W roku 1929 otwarty został kompleks szkolny im. Pestalozziego (Pestalozzischule) przy ul. tegoż samego po dziś dzień patrona (Pestalozzistraße). Szkoła powstała z inicjatywy posłów, znaczącej wówczas w Gdańsku partii socjaldemokratycznej, wskazujących silną potrzebę wybudowania takiej placówki, na nowo zabudowywanych terenach Dolnego Wrzeszcza.


Obiekt został wybudowany zgodnie z panującym trendem w stylu modernistycznym, a jego twórcami byli Martin Kiessling (nadradca zarządu budowlanego w Gdańsku „Hochbauverwaltung”) oraz Albert Krüger (urzędnik administracji budowlanej) projektując trzypiętrowy gmach z płaskim dachem. Pośrodku umieszczono ryzalit z arkadami, które akcentowały główne wejście do budynku a po bokach symetryczne skrzydła z flankami.

Zespół szkolny jako placówka składał się z dwóch równoległych szkół podstawowych, oddzielnych dla dziewcząt (skrzydło lewe) i chłopców (skrzydło prawe), z oddzielnymi także pracowniami, gabinetami lekarskimi, ale posiadające wspólną salą gimnastyczną, aulę oraz dziedziniec i boisko.


We wrześniu 1939 r. budynek przejęło wojsko umieszczając tu szkołę podstawowego pilotażu (Flugzeugführerschule a/b 52 Danzig-Langfuhr) korzystając z położonego nieopodal lotniska.

Budynek wiosną 1945 r. nie uległ zniszczeniu, choć w czasie walk z armią sowiecką, mieściło się tutaj jedno z niemieckich dowództw i sztabów obrony miasta. Po zakończeniu wojny, do obiektu znów wróciły dzieci, teraz jako uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17. W roku 1953 znalazło się tu także II Liceum Ogólnokształcące (prawe skrzydło), które do tej pory mieściło się przy ul. Pniewskiego. W niedługim czasie obie jednostki szkolne, czyli SP nr 17 oraz II LO połączono w jedenastoklasową Szkołę Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Stan ten trwał do kolejnej reformy szkolnej, gdy szkoły podstawowe przeszły z cyklu siedmioletniej nauki na ośmioletnią.

II LO do dzisiaj prowadzi działalność w prawym skrzydle. W lewym (dawna szkoła dla dziewcząt) w różnych latach mieściły się różne instytucje edukacyjne:

  • Szkoła Podstawowa nr 33 1964-1972
  • Liceum Pedagogiczne 1945-1950
  • Liceum Pedagogiczne Wychowawczyń Przedszkoli  1950-1958
  • X Liceum Ogólnokształcące 1973-1978
  • Studium Wychowania Przedszkolnego 1975-1984
  • Studium Nauczycielskie 1984-1994
  • XIX Liceum Ogólnokształcące od 1992 r.

Robert Krygier

3 thoughts on “Pestalozzischule Langfuhr

  • Osobiscie rozpoczalem nauke w SP nr. 33 w roku 1962 i nie bylem pierwszym rocznikiem w tej szkole. Pozdrowienia dla autorow i wszystkich kolegow i kolezanek mojego rocznika.

    Odpowiedz
    • Kłamstwo o Sz P, Nr 33, byłem uczniem w tej szkole od roku 1957/58 do 1963/64 w klasie a pani Kołątaj, wspaniałej Nauczycielki i Wychowawczyni w lewym skrzydle budynku, natomiast w prawym było II liceum i Sz.P. nr 17, w roku chyba 1961 część uczniów z 33 przeniesiono do Sz.P 24 i 49.Ja zacząłem i ukończyłem szkołę nr 33 tak jak.napisałem , bo wg tego co napisaliście dopiero kiedy ukończyliśmy Sz. P. Nr 33 zaczęła ona działalność. Na pewno zaczeliśmy naukę1957/58, proszę sprostować historię. Lech Piontecki

      Odpowiedz
      • Drogi Lechu. Kłamstwo. Mój Boże, strasznie się zdeprecjonowało to słowo. Autor artykułu już nie żyje, a my nie ingerujemy w ten tekst. Zostawiamy Pana komentarz i niech on będzie sprostowaniem. Pozdrawiamy.

        Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.