W stulecie niepodległości Belgii w 1930 roku postanowiono zorganizować dwie imponujące wystawy Expo: w Liege i w Antwerpii. W drugim z tych miast pojawiły się także pawilony z Gdańska oraz Polski. Tematami przewodnimi były kolonie, morze oraz sztuka flamandzka.

Według rocznika „Rzeczy Piękne” 1930 pawilon Polski zbudowany został zgodnie z  projektem belgijskiego architekta, Tosemansa; ornamentację stworzył J. Bohdanowicz. W pawilonie poświęconemu sztuce umieszczono wśród gobelinów 5 wspaniałych arrasów pożyczonych z Wawelu. Wystawa miała jednak głównie promować wybrzeże, stąd wiele wykresów i danych dotyczących portu w Gdyni. Wśród głównych eksponatów znalazł się duży model nowego portu w Gdyni, modele okrętów wojennych, panoramy miasta z 1920 roku i z 1930 roku, mapy ilustrujące postęp transportu wodnego i zdjęcia, które pokazały znaczenie Polski pod względem nawigacyjnym.


Pawilon Polski i Gdańska połączony był klatką schodową. Również w gdańskim pawilonie zwrócono uwagę głównie na rozwój portu. Wykresy pokazywały ogromny ruch tranzytowy, który istniał w tym porcie. Obejmował on szeroką gamę towarów, takich jak żelazka, cukry, zboża, minerały, a nawet ryby. Oprócz wielu statystyk, użytkownik znalazł piękną serię zdjęć oraz podświetlony i bardzo szczegółowy model portu.


Pawilony posiadały takie kraje, jak: Francja wraz z Algierem i Marokiem, Tunezja, Anglia, Kanada, kolonie angielskie w Afryce, Niderlandy oraz ich kolonie, Włochy, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Japonia, Węgry, Brazylia, Chile, a nawet Persja.

Ryszard Kopittke

zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego

Dodaj opinię lub komentarz.