje Pani tę misję jako prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Gdyni. Wiem jednak, że jest Pani również wielką pasjonatką Francji i języka francuskiego.

Pani, pełne pasji, propagowanie języka i kultury Francji są dziś nagrodzone Oficerskim Orderem Sztuki i Literatury. Pragnę podkreślić, iż była już Pani uhonorowana Kawalerskim Orderem Kultury i Sztuki w 2013 roku.

Alicja Kuchtyk, au nom du ministre de la Culture, nous vous remettons les insignes d’officier de l’Ordre des Arts et des Lettres.

Udekorowani francuskimi odznaczeniami

Odznaczenie stanowi dużą satysfakcję dla mnie, dlatego że i jako student, i potem pracując w różnych instytucjach, byłem zawsze pod wrażeniem wpływu kultury francuskiej i wpływu polityki francuskiej na Polskę. I myślałem o tym, że bardzo mało znane są to fakty, wydarzenia, opinie. Robiłem wszystko, żeby przypomnieć właściwie rozumianą historię Francji, właściwych bohaterów, ludzi, którzy byli oddani Polsce i którzy robili wszystko, żeby stosunki między Polską a Francją układały się jak najlepiej. Wydaje mi się, że to odznaczenie jest też właśnie wyrazem tych moich poniesionych „trudów”. – powiedział Adam Koperkiewicz.

Adam Koperkiewicz o orderze, Francji i swoich planach:

Wśród gości można było dojrzeć konsul Szwecji Magdalenę Pramfelt (jednocześnie prezes Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce) oraz  wojewodę Dariusza Drelicha.

Cała uroczystość w części oficjalnej odbywała się w dwóch językach. Alain Mompert z żoną Grażyną z wdziękiem i dużym poczuciem humoru pełnili obowiązki gospodarzy. Był szampan, pyszne zakąski, desery i miła atmosfera.

Poniżej filmowy skrót z uroczystości:

Wszystkim uhonorowanym Paniom i Panom serdecznie gratuluję!

Agencja Konsularna Francji w Gdyni

Anna Pisarska-Umańska

realizacja filmu GSP: Mateusz Błażewicz


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.