ORGANy PLUS+ w Św. Trójcy

Już po raz trzeci spotykamy się na festiwalu ORGANy PLUS+ we franciszkańskim kościele pw. Św. Trójcy na gdańskim Starym Przedmieściu z dawnymi brzmieniami organowymi mistrzów europejskich. Tylko w tym miejscu możemy podziwiać piękno muzyki wybrzmiewającej z jedynego w Polsce muzycznego Lektorium w niezmienionej od 500 lat gotyckiej akustyce w sposób nieosiągalny gdzie indziej. Tym razem będą to spotkania wiosenne i jesienne. Tematyka Festiwalu będzie bardzo zróżnicowana, podobnie jak instrumentarium. Przewodnikiem, który będzie nas zaskakiwał na wielu koncertach będzie gdański organista i kompozytor – Daniel Magnus Gronau (1699?-1747), którego 170. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Współcześni mówili o nim, że to „ najpiękniejszy duch muzyczny jaki kiedykolwiek zawitał nad Motławę”. Po raz pierwszy będziemy się mogli o tym przekonać słuchając kilku z ponad pięciuset fug, które staną się kanwą improwizacji zaproszonych artystów.

ORGANy PLUS+ w Św. Trójcy

Głównym towarzyszem naszej podróży przez dwa stulecia europejskiej muzyki będą unikatowe w skali europejskiej wielkie barokowe organy, które z cierpliwą pieczołowitością od wielu lat są rekonstruowane w kościele Św. Trójcy. Festiwal ORGANy PLUS+ artystycznie nawiązuje do idei rekonstrukcji. Koncerty, na które Państwa zapraszamy, tylko z nazwy będą wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości będą artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia pewnej tradycji i sytuacji muzycznej, które miały miejsce w dawnym Gdańsku. Muzyka organowa będzie rozbrzmiewać w szerokim kontekście innych instrumentów, zespołów instrumentalnych i wokalnych.

Edycja wiosenna festiwalu rozpocznie się w piątek 9. czerwca naszym najnowszym odkryciem – monodią liturgiczną związaną z zakonem krzyżackim w wykonaniu młodego zespołu wokalnego z Pomorza – Schola Gregoriana Gendanensis pod kierunkiem Roberta Pożarskiego. Na organach towarzyszyć im będzie wybitny młody polski artysta – Tomasz Orlow, który wpisze się w stylistykę tej muzyki ze swoimi improwizacjami.

W sobotę 10. czerwca zmierzymy się z wielką tradycją wokalną kościoła protestanckiego. To właśnie w kościele Św. Trójcy pojawili się pierwsi protestanci na Pomorzu, i choć pod względem doktrynalnym ciągle jeszcze istnieją różnice, dziedzictwo muzyczne kościoła katolickiego przeniknęło do muzyki protestanckiej, a niektóre elementy muzyki napisanej przez Lutra funkcjonują obecnie również w kościele katolickim. My wsłuchamy się w niezmierzoną głębię twórczości Jana Sebastiana Bacha w jego motetach i bardzo rzadko wykonywanych opracowaniach chorałowych z Dritter Theil der Klavierübung – najwybitniejszego dzieła organowego epoki baroku w wykonaniu Goldberg Vocal Ensemble oraz piszącego te słowa.

Ostatni koncert wiosenny, który odbędzie się w niedzielę 11. czerwca, będzie również obracał się w wokalnym kontekście, tym razem będzie to śpiew solowy jednej z najwybitniejszych sopranistek polskich – Elżbiety Grodzkiej- Łopuszyńskiej. Towarzyszyć jej będzie Julian Gembalski, który gdańskiej publiczności jest doskonale znany ze swych zapierających dech w piersiach improwizacji. Oboje artyści wykonają dla nas kompozycje wokalne i organowe Jerzego Fryderyka Haendla. Tak zakończy się wiosenna edycja festiwalu naznaczona różnorodnym śpiewem, a wiadomo, że kto śpiewa, ten dwa razy się modli…

Pozwólmy sobie na krótką podróż w czasie.  Zapraszam do Gdańska. Zapraszamy do kościoła Św. Trójcy.

Program Festiwalu ORGANy PLUS+ Wiosna 2017

09.06 godz. 19:00 + Chorał
Historia Resurrectionis Domini Nostri Iesu Christi
Tomasz Orlow organy
Robert Pożarski cantor precentor
Schola Gregoriana Gedanensis
Wstęp wolny.

10.06 godz. 19:00 + Bach
Jesu, meine Freude
Andrzej Szadejko organy, dyrygent
Goldberg Vocal Ensemble
Alina Ratkowska basso continuo
Stanisław Smołka kontrabas
Bilety: 20 zł, ulgowy 10 zł.

11.06 godz. 15:30 + Haendel
Kompozytor dwóch narodów
Julian Gembalski organy, basso continuo
Elżbieta Grodzka – Łopuszyńska sopran
Bilety: 20 zł, ulgowy 10 zł.

Gdańsk Strefa Prestiżu
materiały prasowe

 

One thought on “ORGANy PLUS+ w Św. Trójcy

Dodaj opinię lub komentarz.