Jak co roku na dzień 28 listopada przypada święto utworzenia Polskiej Marynarki Wojennej, powołanej do życia w 1918 roku rozkazem Marszałka Józefa Piłsudskiego (opublikowany w Monitorze Polskim, Nr 217 z dnia 30 listopada 1918 r.). W odróżnieniu jednak od poprzednich rocznic tegoroczne święto miało podwójny wymiar, bowiem obok obchodów 99-lecia utworzenia PMW tego dnia po raz pierwszy od prawie 23 lat !!! podniesiono banderę na nowym – budowanym od podstaw, nie darowanym za symbolicznego dolara lub koronę albo odziedziczonego w spadku po dawnym „bracie” – okręcie – niszczycielu min projektu 258 ORP KORMORAN (numer burtowy 601).

Ta nowoczesna jednostka będąca owocem współpracy polskich projektantów, stoczniowców (Remontowa Shipbuilding), naukowców (Politechnika Gdańska, Centrum Techniki Morskiej) i oczywiście marynarzy, wprowadza naszą marynarkę w XXI wiek. W chwili obecnej ORP KORMORAN to nie tylko najnowocześniejszy na świecie niszczyciel min lecz także jeden z największych okrętów tego typu, dzięki czemu będzie on zdolny do realizacji powierzonych mu zadań zarówno w ramach naszej marynarki jak i stałych zespołów przeciwminowych NATO. Zanim jednak do tego dojdzie dowodzony przez kmdr ppor. Michała Dziugana okręt, jak i jego załogę czekają tygodnie ćwiczeń i egzaminów, które mają za zadanie potwierdzić gotowość do służby – ich zaliczenia oczywiście na najwyższą możliwą notę z całego serca dowódcy i jego załodze życzę.

Cała ceremonia, którą zaszczycił swoją obecnością Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz została przeprowadzona w ogólnodostępnym miejscu tj. nadbrzeżu Pomorskim w Gdyni a do udziału w niej zaproszono ludność Trójmiasta. Warto też zauważyć mającą miejsce symboliczną zmianę warty, bowiem ORP KORMORAN oprócz ORP KONTRADMIRAŁ XAWERY CZERNICKI, ORP BAŁTYK, ORP MAMRY i ORP WODNIK, towarzyszył też niszczyciel min projektu 206FM ORP MEWA, którego ma on zastąpić w służbie.

Goście z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża

Niszczyciel min ORP MEWA (621), który zostanie zastąpiony przez ORP KORMORAN.

Okręt wsparcia ORP KONTRADMIRAŁ XAWERY CZERNICKI (511)

Trałowiec ORP MAMRY (643)

Goście z 3 Flotylli Obrony Wybrzeża

Zbiornikowiec ORP BAŁTYK (Z-1)

Okręt szkolny ORP WODNIK (251)

Goszczący przez chwilę holownik H-8

Patrol z 13 Dywizjonu Trałowców w akcji

Ceremonia podniesienia bandery

Łukasz Błaszczak

autor prowadzi blog W obiektywie shipspottera

oraz stronę na FB

 


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.