W 1826 roku John Jacob Astor, pierwszy multimilioner w USA (gdy jeszcze nim nie był), nabył dużą parcelę przy Piątej Avenue od Johna Tompsona. Była to północna część farmy Caspara Samlera – OSTATNIEJ farmy przy Broadway, a Thompson był jej właścicielem.

posiadłość Caspara Samlera, 1867; źródło: Wikipedia
posiadłość Caspara Samlera, 1867

John Jacob Astor dokupił jeszcze trochę i rok później sprzedał połowę majątku Williamowi B. Astor Sr., swojemu kuzynowi. Obaj postawili sobie domy – koło siebie.

Fifth Avenue, 1885, rezydencje obu kuzynów
Fifth Avenue, 1885, rezydencje obu kuzynów

W 1890 roku William Waldorf Astor (syn J.J.Astora) postanowił zrobić na złość swojej ciotce Linie i postawić jej w sąsiedztwie coś hałaśliwego – zlecił Henry’emu J. Hardenberghowi zaprojektowanie i zbudowanie na swojej działce największego i najbardziej luksusowego hotelu na świecie.  Sam w hotelu nigdy nie zamieszkał i widział go tylko dwa razy w życiu.

Waldorf
Waldorf

Hotel Waldorf miał 13 kondygnacji, 450 pokoi. Otwarto go 4 marca 1893 roku. Tak wyglądał w środku.

Na sukces hotelu nie pozostała obojętna druga gałąź rodziny w osobie Johna Jacoba Astora IV. 4 lata po otwarciu Waldorfa – 1 listopada 1897 r. – stanął obok drugi hotel – 17-kondygnacyjna Astoria.

Astoria
Astoria

Hotel Astoria był przeznaczony nie tylko dla turystów. Otwierał również swoje podwoje dla mieszkańców Nowego Jorku oferując im miejsca na prestiżowe spotkania. Jako pierwszy wydzielił herbaciarnię jako osobne miejsce celebracji picia tego napoju. Ba, jako pierwszy hotel wprowadził menu dla dzieci. Od 19 kwietnia 1912 roku zbierał się tutaj przez pewien czas senat amerykański  w celu wyjaśnienia przyczyn zatonięcia Titanica. J.J.Astor IV utonął w tym rejsie.

Oba hotele połączono korytarzem w taki sposób, że stanowiły całość. Od tego momentu pisano je  Waldorf=Astoria, choć głównie chodziło o znak równości w logo, który był synonimem korytarza.  Hotel posiadał 1300 pokoi.

W 1929 roku doszło do pożaru i hotel został sprzedany. Rodzina Astor sprzedała go deweloperowi. 3 maja 1929 r. został zamknięty i wkrótce potem rozpoczęła się jego rozbiórka. Na  miejscu  Pałacu Nowego Jorku  urósł Empire State Building.  Rok później na innej działce, przy Park Avenue, rodzina Astor postawiła kolejny hotel, również Waldorf-Astoria.

budowa Waldorf-Astoria 1930
budowa Waldorf-Astoria 1930

To najbardziej prestiżowy hotel na Manhattanie, noclegownia ONZ.  Posiada własny peron kolejki podziemnej „Track 61”, wybudowany pierwotnie do transportu materiałów, z czasem przeznaczony do wyłącznej obsługi gości hotelowych. W 1993 roku wpisano go na listę zabytków.  Czy jednak obecny hotel, już nie w stylu „German renaissance”, ale ze szczytami w stylu art deco, również pozostaje pałacem Nowego Jorku?

Waldorff=Astoria

Anna Pisarska-Umańska

wszystkie zdjęcia wnętrz z Wikipedii

Dodaj opinię lub komentarz.