Już po raz trzeci spotykamy się na festiwalu ORGANy PLUS+ we franciszkańskim kościele pw. Św. Trójcy na gdańskim Starym Przedmieściu z dawnymi brzmieniami organowymi mistrzów europejskich. Tylko w tym miejscu możemy podziwiać piękno muzyki wybrzmiewającej z jedynego w Polsce muzycznego Lektorium w niezmienionej od 500 lat gotyckiej akustyce w sposób nieosiągalny gdzie indziej. Tym razem będą to spotkania wiosenne i jesienne. Tematyka Festiwalu będzie bardzo zróżnicowana, podobnie jak instrumentarium. Przewodnikiem, który będzie nas zaskakiwał na wielu koncertach będzie gdański organista i kompozytor – Daniel Magnus Gronau (1699?-1747), którego 170. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Współcześni mówili o nim, że to „ najpiękniejszy duch muzyczny jaki kiedykolwiek zawitał nad Motławę”. Po raz pierwszy będziemy się mogli o tym przekonać słuchając kilku z ponad pięciuset fug, które staną się kanwą improwizacji zaproszonych artystów.

ORGANy PLUS+ w Św. Trójcy

Głównym towarzyszem naszej podróży przez dwa stulecia europejskiej muzyki będą unikatowe w skali europejskiej wielkie barokowe organy, które z cierpliwą pieczołowitością od wielu lat są rekonstruowane w kościele Św. Trójcy. Festiwal ORGANy PLUS+ artystycznie nawiązuje do idei rekonstrukcji. Koncerty, na które Państwa zapraszamy, tylko z nazwy będą wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości będą artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia pewnej tradycji i sytuacji muzycznej, które miały miejsce w dawnym Gdańsku. Muzyka organowa będzie rozbrzmiewać w szerokim kontekście innych instrumentów, zespołów instrumentalnych i wokalnych.

Edycja wiosenna festiwalu rozpocznie się w piątek 9. czerwca naszym najnowszym odkryciem – monodią liturgiczną związaną z zakonem krzyżackim w wykonaniu młodego zespołu wokalnego z Pomorza – Schola Gregoriana Gendanensis pod kierunkiem Roberta Pożarskiego. Na organach towarzyszyć im będzie wybitny młody polski artysta – Tomasz Orlow, który wpisze się w stylistykę tej muzyki ze swoimi improwizacjami.

W sobotę 10. czerwca zmierzymy się z wielką tradycją wokalną kościoła protestanckiego. To właśnie w kościele Św. Trójcy pojawili się pierwsi protestanci na Pomorzu, i choć pod względem doktrynalnym ciągle jeszcze istnieją różnice, dziedzictwo muzyczne kościoła katolickiego przeniknęło do muzyki protestanckiej, a niektóre elementy muzyki napisanej przez Lutra funkcjonują obecnie również w kościele katolickim. My wsłuchamy się w niezmierzoną głębię twórczości Jana Sebastiana Bacha w jego motetach i bardzo rzadko wykonywanych opracowaniach chorałowych z Dritter Theil der Klavierübung – najwybitniejszego dzieła organowego epoki baroku w wykonaniu Goldberg Vocal Ensemble oraz piszącego te słowa.

Ostatni koncert wiosenny, który odbędzie się w niedzielę 11. czerwca, będzie również obracał się w wokalnym kontekście, tym razem będzie to śpiew solowy jednej z najwybitniejszych sopranistek polskich – Elżbiety Grodzkiej- Łopuszyńskiej. Towarzyszyć jej będzie Julian Gembalski, który gdańskiej publiczności jest doskonale znany ze swych zapierających dech w piersiach improwizacji. Oboje artyści wykonają dla nas kompozycje wokalne i organowe Jerzego Fryderyka Haendla. Tak zakończy się wiosenna edycja festiwalu naznaczona różnorodnym śpiewem, a wiadomo, że kto śpiewa, ten dwa razy się modli…

Pozwólmy sobie na krótką podróż w czasie.  Zapraszam do Gdańska. Zapraszamy do kościoła Św. Trójcy.

Program Festiwalu ORGANy PLUS+ Wiosna 2017

09.06 godz. 19:00 + Chorał
Historia Resurrectionis Domini Nostri Iesu Christi
Tomasz Orlow organy
Robert Pożarski cantor precentor
Schola Gregoriana Gedanensis
Wstęp wolny.

10.06 godz. 19:00 + Bach
Jesu, meine Freude
Andrzej Szadejko organy, dyrygent
Goldberg Vocal Ensemble
Alina Ratkowska basso continuo
Stanisław Smołka kontrabas
Bilety: 20 zł, ulgowy 10 zł.

11.06 godz. 15:30 + Haendel
Kompozytor dwóch narodów
Julian Gembalski organy, basso continuo
Elżbieta Grodzka – Łopuszyńska sopran
Bilety: 20 zł, ulgowy 10 zł.

Gdańsk Strefa Prestiżu
materiały prasowe

 

One thought on “ORGANy PLUS+ w Św. Trójcy

  • Dużo lepszymi koncertami są organizowane przez Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra cykle koncertów Bliżej Bacha. Organy i akustyka św. Mikołaja są najlepsze w Gdańsku. Do tego różnica w cenie jest znacząca – na Bliżej Bacha wstęp jest bezpłatny. Niestety na najbliższy koncert możemy liczyć dopiero wiosną przyszłego roku.
    Niestety na największe wydarzenie jakim jest Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka musimy również do przyszłego roku poczekać.
    http://www.filharmonia.gda.pl/pl/aktualnosci-2/658-final-ix-miedzynarodowego-konkursu-muzyki-organowej-im-j-p-sweelincka

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.